Steven Spielberg

Steven Allan Spielberg

8,1
25 738 ocen pracy reżysera
Brano go pod uwagę do posady reżysera filmu "Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy". Ostatecznie angaż otrzymał J.J. Abrams.
Był brany pod uwagę jako reżyser filmu "King Kong". Angaż ostatecznie otrzymał John Guillermin.
Był brany pod uwagę do reżyserii filmu "Trzej Amigos". Wybrał jednak obraz "E.T.". Zastąpił go John Landis.
Zrezygnował z wyreżyserowania filmu "Małe rzeczy" w 1993 roku ze względu na podobny nastrój obrazu do jego poprzedniej produkcji, "Listy Schindlera". Reżyserem został autor scenariusza, John Lee Hancock.
Miał wyreżyserować film "Pamiętnik", ale wycofał się z projektu. Zastąpił go Nick Cassavetes.
Steven Spielberg, założyciel wytwórni wraz z przedstawicielami Viacom Inc. i Universal Picture zostali oskarżeni o bezprawne wykorzystanie wątków z "Okna na podwórze" Alfreda Hitchcocka w filmie "Niepokój".
We wczesnych latach 70. właścicielem praw do książki "Cruising" Geralda Walkera był producent Philip D'Antoni. Spielberg był jego pierwszym kandydatem do wyreżyserowania filmu. Ostatecznie opuścił projekt ze względu na brak porozumienia odnośnie scenariusza, a film powstał w 1980 roku i został wyreżyserowany przez Williama Friedkina.
Był brany pod uwagę do wyreżyserowania filmu "Szpieg, który mnie kochał". Zastąpił go jednak Lewis Gilbert.
W latach dziewięćdziesiątych XX wieku planowano, by wyreżyserował "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona". Ostatecznie projekt zrealizował David Fincher.
Odrzucił ofertę wyreżyserowania filmu "Generał MacArthur". Ostatecznie angaż otrzymał Joseph Sargent.
Był zainteresowany reżyserią filmu "Tylko dla twoich oczu". Jednak w tym samym czasie George Lucas zaoferował mu scenariusz do filmu "Poszukiwacze zaginionej Arki" i Spielberga zastąpił John Glen.
Miał wyreżyserować film "Duża ryba", ale ze względu na napięty grafik odrzucił propozycję. Angaż otrzymał Tim Burton.
Pierwotnie miał wyreżyserować film "Długi postój na Park Avenue". Ostatecznie angaż otrzymał Joseph Sargent.
Odrzucił ofertę reżyserii filmu "Szczęściara" ze względu na realizację "Szczęk". Ostatecznie jego miejsce zajął Stanley Donen.
Jest ojcem chrzestnym aktorek Drew Barrymore i Gwyneth Paltrow.
Był wstępnie zainteresowany reżyserią filmu "Czarni gracze w baseball", ale zrezygnował na rzecz "Bliskich spotkań trzeciego stopnia", gdy okazało się, że wielki sukces "Szczęk" pozwolił mu na realizację swoich własnych projektów. Ostatecznie angaż otrzymał John Badham.
W latach 90. próbował nakręcić remake filmu "Nawiedzony dom" razem ze Stephenem Kingiem (scenariusz). Ostatecznie King opuścił projekt ze względu na różnice kreatywne ze Spielbergiem, który po jego odejściu zrezygnował z reżyserii. Film pt. "Nawiedzony" nakręcił Jan De Bont.
31 października 1997 roku amerykański magazyn "Entertainment Weekly" wybrał go jako najbardziej wpływowego człowieka w dziedzinie rozrywki na świecie.
W 1984 roku założył niezależną wytwórnię filmową Amblin Entertainment.
Był brany pod uwagę jako reżyser filmu "Kalifornijski poker". Ostatecznie za kamerą stanął Robert Altman.
W 2013 roku przewodniczył jury 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes (Francja).
Wyraził zainteresowanie nakręceniem filmu "Magia". Rozważał zaangażowanie Roberta De Niro do głównej roli. Ostatecznie angaż otrzymał Richard Attenborough, a w filmie zagrał Anthony Hopkins.
Nie zgodził się zostać reżyserem "Zakładnika". Zastąpił go Michael Mann.
Odrzucił ofertę nakręcenia kontynuacji filmu "Bliskie spotkania trzeciego stopnia". Zaproponował jednak pomysł na luźną kontynuację w postaci horroru science fiction "Night Skies". Za scenariusz odpowiadać miał Lawrence Kasdan. Ostatecznie film nie powstał, jednak główny koncept stał się inspiracją dla dwóch innych projektów Spielberga: "Duch" i "E.T.".
Ma trzy młodsze siostry: Anne, Sue i Nancy.
We wrześniu 1999 roku amerykański magazyn "Entertainment Weekly" wybrał Stevena najlepszym reżyserem XX wieku.
Był brany pod uwagę jako reżyser filmu "Duży". Ostatecznie reżyserem została Penny Marshall.
Odrzucił propozycję reżyserii "Supermana" na rzecz "Szczęk" z uwagi na zbyt skromne wynagrodzenie. Zastąpił go Richard Donner.
Odrzucił propozycję reżyserii filmu "Rain Man" na rzecz "Indiana Jones i Ostatnia Krucjata". Zamiast niego za kamerą stanął Barry Levinson.
Jako fan pierwszego sezonu "Miasteczka Twin Peaks" miał wyreżyserować pierwszy odcinek drugiego sezonu serialu. Ostatecznie David Lynch postanowił sam stanąć za kamerą.
Był brany pod uwagę do reżyserii filmu "Poznaj mojego tatę", gdyby w roli głównej wystąpił Jim Carrey. Ostatecznie zamiast niego zaangażowany został Jay Roach, a pierwszoplanową postać zagrał Ben Stiller.
Chciał reżyserować film "Ace Eli and Rodger of Skies", którego scenariusz powstał na podstawie jego opowiadania. Jednak producenci odrzucili jego kandydaturę. Angaż otrzymał John Erman.
W 2009 roku planował wyreżyserować film o przygodach Matta Helma, tajnego agenta stworzonego przez Donalda Hamiltona. Ostatecznie zrezygnował z reżyserii filmu, lecz pozostał zaangażowany w projekt.
W 1990 roku Warren Beatty chciał, żeby Spielberg wyreżyserował film o Howardzie Hughes z nim w roli głównej. Reżyser zrezygnował, gdyż w głównej roli widział Jacka Nicholsona. Ostatecznie film "Zasady nie obowiązują" powstał w 2016 roku, Warren Beatty zarówno go wyreżyserował, jak i zagrał Hughesa.
Odrzucił propozycję reżyserii "Bohatera ostatniej akcji" na rzecz "Listy Schindlera". Jego miejsce zajął John McTiernan.
W 1993 roku został odznaczony Orderem Uśmiechu, honorowym odznaczeniem przyznawanym przez Międzynarodową Kapitułę.
W 2008 roku rozważał wyreżyserowanie filmu na podstawie serii powieści "39 Clues". Ostatecznie porzucił projekt.
W 2014 roku rozważał wyreżyserowanie filmu o Cortesie i Montezumie. Ostatecznie został producentem miniserialu, który opowie o konflikcie Indian z Hiszpanami.
Jest jednym z twórców (wraz z Katzenbergiem i Geffenem) studia Dreamworks SKG.
Rozważał możliwość reżyserii filmu "Coś paskudnego tu nadchodzi". Ostatecznie jednak zrezygnował na rzecz projektu "Poszukiwacze zaginionej arki". Angaż finalnie otrzymał Jack Clayton.
Jako fan gier wideo został obsadzony w roli Reżysera, który pojawia się w scenie z Johnnym Cage'm w filmie "Mortal Kombat". Jednak konflikty w grafiku zmusiły go do wycofania się z projektu. W ostateczności zastąpił go Sandy Helberg.
Zrezygnował z reżyserii filmu "Legenda Zorro", pozostając jego producentem wykonawczym. Projekt ostatecznie wyreżyserował Martin Campbell.
W młodości był skautem (wspomnieniem tego faktu jest epizod w "Indianie Jonesie i ostatniej krucjacie"). Wystąpił z tej organizacji, bo nie zgadzał się na obecną tam dyskryminację homoseksualistów.
Otrzymał tytuł doktora honoris causa następujących uczelni:
- 1994 r. - Uniwersytet Południowej Kalifornii (Los Angeles, Kalifornia, USA);
- 1999 r. - Uniwersytet Browna (Providence, Rhode Island, USA);
- 2002 r. - Uniwersytet Yale (New Haven, Connecticut, USA);
- 2008 r. - Uniwersytet Jagielloński (Kraków, Polska);
- 2009 r. - Uniwersytet Bostoński (Boston, Massachusetts, USA);
- 2016 r. - Uniwersytet Harvarda (Cambridge, Massachusetts, USA).
Jego ojcem jest Arnold Spielberg.
Był brany pod uwagę do wyreżyserowania "Harry'ego Pottera i kamienia filozoficznego". Ostatecznie zaangażowano Chrisa Columbusa.
Zdiagnozowano u niego Syndrom Aspergera.
W latach 1965 - 1969 ukończył uniwersytet California State University Long Beach (Kalifornia, USA).
Na początku lat 90. planował wyreżyserować film o piratach z Karaibów na bazie słynnej atrakcji w Disneylandzie. Za scenariusz odpowiadali Ted Post i Terry Rossio. Reżyser w roli Jacka Sparrowa widział Robina Williamsa, Billa Murraya albo Steve'a Martina. Ostatecznie Disney nie wyraził zgody na kręcenie filmu, a zrealizowaną dekadę później produkcję pt. "Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły"nakręcił Gore Verbinski.
Był zainteresowany reżyserią filmu "Maestro" o Leonardzie Bernsteinie, dopóki Bradley Cooper nie przejął projektu.
Miał wyreżyserować film "Snajper", jednak zrezygnował, gdyż nie udało mu się porozumieć z producentami w sprawie budżetu. Zastąpił go Clint Eastwood.
Początkowo miał reżyserować film "Zaklęte serca" z Robinem Williamsem w roli głównej. Ostatecznie ze względu na napięty grafik zastąpił go Petter Næss.
Pierwotnie miał być reżyserem filmu "Przylądek strachu". Ostatecznie jednak zrezygnował, a angaż otrzymał Martin Scorsese.
Był brany pod uwagę do wyreżyserowania filmu "Doskonały świat". Angaż otrzymał Clint Eastwood
Był brany pod uwagę jako reżyser filmu "Wyznania gejszy". Angaż otrzymał ostatecznie Rob Marshall.
Odrzucił możliwość reżyserii filmu "Dzień zagłady". W tej roli zastąpiła go Mimi Leder.
Początkowo miał wyreżyserować film "Proces Siódemki z Chicago". Angaż otrzymał Aaron Sorkin.
Odrzucił ofertę reżyserii filmu "Gwiezdne wojny: Część I - Mroczne widmo". Jego miejsce zajął George Lucas.
Wraz z żoną Kate Capshaw adoptował dwoje dzieci: chłopca Theo (ur. 1988) i dziewczynkę Mikaelę George (ur. 28.02.1996).
W 1991 roku nabył prawa do ekranizacji powieści "Shrek!" Williamia Steiga. Zamierzał zrealizować film jako ręcznie rysowaną animację dla wytwórni Amblin Entertainment. Wówczas Bill Murray miał podłożyć głosu Shrekowi, a Steve Martin - Osłowi. Ostatecznie Spielberg skupił się na innych projektach, a "Shrek (2001)Shrek" został zrealizowany przez Andrew Adamsona i Vicky Jenson w 2001 roku.
Zrezygnował z reżyserii filmu "Indiana Jones 5". Angaż otrzymał James Mangold.
Zrezygnował z reżyserii filmu "Biała błyskawica" na rzecz "Sugarland Express". Zastąpił go Joseph Sargent.
Wystąpił w następujących teledyskach:
- 1985 r. - "The Goonies 'r' Good Enough" - Cyndi Lauper;
- 1989 r. - "Liberian Girl" - Michael Jackson.
Odrzucił możliwość reżyserowania filmu "Maska Zorro". Angaż ostatecznie otrzymał Martin Campbell.
George Lucas chciał początkowo, by Spielberg wyreżyserował film "Gwiezdne wojny: Część VI - Powrót Jedi". Ostatecznie zastąpił go Richard Marquand.
Miał reżyserować remake filmu "Oldboy" razem z Willem Smithem (główna rola). Zrezygnował z projektu ze względu na kwestie prawne, a obraz "Oldboy. Zemsta jest cierpliwa" powstał w 2013 roku i został wyreżyserowany przez Spike'a Lee.
W 2006 roku ubiegał się o wyreżyserowanie filmu "Interstellar", ale ostatecznie zrezygnował z niego na rzecz innego projektu. Angaż otrzymał Christopher Nolan.
W czerwcu 2005 roku otrzymał w Krakowie tytuł Mecenasa Kultury 2004 w kategorii działań na rzeczy ochrony zabytków. Tytuł ten otrzymał za wkład w ochronę jednego z krakowskich zabytków: "Apteki pod Orłem". Spielberg przekazał na nią 40 tysięcy dolarów. Reżyser miał prawo posługiwać się tym tytułem przez 5 lat. 
W 2011 roku miał reżyserować film "Exodus: Bogowie i królowie". Ostatecznie Spielberg zrezygnował z projektu, a jego miejsce zajął Darren AronofskyRidley Scott.
W 2013 roku rozważał wyreżyserowanie  filmu "Chwała bohaterom" na podstawie powieści Davida Finkela. Główną rolę miał zagrać Daniel Day-Lewis. Ostatecznie Spielberg wycofał się z projektu na prośbę scenarzysty Jasona Halla, który postanowił sam nakręcić film w 2017 roku.
W 2010 roku miał wyreżyserować film "Robokalipsa". Ostatecznie zrezygnował z pracy nad filmem z powodu problemów z budżetem, a jego miejsce zajął Michael Bay.
Był jednym z kandydatów na reżysera filmu "Truman Show", jednak ostatecznie zaangażowany został Peter Weir.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones