PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34050}

Gwiezdne wrota

Stargate SG-1
7,7 27 tys. ocen
7,7 10 1 27125
7,3 3 krytyków
Gwiezdne wrota
powrót do forum serialu Gwiezdne wrota

Jestem Ekspertem

użytkownik usunięty

Witam, jestem ekspertem ds. StarGate. Można zadawać pytania.

użytkownik usunięty
anelka39

Tak na pełny etat to w 8, ale w ostatnich 2 sezonach to już jest słabo, głównie jest to spowodowane problemami rodzinnymi Richarda z którymi wtedy się borykał. Na pytanie o poziom dostaniesz ogrom różnych odpowiedzi od różnych ludzi, ja mogę Ci powiedzieć że podobały mi się wszystkie odcinki, oczywiście są te lepsze i gorsze, ale ogólnie to wszystkie warto obejrzeć.

ocenił(a) serial na 9
anelka39

Jako członek SG-1 od pierwszego do 1-9 (koniec ósmego właściwie), a potem tylko gościnnie jeśli dobrze kojarzę bo z Pułkownika dostał awans na Generała O'Neilla. Tak w skrócie to wygląda z Richardem Deanem Andersonem w tym serialu.

ocenił(a) serial na 10
limon_filmweb

Ee na czytanie? Brak polskiej lokalizacji oznacza również brak napisów.

@Zgubiłem Bulke masz rację to świetny sposób na naukę języka a lektor faktycznie zabija gry słowne ale np ja biorąc pod uwagę taki zakup myślę również o tym, że nie będę tego zawsze oglądał sam a niestety nie wszyscy czują się komfortowo jeżeli znają tylko podstawy języka albo wcale a mają ochotę przyłączyć się do projekcji.

ocenił(a) serial na 10
reese

W styczniu 2011 przez trzy weekendy telewizja AXN Sci-Fi nada maraton filmowy z ostatnich trzech sezonów serialu Gwiezdne wrota (SG-1), w godzinach 11:00-23:00.

ocenił(a) serial na 10
SolarisUrbino

A więc cytując pułkownika O'Neilla "nice" ;) Chociaż wolałbym żeby te maratony były w godzinach nocnych bo tak nigdy nie wiadomo jak z czasem. No ale jak dają to nie ma się co oglądać. Szkoda tylko, że na AXN nie można lektora wyłączyć.

ocenił(a) serial na 8
SolarisUrbino

ostatnie 3 sezony ciekawe czy AXN kiedyś pokazał dwa pierwsze

ocenił(a) serial na 10
limon_filmweb

Tylko AXN Sci-Fi pokazuje maratony filmowe Gwiezdnych wrót i Star Treka.
Telewizja AXN pokazuje tylko maratony filmowe od święta i tylko Dr. House

ocenił(a) serial na 10

Dla zapominalskich maraton z SG-1 wystartował. Dzisiaj można było oglądać pierwszą część 7 sezonu. Jutro kolejna porcja a pozostałe sezony analogicznie za tydzień.

a czy Jack O'neill zostanie razem z Samanthą Carter??

użytkownik usunięty
kosa2236

Wysiliłeś się z tym pytaniem, wyciągnąć z niego jakikolwiek sens to istna katorga, nie wiem co masz na myśli pisząc "zostanie", ale jeśli chodzi Ci o związek Jacka i Sam to odpowiedź jest brzmi nie.

A więc... drogi ekspercie... jestem fanem Stargate, lecz dostrzegam duże niedociągnięcia w serialu. To co podobało mi się najbardziej, to naukowe wytłumaczenia, studiowanie języka, itp., itd. Porządne zaplecze naukowe. Największe problemy zaczynają się przy Ori. Serial z science-fiction nagle przeskakuje do po prostu fiction... Ascendencja pojawia się już wcześniej, ale Pradawni nie ingerują w sposób fizyczny. Siła umysłu? To bardziej kojaży mi się z tanim iluzjonistą czy przycyrkową wróżką... Ktoś poruszył kwestię języka. Napisałeś w przykładach grecki, rosyjski i chiński. Czemu ekspert zapomniał o egipcjanach, u których znaleziono najwięcej śladów goa'uldów?;p Poza tym co ekspert myśli o wpływie inwersji protonowej na zjawisko pętli czasowej?;p Skąd goa'uldowie brali energię i jak umieszczali ją w tych ręcznych miotaczach niebieskiego promienia, których nazwy niestety zapomniałem?;p Jak SGC je doładowywało? Na korbkę nie były;p Kiedy przyjżymy się procesowi chowania się hełmów gwardzistów Jaffa, zauważymy że składają się i chowają pod skórę koło ucha (WTF?!)? CAŁY hełm schował się bez śladu? Jak dla mnie - lol. Aha - jestem modelarzem i moje końcowe pytanie brzmi - można zdobyć plany Dedala, statku pradawnych czy choćby samych wrót? Za jakiekolwiek błędy przepraszam - dawno nie oglądałem. Pozdrawiam;)

użytkownik usunięty
-Dantee-

Nareszcie porządne pytania. Ekspert odpowiada:
Na początek powiem, że Stargate nie jest serialem z gatunku hard science-fiction, dużo w nim przeróżnych hipotez naukowych, założeń, nieistniejących praw fizycznych więc mimo, iż zarówno Samantha w SG1 jak I Rodney+Zelenka w Atlantis bardzo ładnie, płynnie i wiarygodnie tłumaczą wszelakie problemy występujące podczas akcji to często są to zwyczajne bzdury niepoparte żadnymi dowodami poza serialem. Prawdą jest, że o Ori wiadomo znacznie mniej niż np. o statkach Goa'uld (ha'tak), nie wiadomo czym są zasilane(o statkach goa'uld wiadomo, że zasilane są przez naqahdah) w zasadzie to wiadomo tylko, że każdym statkiem kieruje kapłan dzięki swym umiejętnościom umysłowym, wiadomo że posiadają silne tarcze oraz uzbrojenie. Jednakże tutaj trzeba by szukać odpowiedzi u podstaw, jak wiadomo Ori to odłam pradawnych, którzy nie mieli skrupułów w czerpaniu mocy z wierzących oraz nie zgadzali się z pradawnymi w większości spraw, mimo że doszło do podziału Ori to nadal pradawni, posiadają ich wiedzę więc ostrożnie można chyba przyjąć, że także ich technologia to po prostu bardziej zaawansowane wersje tej technologi pradawnych która została przedstawiona w serialach. Jako przykład można tutaj podać pierścienie transportowe, te wykorzystywane przez goa'uld są podobnie jak gwiezdne wrota projektem pradawnych, ori używają innej wersji pod względem wyglądu, zasada działania jest ta sama. Dlaczego ekspert zapomniał o egipskim? Prawdopodobnie dlatego, że ekspert podał 3 przykłady języków, nie miał natomiast w zamiarze wypisywać listy wszystkich języków, a język egipski wydawał się ekspertowi tak oczywisty, że nie chciał go przytaczać czując, iż mogłoby to obrazić ego czytelnika :) Apropo zacytuję "wpływie inwersji protonowej na zjawisko pętli czasowej" jaka wystąpiła w 6 odcinku sezonu 4 ekspert uważa, iż technologia przedstawiona w odcinku jako działająca niepoprawnie w przypadku istnienia poza serialem(w rzeczywistości) nie miała by prawa bytu, a powstałą w wyniku uruchomienia urządzenia pętle czasową za zabieg mający urozmaicić odcinek. Bronie goa'uld zarówno Staff jak i Zat'nik'tel zasilane były płynnym naqahdah, więc doładowanie broni wymagało wyłącznie uzupełniania pojemniczka z zieloną substancją. Zasadę działania hełmu pozostawię bez komentarza z racji tego, iż jest to zależne tylko i wyłącznie od zastosowanych efektów specjalnych - inaczej to na filmie Stargate 1994 inaczej w serialu Stargate SG1. Nie sprecyzowałeś jaki modelarzem jesteś, ale podejrzewam, że zainteresuję Cię ta oto paczka modeli kartonowych które wystarczy pobrać wydrukować i sklejać. W paczce znajduje się zarówno statek klasy Dedal, jak i Prometeusz, F-302, Puddle Jumper oraz 2 statki Asgardu starszy - Beliskner oraz nowszy klasy O'neill.
http://www.multiupload.com/WZ5FDF9S8U

Chodziło mi raczej o "prawdziwe" plany, z racji tego że wkraczam na mroczną ścieżkę budowania modeli od podstaw samemu;) Jednakże dziękuję - na podstawie wydruku kartonówek poskładam coś z innych [trwalszych] materiałów. Wracając do pętli czasowej, moim ulubionym odcinkiem jest ten przedstawiający uruchomienie urządzenia tworzącego takąże pętlę. Mina O'Neill'a patrzącego po raz n-ty na tą samą łyżeczkę bezcenna, a tekst mojego ulubionego Jaffa udowadniający, że to on ma gorzej... musicie zobaczyć;) Prosiłbym o przypomnienie który to był odcinek i w której serii;) Wiem - są bardziej rozbudowane, z większą głębią, ale jako fan inteligentnych komedii i humoru absurdu (wiem - kontrast), po prostu wybrałem ten odcinek na mój top1;) A wasze ulubione odcinki? Tylko bez "wszystkie były idealne";)

użytkownik usunięty
-Dantee-

Wszystkie były idealne, poza niektórymi. Numer odcinka wraz z numerem sezonu podałem już w poprzedniej wypowiedzi.
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20090910201109AAqiUQ4
http://stargate.wikia.com/wiki/MGM_Tech_Journal
Więcej ekspert nie znalazł, bo dalej nie szukał.
Teraz pytanie od Eksperta, masz już jakieś modele od podstaw na koncie? Jeśli masz to ekspert prosi o zdjęcia :)

Narazie zaczynam, ale mam parę dioramek (coś jak makieta, tyle że ujęta jakaś scena z życia. Takie zdjęcie w 3D;)) na koncie. W ostatniej tylko figurki były kupione i w większości je przerabiałem. Reszta samemu. Jutro zaktualizuję bloga to dam linka;) Dzięki za plany;) I taka rada od serca - mam wielki szacunek do Twojej wiedzy bo jest imponująca, ale nazywanie się ekspertem nie wywołuje u czytelników pozytywnych emocji;) To tak na przyszłość;) Jeszcze raz dzięki za wszystko;) I pytanie bo zapomniałem - skąd goa'uld'owie wzięli pomysł na inwazję? W sensie kto wygadał że SG-1 jest z Tauri?;p

użytkownik usunięty
-Dantee-

Ra raczej nie zdążył się wygadać, ale jak wiadomo pierwszy odcinek SG1 zaczyna się od ataku Apophisa z niewielką grupą Jaffa(w tym Teal'ca) na Ziemie, tak więc położenie ziemi już znano, pierwszy raz Apophis mógł zauważyć zagrożenie jakie płynie z Ziemi kiedy podczas ataku zabito kilku jego Jaffa. Dodatkowo syn Apophisa - Klorel oraz jego królowa Sha're znali już wcześniej Ziemian, mieli wiedzę o tym jak O'neill z Kowalskim, Danielem i resztą wysadzili Ra w powietrze(Ra i Apophis to bracia, bóg słońca i bóg księżyca). Każdy goa'uld dąży do władzy, to było wielokrotnie powiedziane w SG1. No i teraz coś do czego powinieneś dojść już wcześniej na własną rękę, jak można zauważyć SG1 wszędzie lata z taką fajną naszywką na lewym ramieniu http://www.propworx.com/storefront/stargate/earth_patch.jpg
To jest symbol Ziemi, Terra, Tau'ri. Odnośnie tytułu eksperta narazie jeszcze nikt poza tobą się nie skarżył, że nadałem sobie taki tytuł sam z siebie, trochę poczucia humoru i nie ma problemu :) Komu się to nie podoba ręka do góry, wpisujcie miasta.

Oki - dziękuję za wszystko, jak pojawią się pytania to napiszę;) Obiecałem linka, więc:
http://www.photoblog.pl/danti/archiwum
jak poskładam coś starogejtowego to się zgłoszę;)
To ja już dłużej nie spamuję;) Pozdrawiam;)

ocenił(a) serial na 8

No dobra - tym razem pytanie nie o seriale, a o opinię. Jak, twoim zdaniem, powinni rozwiązać wątek Vanirów. Bo jakoś trudno uwierzyć, że tak po prostu sobie odlecieli, dając spokój Wraith i Atlantydzie.

użytkownik usunięty
Christof20

To zależy czy chce się na siłę ciągnąć wątek z Vanirami, ja widzę kilka sposobów w jaki można by to rozwiązać. Dla przykładu, podczas ucieczki z M6H-987 po drodze muszą wyjść z nadprzestrzeni(takie tu i teraz) by dokonać napraw po bitwie ze statkiem podróżników akurat lądują zaraz obok floty Wraith i zostają zniszczeni. Inny sposób - znajdują kolejną toksyczną planetę, zakładają tam bazę i przez kolejne 10tysięcy lat pracują na planem pozbycia się Wraith raz na zawsze, albo im się udaje albo nie (ten scenariusz jest mniej prawdopodobny z racji tego, że Vanirowie jako klony nie mają kolejnych 10000 lat życia, więc raczej szukali by jakiegoś łatwiejszego sposobu niż ciężka i długa praca). Albo jeszcze inaczej można to zrobić tak, zaczynają latać po galaktyce w poszukiwaniu innych technologii, albo im się udaje albo nie, ale nawet jeśli im się udaje to technologia nie będzie działać(przecież ostatecznie przyjemność jaką niesie całkowite zniszczenie Wraith musi należeć do Shepparda i reszty). Albo mam jeszcze jeden - w akcie desperacji podejmują próbę przejęcia Atlantydy, ale oczywiście na końcu i tak wygrywają ludzie.

ocenił(a) serial na 10

Sporo razy oglądałem Gwiezdne Wrota, ale ani razu nie słyszałem o tych Vanirach. Kim oni są?

użytkownik usunięty
SolarisUrbino

Występują praktycznie tylko raz w Stargate Atlantis, jest grupa uciekinierów Asgardu, 10000 lat temu, czyli pod koniec wojny pomiędzy Pradawnymi a Wraith osiedlili się w galaktyce pegaza. Ich głównym celem było znalezienie rozwiązania na degradacje kodu DNA Asgardczyków, z tym że nie mieli przy tym żadnych skrupułów, chodzi tutaj o eksperymenty na ludzkim DNA, czyli coś z czym pierwotna frakcja Asgardu zupełnie się nie zgadzała(przypomnę tutaj Asgardczyka - Loki, który sklonował Jack'a O'Neilla w SG1 i wyszła nastoletnia wersja O'Neilla). Vanirzy przybyli podczas wojny mając nadzieje, że działania zbrojne dadzą im swobodę w ich działaniach, niestety wojna szybko się skończyła i to nie tak jak oni by tego chcieli. Można powiedzieć, że Pradawni byli po prostu bardziej tolerancyjni dla zaawansowanych cywilizacji, w przeciwieństwie do Wraith, którzy nie tolerowali nikogo z technologią przewyższającą tą posiadaną przez nich. Doszło do starć, zniszczeniu uległy statki międzygalaktyczne, więc Vanirzy zostali uwięzieni w galaktyce Pegaza. Odcinek 11 sezonu 5 SGA.

ocenił(a) serial na 9

Mam pytanie Ekspercie - oczywiście jak wszyscy tutaj ;)
Otóż skończyłam SG-1 i obejrzałam sobie odcinki z SG-1 w SG-A i SG-U. I po obejrzeniu odcinka w SG-U zaczęłam się zastanawiać, co się stało z SG-1 jaką znamy z serialu? Czy wiesz może (jest to gdzieś napisane) czym się zajęli/jakie przydziały dostali? Bo widziałam Sam na statku, Jack oczywiście w Pentagonie, Daniel... e... tu troszkę się zgubiłam, bak Teal'ca, Mitchell'a i Vali.

użytkownik usunięty
Chandni

Nie dopatrzyłem się informacji nt. dalszych operacji prowadzonych przez SG1 od czasów SGU. Zawsze można się posłużyć nieco starszym punktem odniesienia, w StarGate The Ark of Truth SG1 nadal chodzi na misje, ale to jest nadal stan wojny z Ori, ba taki moment krytyczny, w Continuum nie wiadomo jak to zakwalifikować, nie wiadomo czy to zwykła misja czy nie, w końcu to tylko zwykła ekstrakcja. Ja myślę, że po wyeliminowaniu Goa'uldów, Ori SG1 przynajmniej na chwile ma czas by odpocząć, Daniel jak widać w SGU aktywnie pracuje dla SGC(prawdopodobnie więc i w SGC), więc o ile Vala nie ma nic ciekawszego do roboty to pewnie siedzi tam koło niego i utrudnia mu życie. Teal'c już sobie zajęcie znajdzie, wśród Free Jaffa bądź starając się pozyskać informacje nt. planowanego ataku na Ziemię przez przymierze Lucjan. Carter jak zauważyłaś słusznie była na statku, ale szczerze czy był kiedyś taki moment by Carter nie miała co robić? :) Weź pod uwagę, że to co napisałem to zbiór założeń, tak sobie zgaduje rekreacyjne, zachęcam innych do zgadywania :)

ocenił(a) serial na 9

Dzięki wielkie za odpowiedź. Oglądałam oba filmy ale po przejrzeniu odcinków SG-U myślałam, że po prostu coś mi gdzieś umknęło zatem wolałam zapytać ;) oczywiście można samemu sobie dopowiedzieć czym się teraz zajmują ;) szkoda, że to już koniec serialu ale zawsze to, co dobre szybko się kończy ;)

użytkownik usunięty
Chandni

Tak szybko znów się nie skończyło, 10 lat emisji to dobry wynik, zresztą ostatnie odcinki SGU zupełnie wypełniają lukę jaka powstała po zakończeniu SG1.

Dlaczego Goa'uldowie, Jaffa mimo wysokiego rozwoju technologicznego mieszkają w zamkach, namiotach, drewnianych chatach itp. ? Zawsze mnie to zastanawiało po obejrzeniu tego serialu.

użytkownik usunięty
marcin261287

W jednym z pierwszych odcinków, Teal'c podczas przesłuchania na Ziemi powiedział, że wiedza o działaniu magii którą posługują się Goa`uldowie jest zakazana dla Jaffa, prawdopodobnie dlatego właśnie wygląda to jak wygląda. Co do samego zamiłowania Juniorów do zamków prawdopodobnie ma to podkreślić ich megalomanię w serialu, wielką władzę, miejsce dla poddanych żyjących w zacofaniu i niewiedzy, miejsce w którym mogą czcić swych bogów. Faktem jest, że ten kontrast pomiędzy wielkimi zamkami z wielkich kamieni a zaawansowanymi statkami kosmicznymi zdolnymi do podróży międzygwiezdnych jest dość rażący.

Kolejne Pytanie :) Czy Stargate Continuum definitywnie kończy wątek SG-1? Moim zdanie przydałby się jeszcze jeden film ukazujący dalsze losy samych bohaterów, zamiast skupiać się tylko na obronie Ziemi przed atakiem obcych.

ocenił(a) serial na 10
marcin261287

Nie jestem ekspertem, ale pozwole sobie odpowiedziec na Twoje pytanie. Stargate: Continuum definitywnie konczy watek SG-1. W planach jest tylko film konczacy SG: Atlantis tj. Stargate: Extinction, ale szanse na jego powstanie sa teraz niewielkie, zeby nie powiedziec zadne.

fog777

No szkoda, bo tak jakoś to zakończyli, że nie wiadomo jakie były losy bohaterów. Mocno się zawiodłem na zakończeniu.

ocenił(a) serial na 10

witam! mam pytanie czy Arka Prawdy i Konitnuum mają polską lokalizajcę? bo jak patrzę to znaleźć nie mogę. chociaż niby mógłbym oglądać po angielsku, to ja akurat preferuje oglądania z lektorem

gothicwarrior

Do tych filmów są dostępne napisy. Lektora sobie lepiej odpuść, szczególnie jeśli chodzi o ten serial.

ocenił(a) serial na 10
marcin261287

aha dziękuje za informacje, ale przy lektorze zostanę bo jak mam do wyboru napisy lub lektor to wezmę lektora

gothicwarrior

Lektor strasznie kaleczy ten seria. Na przykład dla niego Goa'uld to Guld :) Nie wiem jak można w ogóle woleć filmy z lektorem.

ocenił(a) serial na 10

ja mam pytanie na temat aktorów. od którego sezonu do kiedy grają aktorzy z Farscape?? chodzi mi o Bena Browdera i Claudie Black (to jedyny powód dla którego od dziś zaczynam oglądać stargate) i a propos tego zdjęcia z farscapem :D czy w stargate będzie coś na ten temat czy aktorzy tak tylko zrobili te fotkę? z góry dzięki
(sledze posta ze względu na odp.)

użytkownik usunięty
DjZygo

Vala po raz pierwszy pojawia się w sezonie 8, sezon 9(~w 1/3 odcinków sezonu jest), a w 10 sezonie już jest chyba w każdym odcinku. Co do Camerona(Ben) to on trafia na miejsce Jack'a O'neilla w SG1 tj. od pierwszego odcinka 9 sezonu i pojawia się później w każdym odcinku przez 9 i 10 sezon. Jeśli dopiero zaczynasz to trochę jeszcze przed tobą, ale nie poddawaj się no i nie polecam lecieć na skróty od razu do 9 sezonu :) A na temat Farscape jest wzmianka w odcinku "200" oczywiście przedstawiona przez Valę - spojler http://www.youtube.com/watch?v=UCNDdlCo4rA :]

ocenił(a) serial na 10

jesteś master :D <piwo> i pozdro :D

ocenił(a) serial na 10
DjZygo

jeszcze 1 pytanie ale to juz bardziej o farscapie... mozliwe, ze nie wiesz... chodzi mi o jednostki czasu. mowili o Arnach(Arn albo jakos tak) i cyklach ile to jest arn i ile to cykl? na googlu nie znalazlem

użytkownik usunięty
DjZygo

Nie mój obszar ekspertyzy, Farscape nie dobiłem do końca 2 sezonu :x

użytkownik usunięty
DjZygo

Jednak zajrzałem na google i angielska encyklopedia Farscape mówi, że arn to w przybliżeniu jedna godzina Ziemska, a cykl to prawdopodobnie jeden Ziemski rok.
http://farscape.wikia.com/wiki/Arn
http://farscape.wikia.com/wiki/Cycle

ocenił(a) serial na 10
DjZygo

Wielkie dzieki :D

ocenił(a) serial na 10
DjZygo

Mam pytanie w którym odcinku sg1 znalazło wehikuł czasu wmontowany w skoczka z Stargate atlantis.
2 raz oglądam serial sg-1 i jestem w 8 sezonie, ekipa cofnęła sie po ZPM do Egiptu, gdzieś mi umknął odcinek gdy znaleźli skoczka wiesz który to był.

użytkownik usunięty
elusives

Jest to 13 odcinek sezonu 8.

ocenił(a) serial na 10

hejka mam znowu pytanie(być może to wpadka..) Pod koniec s4e6 kiedy udało im się przerwać pętle czasu(jakoś tak) powiedzieli, że tokra próbowali się skontaktować z ludzmi od 3 miesięcy.
na poczatku odcinka 7 ta rosjanka(dopiero zacząłem oglądać ten odcinek) powiedziała, że statek azgardow spadł 2 miesiące wcześniej.
jak dla mnie to tu cos nie gra,

ocenił(a) serial na 10
DjZygo

zmieniam pytanie. co z stargate wszechświat?? to podobne?? cala ekipa inna jesli rozumiem z planu filmweb. jaka jest różnica??
p.s zjestem w s6e1 :D już 4 nocki zarwane ale warto :D

DjZygo

Po SG-1 obejrzyj sobie Atlantis. Gniota w postaci Universe radzę zostawić na koniec lub wcale nie oglądać.

użytkownik usunięty
DjZygo

Najlepiej obejrzyj i sam oceń, weź tylko pod uwagę, że Universe rozkręca się dopiero po 10 odcinku 1 sezonu i do 10 odcinka jest dość słabe, ale potem wszystko się zmienia.

No i zanim zdąży się rozkręcić to się skończy :)

użytkownik usunięty
marcin261287

Już się dawno rozkręcił, przykro mi, że nie zauważyłeś, a może po prostu nie podoba ci się nowa wizja StarGate według której realizowana jest najnowsza seria i dlatego nazywasz ją gniotem?

Dla mnie ten serial był i jest nudny po prostu. Może sezon 2 jest nieco lepszy, ale wciąż znacznie poniżej poziomu SG-1, czy Atlantis. Oglądam go z konieczności, gdyż jak coś rozpoczynam to staram się kończyć.