Zygmunt Kałużyński 

Zygmunt Marian Kałużyński

9,9
7 ocen występów osoby
Zygmunt Kałużyński
Wybitny krytyk filmowy i publicysta (1918 -2004), związany z tygodnikiem "Polityka" od początku jego istnienia.

Zdobywca kryształowej statuetki Gwiazdy Telewizji Polskiej "za osobowość telewizyjną i ogromny wkład w publicystykę kulturalną" (2002).

Wychowanek Leona Schillera (ukończył wydział reżyserii w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej), niedokończony prawnik, miłośnik kina, komiksu, jazzu, muzyki poważnej (sam akompaniował na fortepianie podczas koncertów swemu przyjacielowi, sławnemu tenorowi, Bogdanowi Paprockiemu) i kultury francuskiej.

Autor głośnych książek "Podróż na Zachód", "Nowa fala zalewa kino", "Paszkwil na samego siebie", "Buntownik bywalec", "Wampir salonowiec", "Pamiętnik orchidei czyli zapiski ocalonego z XX wieku".

Razem z Tomaszem Raczkiem w latach 1990-2000 prowadził cykl telewizyjny "Perły z lamusa" (TVP 2), uznany przez czytelników "Polityki" za jeden z najpopularniejszych programów tv Czterdziestolecia; publikuje też rozmowy o kinie współczesnym ("Wprost"). Wspólnie wydali trzy książki: "Perły do lamusa?", "Poławiacze pereł", "Perłowa ruletka". W przygotowaniu jest ich "Alfabet na cztery ręce".

Instytut Wydawniczy Latarnik wydał jego "Pamiętnik orchidei czyli Zapiski ocalonego z XX wieku", za który Kałużyński otrzymał w kwietniu 2003 roku nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej.

W maju 2004 roku ukazała się nakładem Instytutu Wydawniczego Latarnik jego kolejna książka pt. "Do czytania pod prysznicem czyli znalezione w osobistej szufladzie".

Zmarł w czwartek, 30.09.2004 roku.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 11 grudnia 1918

data śmierci: 30 września 2004

miejsce urodzenia: Lublin, Polska

dwukrotnie żonaty: 1. Julia Hartwig; 2. Eleonora Griswold
Był absolwentem Wydziału Reżyserii Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej z 1939 roku. W latach 1936-1939 studiował również na Wydziale Prawa UW, studiów jednakże nie ukończył.
Zmarł w Warszawie (Polska) po długiej i ciężkiej chorobie. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Był laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in: Złotego Krzyża Zasługi, Krzyża Oficerskiego OOP, a następnie Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

...pozostanie najlepszym polskim krytykiem filmowym, zawsze pogodny, moze dla niektorych zbyt pobłażliwy jako krytyk, ale dla mnie to po prostu był facet ktory potrafił cieszyć sie kinem, nie wypiłem z nim morza wódki a chciałbym, z nim porozmawiac o czerpaniu radosci z oglądania filmów, tych lepszych i tych gorszych...

więcej

zawsze w dyskusji z Raczkiem byl wygranym, zawsze myslalem ze albo Raczek jest za malo doswiadczony albo bardzo uprzejmy, ale po kilku 'recenzjach' pracy filmowej Kaluzynskiego mozna wnioskowac, ze po prostu nie lubil sprzeciwu i krytyki wlasnej osoby. Taki to juz czlowiek, i mimo tego zawsze bedzie w pamieci jako...

to już w ogóle nie OK.

Tutaj takie coś w sieci znalezione

http://kompromitacje.blogspot.com/2012/03/leopold-tyrmand-o-zygmuncie-kaluzynski m.html

Szkoda, że poglądy polityczne przeszkadzały mu w patrzeniu na kino polskie, ale ja mu wybaczam, nawet tak po chrześcijańsku. Z naszych krytyków tylko Eberhardt mógł się s nim równać (ofkors wiem, że pisanie to nie wyścigi). Myślę, że pan Zygmuint trafił do nieba.

Chyba nie jest tak trudno znaleźć dobre zdjęcie Kałużyńskiego; skoro więc użytkownicy nie mogą ich dodawać, apeluję, by redakcja się o to postarała.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones