PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34050}

Gwiezdne wrota

Stargate SG-1
7,7 27 065
ocen
7,7 10 1 27065
Gwiezdne wrota
powrót do forum serialu Gwiezdne wrota

Jestem Ekspertem

użytkownik usunięty

Witam, jestem ekspertem ds. StarGate. Można zadawać pytania.

- kiedy SG1 zaczęło używać broni P90?
- kiedy zaczęto mówić o naquadah?

użytkownik usunięty
Wookie_LG

1. SG1 używa P90 jako standardowej bronii od 8 odcinka 4 sezonu.
2. Po raz pierwszy terminu "naquadah" użyto w 15 odcinku 1 sezonu.

"naquadah" - skad sie wzielo to slowo...? bo mnie zawsze to ciekawilo

użytkownik usunięty
Wookie_LG

Twórcy serialu słowo ściagneli z nazwy miasta w Egipcie (Naqada).

nice... thx

jaką funkcję pełni 9 chevron?

użytkownik usunięty
Wookie_LG

9 chevron pełni role klucza, bez 9 chevronu nie da się połączyć z wrotami które takiego klucza wymagają.

ale nie wiadomo, jakie wrota tego wymagaja?

ocenił(a) serial na 10
Wookie_LG

SPOILER DO SGU jak nie oglądałeś czytasz na własne ryzyko. Mobilne wrota takiego wymagają. Według tego co widzimy w SGU najstarszy typ wrót działał na tej zasadzie używając kodu zamiast adresu złożonego z konstelacji gwiazd jako, że były one rozsiewane po całym wszechświecie i określenie ich położenia byłoby niemożliwe w tradycyjny sposób. Podobnie jak wrota znajdujące się na statku je rozsiewającym jako że był cały czas w ruchu otwierał je specjalny kod składający się właśnie z 9 symboli.

reese

oglądałem, ale SGU jest tak kiepskie, że szło jak po gruzie... thx

ocenił(a) serial na 9

Ponieważ różne są opinie na temat kolejności oglądania Gwiezdnych Wrót chciałbym otrzymać odpowiedź od szanownego eksperta który Zgubił Bułkę. Jaka jest prawidłowa kolejność oglądania wszystkich filmów i seriali Gwiezdnych Wrót?

kurat

Kiedyś miałem taką listę:
(SG-1 - 8x01)
(SG-1 - 8x02)
(SG-A - 1x01)
(SG-A - 1x02)
(SG-1 - 8x03)
(SG-A - 1x03)
(SG-1 - 8x04)
(SG-A - 1x04)
(SG-1 - 8x05)
(SG-A - 1x05)
(SG-1 - 8x06)
(SG-A - 1x06)
(SG-1 - 8x07)
(SG-A - 1x07)
(SG-1 - 8x08)
(SG-A - 1x08)
(SG-1 - 8x09)
(SG-A - 1x09)
(SG-1 - 8x10)
(SG-1 - 8x11)
(SG-A - 1x10)
(SG-A - 1x11)
(SG-1 - 8x12)
(SG-A - 1x12)
(SG-1 - 8x13)
(SG-A - 1x13)
(SG-1 - 8x14)
(SG-A - 1x14)
(SG-1 - 8x15)
(SG-A - 1x15)
(SG-1 - 8x16)
(SG-1 - 8x17)
(SG-A - 1x16)
(SG-A - 1x17)
(SG-1 - 8x18)
(SG-A - 1x18)
(SG-1 - 8x19)
(SG-1 - 8x20)
(SG-A - 1x19)
(SG-A - 1x20)
(SG-A - 2x01)
(SG-1 - 9x01)
(SG-1 - 9x02)
(SG-1 - 9x03)
(SG-A - 2x02)
(SG-A - 2x03)
(SG-1 - 9x04)
(SG-A - 2x04)
(SG-1 - 9x05)
(SG-A - 2x05)
(SG-1 - 9x06)
(SG-A - 2x06)
(SG-1 - 9x07)
(SG-1 - 9x08)
(SG-A - 2x07)
(SG-A - 2x08)
(SG-1 - 9x09)
(SG-1 - 9x10)
(SG-1 - 9x11)
(SG-A - 2x09)
(SG-A - 2x10)
(SG-A - 2x11)
(SG-A - 2x12)
(SG-A - 2x13)
(SG-A - 2x14)
(SG-A - 2x15)
(SG-A - 2x16)
(SG-A - 2x17)
(SG-1 - 9x12)
(SG-A - 2x18)
(SG-1 - 9x13)
(SG-A - 2x19)
(SG-1 - 9x14)
(SG-1 - 9x15)
(SG-1 - 9x16)
(SG-1 - 9x17)
(SG-1 - 9x18)
(SG-1 - 9x19)
(SG-1 - 9x20)
(SG-1 - 10x01)
(SG-A - 2x20)
(SG-A - 3x01)
(SG-A - 3x02)
(SG-1 - 10x02)
(SG-A - 3x03)
(SG-1 - 10x03)
(SG-1 - 10x04)
(SG-A - 3x04)
(SG-1 - 10x05)
(SG-1 - 10x06)
(SG-A - 3x05)
(SG-A - 3x06)
(SG-1 - 10x07)
(SG-A - 3x07)
(SG-1 - 10x08)
(SG-A - 3x08)
(SG-1 - 10x09)
(SG-A - 3x09)
(SG-1 - 10x10)
(SG-1 - 10x11)
(SG-A - 3x10)
(SG-A - 3x11)
(SG-A - 3x12)
(SG-A - 3x13)
(SG-A - 3x14)
(SG-A - 3x15)
(SG-A - 3x16)
(SG-A - 3x17)
(SG-1 - 10x12)
(SG-A - 3x18)
(SG-1 - 10x13)
(SG-A - 3x19)
(SG-1 - 10x14)
(SG-1 - 10x15)
(SG-1 - 10x16)
(SG-1 - 10x17)
(SG-1 - 10x18)
(SG-1 - 10x19)
(SG-1 - 10x20)
Stargate: The Ark of Truth
(SG-A - 3x20)
(SG-A - 4x01 - 20)
(SG-A - 5x01)
Stargate: Continuum

i reszta 5 sezonu SGA

Wookie_LG

Taa coś Ci się pomieszało z ta listą. Najlepiej i najprościej zacząć od:

1. Film "Gwiezdne Wrota" z 1994 r.
2. Cały serial SG-1.
3. Filmy "Arka Prawdy oraz "Continuum"
4. Serial Atlantis.
5 .Serial Stargate Universe.

Niektórzy radzą by od 8 sezonu SG-1 oglądać równocześnie Atlantis. Osobiście uważam to za niepotrzebne mieszanie wątków.

marcin261287

nie no zgadzam sie - sam ogladalem wpierw sg1 a potem sga. Nie mniej ida one rownoczesnie dlatego tak podalem

ocenił(a) serial na 10
marcin261287

Wookie ma rację, jest kilka odcinków sg-1 które bezpośrednio nawiązują do atlantis, np 10x03 (ten w którym wywołują przeskok między wrotami a superwrotami), akcja dzieje się wtedy głównie w galaktyce pegaza!!

hawcio

Oczywiście, że są odcinki nawiązujące do Atlantis i odwrotne. Nie widzę jednak potrzeby oglądania obu tych seriali równolegle.

Wookie_LG

Dzięki za listę.

Ja mam pytanie! :D
W jaki sposób wyłącza się Wrota? Bo w serialu tak to wygląda, że sobie ekipa przechodzi, potem Wrota zamykają się same. Skąd "wiedzą" kiedy się mają zamknąć, czy jest to w jakiś sposób sterowane, a umknęła mi wzmianka o tym? :>
(Dopiero trzeci sezon kończę i zaczęłam SGA - wiem, że nie po kolei, ale nie mogłam się powstrzymać ^^)

Firewarrior

Wrota w Stargate Command ze względu na brak DHD zasilane są zewnętrznym źródłem zasilania. Zasilanie to jest po prostu odcinane po przejściu ostatniego podróżnika.


marcin261287

a na innych planetach gdzie wrota otwiera się DHD?

Wookie_LG

Nie przypominam sobie żeby było to gdzieś ujęte. Jednak myślę, że za pomocą DHD również można wyłączyć Wrota, gdy nie są już potrzebne.

Firewarrior

Nie pamiętam w których odcinkach sg-1 to było, ale gdzieś tłumaczono, że wrota zamkną się jeśli nie mają zasilania lub jeśli miną jakiś czas od otwarcia, a nikt nie przechodzi. Znaczy się, coś jak wyłącznik czasowy tylko, że z zabezpieczeniem, żeby nie zamknęły się same w trakcie jak ktoś jest w drodze. Jeden z goa'uld wykorzystał to w którymś odcinku przesyłając energię w celu przeładowania wrót i ich wysadzenia.

Pytanko. Jak zespół np. SG-1 określał Punkt Wyjscia z planety (z kazdej planety jest inny punkt wyjscia?). Na Przykład w odcinku Memento S06E20.

Jak się nazywa ich pierwotna galaktyka? To w której Daniel i Vala natrafiają na Ori (sezon 9 odc 2)...?

użytkownik usunięty

Dlaczego tunele gwiezdnych wrót nie są proste? Dlaczego mają zakręty?

żeby fajniej wyglądało na ekranie. W rzeczywistości serialowej wchodzisz w tunel i momentalnie z Twojego punktu widzenia wychodzisz z drugiej strony.

użytkownik usunięty
Zetnakatel

Gwiezdne wrota nie są teleporterem! Podróż naprawdę się odbywa.

"The length of time a traveler stays inside the wormhole varies according to the distance to be traveled. For travel in our galaxy, the average travel time is 0.3 seconds (9.14 "Ripple Effect"). However, since the traveler has been converted to energy for the trip, he or she is not aware of the passing time or the nature of the experience."

Źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/Stargate_(device)

a czy ja gdzieś stwierdziłem inaczej ? Czytaj ze zrozumieniem. Momentalnie z Twojego punktu widzenia wychodzisz z drugiej strony. Także przesył danych może trwać i 1000 lat i i tak dla Ciebie będzie to momentalnie. Tak samo i dla wszystkich inny rzeczy, np kamera, nie da się tego uwiecznić, i podejrzeć jak wygląda bo wszystko zostaje zdematerializowane do informacji gdzie jest przesłane do bufora i z niego do innych wrót gdzie za horyzontem zdarzeń następuje złożenie do kupy tego co jest w buforze.

Zetnakatel

To, że w serialu pokazany jest tunel nie ma żadnego odzwierciedlenia nawet teoretycznie i służy tylko fajnemu efektowi w serialu. Obserwator nie ma możliwości zobaczyć jak wygląda podróż dlatego że to co przekroczy event horizon przestaje istnieć.

Zetnakatel

To o co pytasz nie różni się niczym od tego jakbyś zrobił sobie zdjęcie wysłał je listem np do Argentyny do kumpla potem on by Ci je odesłał i ktoś by się Ciebie pytał jak było w Argentynie.

ocenił(a) serial na 8

Dlaczego komunikacja przez wrota działa w dwie strony, skoro wrota są jednokierunkowe?

caprica7

Wrota są jednokierunkowe tylko w przypadku przesyłania materii. Komunikacja radiowa i inna może odbywać się w obu kierunkach.

ocenił(a) serial na 10

Nie pamiętam, w którym temacie natknąłem się na pewne pytanie. Sprawdziłem właśnie ok. 10 i go nie znalazłem, więc powiem tu, do czego doszedłem. Problem dotyczył tego, skąd wrota na innej planecie "wiedzą", że są wywoływane (tzn. ich symbole zaczynają się świecić) w momencie rozpoczęcia wybierania adresu na Ziemi. Według mnie tok wydarzeń jest następujący (sekundy zmyślam):
2, 4, 6, 8, 10, 12, 14 - wybieranie kolejnych symboli na Ziemi
14 - sygnał natychmiast dociera do drugich wrót
14-21 - zapalanie się symboli na drugich wrotach
14-28 - tworzenie się wiru na Ziemi
21-28 - tworzenie się wiru w drugich wrotach
Żeby wszystko do siebie pasowało, założyłem, że wir istnieje mniej więcej tak długo, jak w filmie. Całkowicie moim pomysłem jest tworzenie się wiru 2 x wolniej w miejscu pochodzenia niż w docelowym. Wygląda to chyba równie ładnie i logicznie, co nerealnie:)

ocenił(a) serial na 9
wizreal

Mam pytanie do eksperta. Chodzi o postać generała Jacka O`neilla. Zniknął w 9 sezonie SG- 1. Czy możesz podać mi (jesli wiesz) odcinki 9 i 10 sezonu w którym wystąpił Richard Dean Anderson? Tak samo prosiłabym o informację w sprawie odcinków w których wystąpił w Stargate Atlantis oraz Stargate Wrzechświat. Troche znalazłam ale nie wiem czy wszystko.

ocenił(a) serial na 10
Dorota74

SG-1 10x06, 10x14
SGA 1x01, 3x06, 3x10, 3x11
SGU 1x01-02-03, 1x07, 1x18, 1x19

ocenił(a) serial na 9
reese

Dzięki serdeczne :)

ocenił(a) serial na 10

Sześć symboli z wrót odpowiednio wybranych wyznaczy punkt docelowy, siódmy symbol jest punktem wyjścia potrzebnym do wyznaczenia kursu. Wrota składają się 39 symboli, a każda planeta ma swój adres. Adres planety składa się z 6 symboli, 7dmy symbol jest punktem wyjścia/pochodzenia czyli miejsca z którego startujemy i tu zaczyna się bajka, bo jeśli mamy adres jakiejś planety to na siódmy symbol zostaje nam 39 symboli czyli tylko 39 planet ma swój symbol, a co z resztą planet? jak dotrzeć pod adres z planety która nie ma symbolu? jaki symbol wyjścia się załącza? ahahaha

ocenił(a) serial na 10
foxu23

To uproszczenie serialowe przeca. Tak samo jak na wrotach gdzieś na obrzeżach galaktyki symbole są takie same jak na Ziemi a to przecież gwiazdozbiory i z tamtej planety wyglądałyby inaczej co ładnie pokazali w pierwszym filmie i nieudolnie próbowali wkręcić w 1 odcinku serialu. W dalszych odcinkach DHD działa bardziej na zasadzie telefonu gdzie by się nie znajdował adres jest zawsze ten sam więc przy różnej kombinacji symboli punkt wyjścia może się powtarzać w różnych adresach.

Wyjaśnienie na siłę. Galaktyka na potrzeby wrót podzielona jest na 39 sektorów i każda planeta w jednym sektorze ma ten sam punkt wyjścia ;)

Nie zmienia to faktu, że od początku motyw z wybieraniem adresów mocno ssał. Dopiero w SGU zrobili to tak jak powinno wyglądać od początku. Każde wrota mają swój unikalny 9 symbolowy kod, który jest adresem i nie ma zabawy w zmiany położenia i punkty wyjścia.

Mam pytanie.
Skad wrota czerpia energie na innych planetach?

ocenił(a) serial na 10
wChrystusie

ze sterownika wrót, na planecie Ernesta była o tym mowa, sterownik był uszkodzony, więc musieli naładować wrota poprzez uderzenie pioruna

Ekspert pewnie będzie wiedział w którym odcinku Jack O'Niell grał w międzyplanetarnego golfa oczywiście przy użyciu wrót :) A więc ?

użytkownik usunięty
Mariusz1308

Sezon 4, epizod 6. Pozdrawiam.

Nieźle :) To teraz trudniejsze pytanie...a raczej dwa pytanka:

1) Ilu było Asgardczyków (znam już 8 więc taka odpowiedź mnie nie usatysfakcjonuje)
2) Skład wysokiej rady Asgardu - kto, jak i po co :)

ocenił(a) serial na 10
Mariusz1308

1. Wszystkich w gatunku - oczywiście nie wiadomo. Znanych z imienia - wg Wikipedii 8: Hermiod, Thor, Aegir, Freyr, Heimdall, Kvasir, Loki, Penegal.
2. Jw.: "It has at least seven members, including Thor, Freyr and Penegal." Pamiętam z oglądania, że niestety nic więcej nie wiadomo ani o kompetencjach, ani wyłanianiu, ani procedurach.

wizreal

I tak jak wyżej pisałem ta odpowiedź mnie nie satysfakcjonuje :)
No i tym samym obaliłem kompetencje "eksperta" :)


Jednak dam ekspertowi możliwość rehabilitacji jeśli wyjaśni jak to możliwe że w odcinku s1ep17 ( tytuł Enigma) - dziewczyna z rasy Nox uruchomiła wrota w SGC stojąc przed nimi a same wrota otworzyły się bez charakterystycznego wiru. O ile dobrze pamiętam to wir nie tworzył się tylko przy zamkniętej przesłonie wrót.

Gdyby ktoś dziś nie oglądał tego odcinka to jutro o 10:00 powtórka na Tv Puls :)

ocenił(a) serial na 10
Mariusz1308

Z tym, że to nie ekspert Ci odpowiadał ;) a swoją drogą tych informacji po prostu niema w serialu.

reese

No ja wiem że to nie ekspert mi odpowiadał :D Dlatego wyżej napisałem że obaliłem jego kompetencje :D

Mariusz1308

Obalić to sobie możesz co najwyżej flaszkę.
Wymyślasz pytania, na które odpowiedzi w serialu nie ma, o czym pewnie wiesz.

marcin261287

Ooo przepraszam ale moje ostatnie pytanie o odcinek 17 z sezonu 1 nie było wymyślone :D

A poza tym "ekspert" powinien znać odpowiedzi na wszystkie pytania skoro twierdzi że jest ekspertem.

Mariusz1308

"A poza tym "ekspert" powinien znać odpowiedzi na wszystkie pytania skoro twierdzi że jest ekspertem".

To mu zadaj pytanie, na które ma szansę udzielić odpowiedzi na podstawie znajomości serialu. Coś tu niejasnego jest?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones