PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=699641}
6,5 14 671
ocen
6,5 10 1 14671
Zmartwychwstały
powrót do forum filmu Zmartwychwstały

Oby jeszcze więcej takich filmów. Osobiście w moim życiu wiele lat temu postanowiłem poprosić zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa,aby wszedl do mojego serca i życia i On naprawdę to zrobił; przemienił mnie i moje życie swoją miłością.Polecam każdemu..Warto...

Bernee

Nie no, rozumiem. Wcześniej nie interesowałam się innymi religiami. Miałam znajomych zielonoświątkowców, baptystów i wydawali mi się zawsze tacy radości i pełni wiary, ale jak przeczytałam ostatnio, że nie mają spowiedzi (?!)... ani nie uznają kultu Maryi (ponoć dla nich jest po prostu kobietą, która urodziła Jezusa) to już zostawię to bez komentarza...

Moniia

Tutaj już był jeden, który nazwał Maryję i świętych "diabłami". Nie widziałaś jeszcze, jak potrafią bluźnić przeciw Eucharystii. Zgroza. Najświętsza rzecz, jaką chrześcijanie otrzymali od Boga, przez 1500 lat aż do reformacji nikt nie wątpił, że Eucharystia jest Ciałem i Krwią Jezusa, aż ich nagle olśniło, że jednak nie, że to tylko "wafel", że to tylko symbol. Protestantyzm to nie chrześcijaństwo.

Moniia

No brak słów. Przez nikogo jak Tylko Przez mnie możecie wejść do Królestwa. Ja Jestem Drogą Prawda I Życiem.szanujemy Maryję ale modlimy się do Jezusa.więcdo jakiej Maryi się modlicie ?Gromnicznej. Częstochowskiej. Lubomirskich. Itp itd.lub św. Patryk św Katarzyna Agata itp itd.Ludzie zapominacie ze Bóg jest jedyną Drogą prawdą. A spowiadać tylko przed Nim a nie zwykłym człowiekiem w postaci księdza. Byłam katoliczką 35 lat więc wiem co pisze.tylko Jezus Chrystus.Amen

katis_415

Dlaczego przestałaś być katoliczką?

manseb45

Bo nie zgadzam się z tym co robi Kościół Katolicki. Zanim to się stało szukałam drogi tej prawdziwej tej z Jezusem.przez 35 lat nie czulam Boga mimo iż chodziłam do kościoła. Na wróciłam się na nowo. Uważam że każdy ma prawo do swoich poglądów. Zanim to się stało musiałam sama sprawdzić gdzie leży prawda bez słuchania Katolików jehowy czy innych.prosiłam Boga by wskazał mi drogę. Czytam Biblię i dziś wiem ze tylko Jezus Chrystus .

katis_415

"Bo nie zgadzam się z tym co robi Kościół Katolicki"
A z czym konkretnie?

katis_415

Ja bym się na Twoim miejscu od Maryi odkrochmaliła na sto cztery kilometry i przestała kpić. W Starym Testamencie Bóg zabijał za brak szacunku dla swojej Arki Przymierza.

katis_415

Ale kto mówi o zapominaniu o Jezusie, Bogu, Duchu świętym? Modli się do świętych i Maryi prosząc o wstawiennictwo. Ja będę bronić Maryi, bo jest najwspanialszą Matką Świata. Właśnie się zaczął maj - miesiąc Maryi. Nabożeństwa majowe przywracają spokój i dają nadzieję. Różaniec ma wielką siłę. Gdy byłam w beznadziejnej sytuacji pomógł mi bardzo. Wszystko co się wtedy zdarzyło nie było przypadkiem. Też kiedyś nie doceniałam Maryi, ale teraz wiem, że modlitwa do niej ma wielką siłę. Polecam jednak spróbować, bo nie pożałujesz. A słyszałaś kiedyś o nowennie pompejańskiej? Jak szatan reaguje na Maryję? Co daje modlitwa różańcowa? Jak można Ją tylko szanować... :/

ocenił(a) film na 8
Moniia

Moniia..masz wolną wolę, i możesz modlić się do czego tylko chcesz np. do drzewa, do słońca czy księżyca, czy tez do Marii, matki Jezusa, ale powiedz mi jedno, gdzie o tym przeczytałaś w Biblii?
Modlitwa do kogokolwiek czy czegokolwiek innego niż do Boga jest BAŁWOCHWALSTWEM.
Jeśli kochasz Marię , matkę Jezusa, to słuchaj tego, co ona mówi, a ona nigdy nie mówiła,żeby się do niej czy przez nią modlić. Wraz z innymi wierzącymi oczekiwała na przyjście Ducha Świętego i sama modliła się do Boga jako posłuszna służebnica Pańska. A oto nieposłuszni Bogu ludzie zrobili z niej kogoś , kim nie jest i nigdy nie była. Zastanów się kogo Ty słuchasz, Boga czy ludzi?

andreos_7

Boga, który powiedział do Jana: "Oto matka twoja!" Czyli matka każdego z nas. I jest niesłychana. Za jej wstawiennictwem w moim życiu dzieją się wspaniałe rzeczy. No i to nie jest tak, że modlę się tylko do Niej. Wiadomo, Bóg to Bóg. Jednak naprawdę różaniec czy litania mają wielką moc i wszystkim polecam.

ocenił(a) film na 8
Moniia

"Oto matka twoja"-powiedział Jezus do Jana, a na jakiej podstawie dodałaś sobie " czyli matka każdego z nas"?Przecież dalej w tym fragmencie jest wyraźnie napisane, że Jan wziął ja od tej pory do siebie, czyli jak można rozumieć pod opiekę.Jan miał się zaopiekować Marią jak własną matką, a Maria traktować jego jak syna. A skąd wzięłaś naukę o tym, że Maria ma być matką każdego z nas?

Nie ma an jednego fragmentu w Biblii świadczącego o tym,że Mamy "uprawiać" kult Marii...ani jednego. I dlatego modlitwa do Marii jest nieposłuszeństwem zarówno Bogu jak i samej Marii.
Gdyby to, co piszesz było prawdą, to równie dobrze można by uznać Biblię za Księgę mało wiarygodną. Ani Jezus, ani apostołowie nie wspomnieli choćby słowem, że należy się modlić do Marii, czy przez Marię, odmawiać jakieś litanie i różaniec wymyślony wiele wieków później...Jak można tak zmieniać Słowo Boże. Dlaczego nie zaczniesz wierzyć Słowu Bożemu? I pamiętaj,że i szatan ma moc czynienia cudów , jest ojcem kłamstwa, i może podszywać się pod kogoś, żebyś tylko uwierzyła kłamstwu.Pozdrawiam Cię.

andreos_7

Wierzę Słowu Bożemu, ale wystarczy trochę pomyśleć. Zresztą dobra, sugerujesz, że modląc się do Maryi (o wstawiennictwo,nie uznaję jej za Boga przecież) i otrzymując łaski, tak naprawdę działa szatan? Łłoooo Panieee to teraz poleciałeś. Mógłbyś to samo powiedzieć o Janie Pawle II, który całe życie zawierzył Maryi, dzieciom z Fatimy (tak, same to wszystko sobie powymyślały, takie mądre były...) itp.
Zresztą dobra, nie chce mi się już tego tłumaczyć, bo i tak nie dojdziemy do porozumienia. Pozdrawiam również.

Moniia

Jeśli jesteś ciekawa, dlaczego Jezus Ci pobłogosławił z powodu Maryi - trzymaj:

https://www.youtube.com/watch?v=L2lWUoEZcGY

Krótkie podsumowanie biblijne postaci Maryi, potwierdzane przez wielu ojców kościoła począwszy od Ireneusza z Lyonu.

Tu w lepszej wersji oryginalnej (jeśli lubisz angielski).
https://www.youtube.com/watch?v=kUdYeYy3NQA

Bernee

Czytam i uważam że niestety ale chyba największym Ty sama jesteś. Bo chyba czytając Biblię potrzeba tłumacza. Nie zła katoliczką jesteś z takim im slownictwem.Szanuj i kochaj nie przyjaciół swoich chyba jest Ci obce.radze czytać Biblie ze zrozumieniem.z Bogiem.

katis_415

Powiedz mi tak szczerze, jak rozumiesz słowa Biblii:

2 P 1, 19-20:
Mamy jednak mocniejszą, prorocką mowę, a dobrze zrobicie, jeżeli będziecie przy niej trwali jak przy lampie, która świeci w ciemnym miejscu, aż dzień zaświta, a gwiazda poranna7 wzejdzie w waszych sercach. To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia.

2 P 3, 14-16:
"Dlatego, umiłowani, oczekując tego, starajcie się, aby [On] was zastał bez plamy i skazy - w pokoju, a cierpliwość Pana naszego uważajcie za zbawienną, jak to również umiłowany nasz brat Paweł według danej mu mądrości napisał do was, jak również we wszystkich listach, w których mówi o tym. Są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę".

Dz 16,4:
"Kiedy przechodzili przez miasta, nakazywali im przestrzegać postanowień powziętych w Jerozolimie przez Apostołów i starszych".

Bo mi się wydaje, że Kościół to nie demokracja.

Protestantyzm działa jak propaganda PO - wmówić głupolowi, że jest inteligentem i już ma się jego głos.

Bernee

Nie jestem katoliczką ani protestantką moja droga a chrzescijanka. Jezus jest najważniejszy a Ty zrobiłaś z wiary moloch.którego nie da się czytać. Obrażasz innych udajesz ze wszystko wiesz.więcej miłości i szacunku do innych.z Bogiem.

katis_415

Ja udaję, że wszystko wiem??? To nie ja sobie wymyśliłam, że mi Duch Święty wytłumaczy Biblię jeśli czegoś nie zrozumiem, ja uznałam, że rozsądniej jest skorzystać z dwudziestowiecznej tradycji.

"Jezus jest najważniejszy"
Zobaczymy. Skoro Jezus jest najważniejszy to się pochwal wszystkim, co myślisz o Eucharystii.

A ja chyba naprawdę wysmaruję jakiś list do tych debili z episkopatu, żeby zapewnili młodzieży rzetelne wykształcenie biblijne.

Bernee

Lepsze lekcje religii, bo teraz to jakaś kpina. Znaczy jeszcze kilka lat temu jak chodziłam do liceum to było cienko. Oglądaliśmy głupie filmiki, uczyliśmy się modlitw po łacinie. Super. Tylko brakowało mi jakiejś informacji, chociażby o świętych, o Biblii itp. W gimnazjum jeszcze kolorowaliśmy obrazki... Żenada. W tym wieku ludzie już w ciąże zachodzą...

Moniia

Dokładnie. Problem polega na tym, że świadkowie jehowy i protestanci szkolą się w recytowaniu wersów wyrwanych z kontekstu, napastują i zaskakują naiwnych katolików, którzy nie wiedzą jak się bronić. I paru się nabiera na te tanie sztuczki. Polacy i tak są lojalni, ale bez solidnego wykładu z apologetyki takich naiwnych może być więcej.

katis_415

To do jakiego kościoła należysz?

Bernee

Ty,wez sie bujaj od PO!

itisnotme

Nie. Banda podłych i oderwanych od rzeczywistości złodziei, zdrajców, aferzystów i krętaczy z mafijnymi powiązaniami, których jedyną zachętą do głosowania na nich jest "ale my jesteśmy postępowi!" A ja się pytam, kto się jeszcze na to nabiera?

Bernee

Nie prosilem o opinie o PISie :-) A tak przy okazji to jest forum filmowe a nie kolko rozancowe. Z Bogiem albo z kim tam wolisz...

itisnotme

Nie dostałeś opinii o PiS, dostałeś opinię o PO. Najwidoczniej jeszcze nie dość platformersi ograbili Polskę, skoro znajdują wiernych wyznawców... zaraz znowu dostanę załamania nerwowego, za dużo głupoty naraz... Poczytaj sobie książkę "Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego" W. Sumlińskiego (czołowego dziennikarza śledczego w Polsce), zadaj sobie pytanie dlaczego Bronisław K. nie podał go do sądu (chociaż powinien, jeśli jest niewinny) i zacznij myśleć. To nie powinno być trudne.

https://www.youtube.com/watch?v=TZHPjcTRUNA

Bernee

Mam nadzieje ze go dostaniesz ( znaczy tego zalamania).I tym sposobem powiekszysz grupe nerwowo i psychicznie chorych moherowych beretow z ktorych smieje sie caly cywilizowany swiat. A swoja droga nie okreslam sie politycznie bo i tak nie mieszkam w Polsce od 25 lat. Nie pozdrawiam i prosze o to samo. Bez odbioru!

itisnotme

Raczej określasz się jako typowy leming, z których prawie wszyscy w Polsce już się śmieją. Gdybyś wiedział jaki to obciach stawać po stronie platformy, nawet byś się nie odzywał. :) Błagam Cię - nie głosuj.

Bernee

Blagam cie! Nie pisz juz do mnie! A tak nawiasem , ze mnie prawie a ciebie wszyscy. Nie moge glosowac w Polsce bo glosuje na zgnilym zachodzie i, kurcze, nie mam dowodu osobistego ani paszportu PL. A zreszta, co ty mnie obchodzisz,zyj i pozwol zyc innym tak jak chca...

itisnotme

Tak i tylko moherowe berety zagłosowały na pis. A na marszach kodu nie ma żadnych moherowych beretów....

andreos_7

Czyściec nie jest wymysłem Katolików. Można odrzucić wizje ludzi, ale Pismo mówi o ogniu oczyszczającym. Oczyszczenie przed ostatecznym zobaczeniem Boga w pełni ma ręce i nogi i nie zaprzecza Biblii. Nie ma czyśśca dla przeklętych, ale tylko do tych, którzy mają Nieba dostąpić.

ocenił(a) film na 8
agvis

Czyściec i odpusty

Papież Grzegorz I w 593 roku jako pierwszy wspomniał o miejscu, gdzie dusze zmarłych cierpią, dopóki nie spłacą długu lub nie wykupią ich stamtąd ofiary żywych. Koncept ten wywołał wówczas wiele kontrowersji, ale w średniowieczu okazał się tak lukratywny dla kościoła (płatne odpusty i msze za zmarłych), że w 1439 roku uchwałą soboru florenckiego stał się dogmatem.

Wielu teologów rzymskokatolickich szczerze przyznaje, że idea czyśćca nie pochodzi z Biblii. Autorzy Słownika Katolickiego napisali: "Musimy nawiązywać do ogólnych pryncypiów Pisma Świętego, raczej niż do tekstów, które cytuje się na dowód istnienia czyśćca. Powątpiewamy bowiem, żeby zawierały one wyraźną i bezpośrednią wzmiankę o nim." (1) Kardynał Nicholas Wiseman w swym wykładzie doktryn katolickich także otwarcie przyznaje, że w Biblii czytelnik "nie znajdzie ani słowa o czyśćcu." (2)

W Piśmie Świętym czytamy: "Postanowione ludziom raz umrzeć, a potem sąd" (Hbr.9:27). Zgodnie ze Słowem Bożym ludzie otrzymują nagrodę lub karę przy zmartwychwstaniu, nie zaś zaraz po śmierci. Zwróćmy uwagę na dwie wypowiedzi Pana Jezusa: "Syn Człowieczy przyjdzie w chwale Ojca swego razem z aniołami swymi i wtedy odda każdemu według jego postępowania" (Mt.16:27); "Oto przyjdę wkrótce, a zapłata moja jest ze mną, by oddać każdemu według jego uczynku." (Ap.22:12).

Czyściec jest pochodną greckiego dualizmu, który wprowadził do chrześcijaństwa całą plejadę niebiblijnych poglądów, które zniekształciły obraz Boga i przesłoniły służbę Chrystusa. Wspierają go niektóre apokryfy - księgi włączone do katolickiego kanonu Starego Testamentu podczas soboru trydenckiego w XVI wieku, aby uzasadnić niebiblijne doktryny kwestionowane przez Reformację, takie jak czyściec, odpusty i modlitwy za zmarłych.
Zgodnie z Encyklopedią Katolicką czyściec "to przejściowy stan, w którym zeszłe ze świata dusze mogą pokutować za nie wybaczone grzechy, dopóki nie dostąpią ostatecznej nagrody... Karze czyśćcowej mogą ulżyć ofiary składane przez żywych wierzących, takie jak: msze święte, modlitwy, datki, i inne akty pobożności i dewocji." (3)
Czy doktryna ta głosząc, że niebo można nabyć cierpieniem, kwestionuje doskonałość ofiary Chrystusa? Tak, gdyż ofiara Chrystusa jest całkowicie wystarczająca, aby zbawić każdego pokutującego grzesznika (Tyt.2:11; 1J.1:9; 2:1-2). Dogmat o czyśćcu implikuje, że sama ofiara Chrystusa może być do tego niewystarczająca.
Sobór watykański II podtrzymał ten dogmat, gwoli jego długiej tradycji:"Od najwcześniejszych czasów w Kościele dobre uczynki oferowano Bogu za zbawienie grzeszników". (4) Biblia natomiast nazywa zbawienie z uczynków "tajemnicą bezbożności", której przeciwstawia "tajemnicę pobożności", a więc Dobrą Nowinę o zbawieniu dzięki ofierze Chrystusa (1Tym.3:16; Ef.2:8-9).

Tryumfalny okrzyk Chrystusa "Wykonało się!" zapowiedział, że zapłata, jakiej domagała się sprawiedliwość została w pełni uiszczona. Jego cierpienie dobiegło końca. Teraz Jezus przebywa w niebie. Po zmartwychwstaniu posiada przemienione ciało, które już więcej nie krwawi! Twierdzenie Rzymu, że krwawienie i cierpienie Jezusa kontynuują inni, dopomagając w spłaceniu długu, który Chrystus już spłacił w stu procentach jest herezją.

Idea czyśćca odgrywała ważną rolę w pogańskich religiach. Oferowała fałszywą nadzieję na zbawienie w oparciu o cierpienia zmarłych i ofiary składane w ich intencji przez żywych. Między innymi dlatego Bóg zakazał Izraelitom udziału w praktykach, które wymagały składania ofiar zmarłym czy za zmarłych (Pwt.26:14). Nikt nie może nabyć zbawienia za nas. O naszym losie decydują decyzje za życia. Po śmierci nikt z żywych nie zmieni już naszego przeznaczenia.
Jak to możliwe, że mimo tak oczywistych pogańskich korzeni wiary w czyściec i odpusty (zbawienie przy udziale ludzkich uczynków) wciąż stanowią one filary nauczania kościoła katolickiego? Jednym z powodów są datki zbierane za "dusze w czyśćcu cierpiące", które stanowią duży procent dochodów kościoła.
Na tej wierze bazował papież Bonifacy VIII, który ogłosił rok 1300 jubileuszowym. Wszyscy, którzy odbyli pielgrzymkę do Rzymu dostępowali odpustu. Przybyło tam wówczas ponoć 2 miliony pielgrzymów! (6) Tak skutecznie napełniło to papieski skarbiec, że odtąd zamiast co 100 lat, ogłaszano taki odpust co lat 50, a potem nawet co 25 lat. Jan Paweł II, który pod wieloma względami naśladuje tego średniowiecznego papieża, ogłosił podobny odpust w 2000 roku, który bardzo spopularyzował pielgrzymki, szczególnie wśród Polaków.
W 1514 roku papież Leon X potrzebował środków na wykończenie bazyliki św. Piotra w Rzymie. Wydał więc dekret o zbieraniu odpustów za dusze cierpiące w czyśćcu, zezwalając też na wydawanie żywym dyspensy za grzechy. Za każdy grzech można było otrzymać odpust, według ustalonej przez papiestwo taryfy.
Misję sprzedaży odpustów na terenie Niemiec powierzono dominikaninowi z Lipska, imieniem Jan Tecel, który właśnie odsiadywał dożywocie za korupcję i niemoralność. Wyciągnął go z niego pilnie poszukujący obrotnego handlarza arcybiskup moguncki Albrecht, któremu papież Leon X przyobiecał połowę zysków ze sprzedaży odpustów w Saksonii. Tecel stał się jego głównym kolektorem.
Wóz dominikanina krążąc po saksońskiej ziemi dostarczał wszystkim dysponującym odpowiednią gotówką - złudnej nadziei. Przyjmowano go z wielką pompą, jak wysłannika nieba. Duchowni i magistrat, rzemieślnicy i wieśniacy, mężczyźni i kobiety, starzy i młodzi pokornie wychodzili mu naprzeciw, i ze świecami, przy biciu dzwonów wprowadzali do świątyni.
Tecel stawiał przed ołtarzem czerwony krzyż, a pod nim szkatułę na pieniądze. Zachęcał ludzi do kupowania odpustów. Twierdził, że cierpienia czyśćcowe ich zmarłych bliskich ulegną skróceniu z każdym talarem, który trafi do szkatuły. Biedni odchodzili z niczym, bogaci płacili ogromne sumy za odpust nie tylko przeszłych grzechów, ale i przyszłych, po czym ruszali do karczmy, aby hulać i swawolić bez obawy o swój los.
To, co wołał Tecel, graniczy z bluźnierstwem, niemniej są to jego własne słowa:
- Kupujcie, kupujcie odpusty! Z każdą monetą co zadźwięczy, jedna mniej dusza w czyśćcu jęczy! Kto kupi mój odpust i złoży hołd temu oto krzyżowi, świętszemu jeszcze niż krzyż, na którym skonał Chrystus, będzie zbawiony, choćby nawet zgwałcił Matkę Boską! Kupujcie odpusty św. Piotra, kupujcie odpusty! (7)

Kościół rzymski uczy, że możemy ulżyć bliskim, którzy cierpią w ogniu czyśćcowym zakupując w ich intencji msze święte. Jeśliby jednak od tego uzależnione było zbawienie, to jakże niewielką szansę mieliby na nie ludzie ubodzy, a także ci, którzy nie pozostawili po sobie nikogo, w porównaniu z zamożnymi, których stać na opłacenie wielu mszy!

Apostoł Piotr przestrzegł, że takie ludzkie tradycje, jak nauka o czyśćcu czy odpustach cechować będą odstępcze duchowieństwo: "I wśród was będą fałszywi nauczyciele, którzy wprowadzać będą zgubne nauki i zapierać się Pana, który ich odkupił... Z chciwości wykorzystywać was będą przez zmyślone opowieści; lecz wyrok potępienia na nich od dawna zapadł i zguba ich nie drzemie" (2P.2:1-3).
Pismo Święte uczy czegoś innego, wskazując że zbawienie jest za darmo dla wszystkich, którzy przyjmą ofiarę Chrystusa, żyjąc w zgodzie z Bożą wolą. Bóg powiedział przez proroka Izajasza: "Nuże, wszyscy, którzy macie pragnienie, pójdźcie do wód, a którzy nie macie pieniędzy, pójdźcie, kupujcie i jedzcie! Pójdźcie, kupujcie bez pieniędzy..." (Iz.55:1).
ODPUSTY
Najpierw Jan XXII (1316-34), a później papież Leon X (1513-21) wyznaczyli opłaty za odpust przeróżnych grzechów. Kradzież, cudzołóstwo, sodomia, kazirodztwo, nawet zbrodnia (!) miały swoją cenę. Nabywców nie brakowało, bo ci, którzy nabyli odpust w kościele nie byli ścigani nawet przez władze świeckie!
Nauka o odpustach, podobnie jak o czyśćcu, ma korzenie w pogaństwie, gdzie ból, ofiary i klepanie formułek modlitewnych zdobywało przychylność bogów. Kościół usankcjonował te praktyki. Odtąd pielgrzymki, biczowanie, pacierze, ofiara mszy świętej mogą rzekomo nabyć człowiekowi lub jego bliskim w czyśćcu.
Ludzie pragną w to wierzyć, gdyż w codziennym życiu także nic nie jest za darmo. Cudowne, ale prawdziwe: zbawienie jest darem Bożym. Dlatego Jezus powiedział uczniom, którzy mieli ją nieść światu: "Darmo wzięliście, darmo dawajcie" (Mt.10:8). Ciągnąć finansowe korzyści ze zbawienia, które Jezus nabył swoją krwią jest w oczach Bożych czymś obrzydliwym.
Papiestwo nigdy nie przyznało się do błędu w tej sprawie, ani nie zaprzestało posługiwania się odpustami. Niedawny sobór watykański II poświęcił kilkanaście stron odpustom, ogłaszając, że kościół rzymsko-katolicki "zaleca, aby wciąż posługiwano się odpustami... i potępia klątwą tych, którzy twierdzą, że odpusty są bezużyteczne, albo że Kościół nie ma mocy, by nimi obdarzać... w celu uzyskania zbawienia." (9) W 1994 roku ukazał się pierwszy od czasów Reformacji oficjalny katechizm kościoła rzymskiego. Także w nim znajdziemy aprobatę dla tej niebiblijnej praktyki: "Za sprawą odpustu wierny może otrzymać odpuszczenie czasowej kary spowodowanej grzechem dla siebie, czy dla dusz znajdujących się w Czyśćcu." (10)
Nauka o odpustach okrada miliony katolików z pewności zbawienia, jaką niesie przyjęcie Dobrej Nowiny i życie w społeczności z Jezusem (1J.5:11-12). W najważniejszej sprawie na ziemi - swego zbawienia - zdani są na kościół, zamiast na Chrystusa, choć Pan Jezus zapłacił już pełną cenę za ich zbawienie. Słowo Boże mówi, że Jezus "zbawił nas nie dla uczynków sprawiedliwości, które spełniliśmy, lecz dla miłosierdzia swego" (Tyt.3:5).
Idea odpustów i czyśćca kłóci się ze Słowem Bożym, które zapewnia, że przyjmując Boga jako Pana nie musimy obawiać się o swój los, gdyż "krew Jezusa Chrystusa, Syna Jego, oczyszcza nas od wszelkiego grzechu" (1J.1:7). Podczas, gdy Biblia uczy, że krew Jezusa "oczyszcza nas od wszelkiego grzechu", idea czyśćca kwestionuje skuteczność ofiary Chrystusa, co zdradza pochodzenie tego pogańskiego konceptu. Tony Coffey zauważył słusznie:

"Czyściec nie przyczynia się w żaden sposób do uczczenia tego, co Chrystus osiągnął przez swą śmierć. Przeciwnie, sugeruje, że Jego śmierć nie przyniosła pełnego zadośćuczynienia za nasze grzechy, dlatego nasze cierpienie w czyśćcu musi uzupełnić Jego cierpienie i śmierć. Doktryna ta zaprzecza jasnej nauce Pisma Świętego i pomija zbawczą moc krzyża Chrystusowego. Apostoł Paweł powiedział, że Jezus "może zbawić na zawsze tych, którzy przez niego przystępują do Boga, bo żyje zawsze, aby się wstawiać za nimi" (Hbr.7:25). Skoro zaś Jezus "może zbawić na zawsze" każdego wierzącego, nie ma więc już potrzeby ani miejsca na czyściec." (11)

Przejdę teraz do Twojego Wykładnika Wiary katoliku, do katechizmu zatwierdzonego przez papieża Jana Pawła II.
Katechizm Kościoła Katolickiego, znajdziesz pod adresem:

http://www.katechizm.opoka.org.pl/

Nauka nr 1030 na temat czyśćca:

„Ci którzy umierają w łasce i przyjaźni z Bogiem, ale nie są jeszcze całkowicie oczyszczeni, chociaż są już pewni swego wiecznego zbawienia, przechodzą po śmierci oczyszczenie, by uzyskać świętość konieczną do wejścia do radości nieba”.

http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkI-2-3.htm


I Nauka nr 1031:

„To końcowe oczyszczenie wybranych, które jest czymś całkowicie innym niż kara potępionych, Kościół nazywa czyśćcem (…)”.

http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkI-2-3.htm

Takie jest Prawo Boże: Raz umrzeć, a potem sąd.

A jakie jest prawo nauczycieli katolickich?

Śpieszę z odpowiedzią:

Śmierć, dla jednych niebo, dla innych czyściec i sąd no i jeszcze po drodze gdzieś tam „piekło”.

Parę słów do strasznie stylistycznie ułożonej nauki nr 1030.

Spytam Ciebie, który czytasz, wpatrując się w ekran monitora:

Jak można umrzeć w łasce i przyjaźni z Bogiem, a jednocześnie nie być całkowicie oczyszczonym?
Jaką jeszcze trzeba uzyskać świętość konieczną do tego, by wejść do radości nieba?

Chociaż trawestacja tekstu nie jest moim sposobem na walkę z nieprawdziwymi naukami, w tym miejscu katechizmowy zapis o numerze 1030 oddam w inny sposób:

„A ci, którzy są przyjaciółmi króla i obdarzeni są jego łaską i przyjaźnią, ale nie są jeszcze całkowicie pod jego łaską, chociaż są już pewni, że są pod jego łaską, przechodzić muszą jeszcze próbę, by być pod królewską łaską”.

Hm…

Nauka o czyśćcu jest bardzo dziwna, a co najważniejsze, obraża Sprawiedliwość Stwórcy, obraża Jego Majestat i Powagę.

Kończąc:

Pan Jezus Ustanowił Swoje Prawo Zmartwychwstania.

Przyjdzie Pewnego Dnia, by zabrać do Siebie ludzi wierzących. Tych, którzy w momencie Jego Przyjścia będą żyli, Przemieni do nowego życia, a tych, którzy śpią w prochu ziemi, Wzbudzi.
Mówi o tym Apostoł Paweł, w 1 Liście do Tesaloniczan 4/13-18.

„13 Nie chcemy, bracia, waszego trwania w niewiedzy co do tych, którzy umierają, abyście się nie smucili jak wszyscy ci, którzy nie mają nadziei. 14 Jeśli bowiem wierzymy, że Jezus istotnie umarł i zmartwychwstał, to również tych, którzy umarli w Jezusie, Bóg wyprowadzi wraz z Nim. 15 To bowiem głosimy wam jako słowo Pańskie, że my, żywi, pozostawieni na przyjście Pana, nie wyprzedzimy tych, którzy pomarli. 16 Sam bowiem Pan zstąpi z nieba na hasło i na głos archanioła, i na dźwięk trąby Bożej, a zmarli w Chrystusie powstaną pierwsi. 17 Potem my, żywi i pozostawieni, wraz z nimi będziemy porwani w powietrze, na obłoki naprzeciw Pana, i w ten sposób zawsze będziemy z Panem. 18 Przeto wzajemnie się pocieszajcie tymi słowami!”.

Nauka o czyśćcu?

No cóż, jest niezgodna z Duchem Biblii!

andreos_7

Biblia o czyśćcu
W Piśmie Świętym słowo „czyściec” nie pada ani razu, brak też ścisłego jego opisu, podobnie zresztą nie ma przedstawionego nieba czy piekła. Niemniej jednak Biblia wielokrotnie mówi o takim stanie duszy po śmierci, kiedy ta nie trafia od razu do nieba, ale znajduje się w stanie pokuty za wyrządzone zło. Wedle religii katolickiej czyściec nie jest miejscem, lecz procesem oczyszczania duszy z konsekwencji grzechów. Nauka ta opiera się na następujących fragmentach Biblii.



1. Modlitwa i ofiara za zmarłych w drugiej księdze Machabejskiej (2 Mch 12,38-45). Natchniony autor pochwala Judę za jego wiarę w zmartwychwstanie i za jego troskę o oczyszczenie zmarłych z ich grzechów. II Księga Machabejska stanowi kanon katolicki i prawosławny, ale nie wchodzi w skład kanonu protestanckiego i hebrajskiego. Dla braci odłączonych cytujemy większą część:

Potem Juda zebrał wojsko i powiódł do miasta Adullam. Ponieważ zaś wypadł siódmy dzień, zgodnie ze zwyczajem oczyścili się i tam spędzili szabat. Następnego dnia w tym czasie, w którym należało już to wykonać, żołnierze Judy przyszli zabrać ciała tych, którzy polegli, i pochować razem z krewnymi w rodzinnych grobach.

Pod chitonem jednak u każdego ze zmarłych znaleźli przedmioty poświęcone bóstwom, zabrane z Jamnii, chociaż Prawo tego Żydom zakazuje. Dla wszystkich więc stało się jasne, że to oni i z tej właśnie przyczyny zginęli. Wszyscy zaś wychwalali Pana, sprawiedliwego Sędziego, który rzeczy ukryte czyni jawnymi, a potem oddali się modlitwie i błagali, aby popełniony grzech został całkowicie wymazany.

Mężny Juda upomniał lud, aby strzegli samych siebie i byli bez grzechu mając przed oczyma to, co się stało na skutek grzechu tych, którzy zginęli. Uczyniwszy zaś składkę pomiędzy ludźmi, posłał do Jerozolimy około dwu tysięcy srebrnych drachm, aby złożono ofiarę za grzech. Bardzo pięknie i szlachetnie uczynił, myślał bowiem o zmartwychwstaniu. Gdyby bowiem nie był przekonany, że ci zabici zmartwychwstaną, to modlitwa za zmarłych byłaby czymś zbędnym i niedorzecznym, lecz jeśli uważał, że dla tych, którzy pobożnie zasnęli, jest przygotowana najwspanialsza nagroda – była to myśl święta i pobożna. Dlatego właśnie sprawił, że złożono ofiarę przebłagalną za zabitych, aby zostali uwolnieni od grzechu.

2. Wedle nauczania Jezusa Chrystusa istnieje możliwość odpuszczenia niektórych grzechów po śmierci. Jezus mówi, że grzechy (poza grzechem przeciw Duchowi Świętemu) mogą zostać odpuszczone w „tym wieku, albo w przyszłym”.

Mt 12,31-32
Dlatego powiadam wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym.

Mk 3:29
Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, lecz winien jest grzechu wiecznego.

3. Czyściec w alegoriach:

Przypowieść, w której chłosta występuje jako synonim sprawiedliwej kary i cierpienia. Sługa, który nie postępował zgodnie z wolą Bożą otrzyma „chłostę” po śmierci. Poniżej także cytaty biblijne, które mówią o pośmiertnej zapłacie za grzechy.

Łk 12:47-48
Sługa, który zna wolę swego pana, a nic nie przygotował i nie uczynił zgodnie z jego wolą, otrzyma wielką chłostę. Ten zaś, który nie zna jego woli i uczynił coś godnego kary, otrzyma małą chłostę. Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie; a komu wiele zlecono, tym więcej od niego żądać będą.

Mt 18:34
I uniesiony gniewem pan jego kazał wydać go katom, dopóki mu całego długu nie odda. Podobnie uczyni wam Ojciec Mój niebieski, jeśli każdy z was nie przebaczy z serca swemu bratu.

Mt 5:25-6
Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę powiadam ci: nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni grosz .

2 Kor 5:10 oraz poprzedni
Wszyscy musimy stanąć przed trybunałem Chrystusa, aby każdy otrzymał zapłatę za uczynki dokonane w ciele, złe lub dobre.

4. Oczyszczenie po śmierci. Alegoria domu – życia budowanego na fundamencie Jezusa Chrystusa. Wartość tego, co każdy budował okaże się po śmierci. Ten, kto nie buduje na Bożym fundamencie, może ocaleć, ale przejdzie „jakby przez ogień”.

1 Kor 3:10-15
Według danej mi łaski Bożej, jako roztropny budowniczy, położyłem fundament, ktoś inny zaś wznosi budynek. Niech każdy jednak baczy na to, jak buduje. Fundamentu bowiem nikt nie może położyć innego, jak ten, który jest położony, a którym jest Jezus Chrystus. I tak jak ktoś na tym fundamencie buduje: ze złota, ze srebra, z drogich kamieni, z drzewa, z trawy lub ze słomy, tak też jawne się stanie dzieło każdego: odsłoni je dzień /Pański/; okaże się bowiem w ogniu, który je wypróbuje, jakie jest. Ten, którego dzieło wzniesione na fundamencie przetrwa, otrzyma zapłatę; ten zaś, którego dzieło spłonie, poniesie szkodę: sam wprawdzie ocaleje, lecz tak jakby przez ogień.

5. Alegoria trzech dni ciemności i otchłani, z której można wyjść do nieba:

Mt 12:40
Albowiem jak Jonasz był trzy dni i trzy noce we wnętrznościach wielkiej ryby, tak Syn Człowieczy będzie trzy dni i trzy noce w łonie ziemi.

Porównaj: Rz 10:6-7
Sprawiedliwość zaś osiągana przez wiarę tak powiada: Nie mów w sercu swoim: Któż zdoła wstąpić do nieba? – oczywiście po to, by Chrystusa stamtąd sprowadzić na ziemię, albo: Któż zstąpi do Otchłani? – oczywiście po to, by Chrystusa wyprowadzić spośród umarłych.

Por. 1 P 3:18-20
Chrystus bowiem również raz umarł za grzechy, sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was do Boga przyprowadzić; zabity wprawdzie na ciele, ale powołany do życia Duchem. W nim poszedł ogłosić [zbawienie] nawet duchom zamkniętym w więzieniu, niegdyś nieposłusznym, gdy za dni Noego cierpliwość Boża oczekiwała, a budowana była arka, w której niewielu, to jest osiem dusz, zostało uratowanych przez wodę.

Por. Łk 16:19-26. Łono Abrahama – symbol „hadesu” sprawiedliwych i Otchłań, symbol „hadesu niesprawiedliwych”. Na łonie Abrahama przebywają dusze oczekujące na Ofiarę Chrystusa.
Żył pewien człowiek bogaty, który ubierał się w purpurę i bisior i dzień w dzień świetnie się bawił. U bramy jego pałacu leżał żebrak okryty wrzodami, imieniem Łazarz. Pragnął on nasycić się odpadkami ze stołu bogacza; nadto i psy przychodziły i lizały jego wrzody. Umarł żebrak, i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Umarł także bogacz i został pogrzebany. Gdy w Otchłani, pogrążony w mękach, podniósł oczy, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie. I zawołał: Ojcze Abrahamie, ulituj się nade mną i poślij Łazarza; niech koniec swego palca umoczy w wodzie i ochłodzi mój język, bo strasznie cierpię w tym płomieniu. Lecz Abraham odrzekł: Wspomnij, synu, że za życia otrzymałeś swoje dobra, a Łazarz przeciwnie, niedolę; teraz on tu doznaje pociechy, a ty męki cierpisz. A prócz tego między nami a wami zionie ogromna przepaść, tak że nikt, choćby chciał, stąd do was przejść nie może ani stamtąd do nas się przedostać.

6. Pierwsi chrześcijanie przyjmują w nadziei chrzest za zmarłych przodków:

1 Kor 15:29
Bo inaczej czegoż dokonają ci, co przyjmują chrzest za zmarłych? Jeżeli umarli w ogóle nie zmartwychwstają, to czemuż za nich chrzest przyjmują?

7. Nadzieja Bożego milosierdzia dla zmarłego Onezyfora.

2 Tm 1:16-18
Niechże Pan użyczy miłosierdzia domowi Onezyfora za to, że często mnie krzepił i łańcucha mego się nie zawstydził, lecz skoro się znalazł w Rzymie, gorliwie mnie poszukał i odnalazł. Niechaj mu da Pan w owym dniu znaleźć miłosierdzie u Pana! A jak wiele mi wyświadczył w Efezie, ty wiesz lepiej.

ocenił(a) film na 10
andreos_7

lewactwo atakuje :) to wysrarczajacy powod by ten film zobzczyc.

ocenił(a) film na 8
oeliks

Dokładnie oeliks. Wszedłem w komentarze, aby dowiedzieć się czy wydarzenia w filmie (który właśnie obejrzałem) nie mijają się czasem z faktami biblijnymi, a widzę najazd ateistów na biednego chłopa, co się pochwalił żywym doświadczeniem wiary. No ale może to już tak jest w XXI w., że tej wiary nie dziedziczymy w genach, ale przychodzi ona wraz z wydarzeniami i doświadczeniami naszego życia - w momencie gdy jesteśmy na nią gotowi i kiedy dopuszczamy Chrystusa by w nas zadziałał. Nie teoretyzuje - mówię akurat na bazie moich przeżyć, a konkretnie upadku na dno i obicia się nieco w górę:) Film jest świetny właśnie dlatego, że widzimy go oczami zdegenerowano ówczesnymi realiami wysoko postawionego Rzymianina, który mimo wielu grzechów na sumieniu zachowuje jakieś strzępy marzeń, z których zresztą śmieje się sam Piłat. Osobę Klawiusza można łatwo przenieść w dzisiejsze realia i postawić go jako tyrającego po 18 godzin dziennie maklera giełdowego, który za cel życia, podobnie jak Rzymianin, obiera osiągnięcie statutu społecznego bez względu na brutalne środki, by kiedyś móc zasmakować normalnego życia. Problem w tym, że dziś normalne życie można prowadzić inkasując mniej niż 5 tys. zł miesięcznie, jak i wtedy można było żyć jak człowiek bez krwi na rękach. Realia geopolityczne kształtują ludzkie losy od zawsze i wyznaczają trendy. Ten film z pewnością dokłada cegiełkę do tego, aby było odrobinę inaczej i aby prawda "wyszła na jaw":)

qyntelwoods

Nareszcie coś na temat filmu. Komentarze nie dotyczące w żaden sposób filmu powinny być kasowane. Internetowi mędrcy próbujący wyjaśnić kwestie prawdziwości wiary przy kawie i laptopie... Kwadratura koła i masakra..

andreos_7

Właśnie miałem ten film oglądać, ale po przeczytaniu twojej wypowiedzi skasowałem go....

ocenił(a) film na 8
sabaabes

Twój wybór...masz wolną wolę.Ps.jednak zachęcam do nie sugerowania się wypowiedziami innych, kiedy planowałeś coś zrobić...A nuż przeoczysz coś fajnego.Pozdrawiam:)

andreos_7

No i gdzie zwiałeś, basałyku? Przestań tchórzyć i wracaj tutaj!

Rozwiąż quiz dotyczący czyśćca.

W przeciwieństwie do Ciebie, drogi Andrzeju z zielonoświątkowej szkółki, gdy się pomyliłam, potrafiłam przyznać się do błędu. Ty natomiast udajesz świętoszka, który rzekomo nie obraża moich autorytetów, a jednocześnie wciąż powtarza, że kościół nas oszukuje. Ale to ja udowodniłam Ci kłamstwo w dwóch sprawach: najpierw stwierdziłeś, że KK wymyślił sobie papiestwo w V w. (co obaliłam przez zacytowanie Ireneusza z Lyonu z II w., który nauczał o prymacie rzymskiego kościoła i wyliczył sukcesorów Piotra), a potem, że wymyślił czyściec w VI w (co również zdemaskowałam jako kłamstwo). Ciebie już przykazanie "nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu" nie obowiązuje? To nie Kościół oszukuje, to Ty kłamiesz, jesteś kłamcą, rozumiesz? Kłamca! Ten Twój „brat Hunt” jest albo kretynem albo oszustem. Wybierz sobie, co jest większym komplementem.

Wracając do spowiedzi – masz problem.

Bo w ST, gdzie do bólu powtarza się, że to Bóg przebacza grzechy, Bóg skomunikował swoje przebaczenie przez kapłaństwo.
Przykładów jest mnóstwo. Studiuj Księgę Kapłańską.
Kpł 4, 22-26
Kpł 4 27-35
Kpł 5, 16
To, co sobie grzesznie przywłaszczył z rzeczy poświęconych, zwróci, oddając ponadto jedną piątą wartości, i odda to kapłanowi. W ten sposób kapłan dokona przebłagania za niego, ofiarując za niego baranka zadośćuczynienia, i będzie mu grzech odpuszczony.
Kpł 5, 21-25
"Jeżeli kto zgrzeszy i popełni nieuczciwość względem Pana przez to, że zaprze się wobec bliźniego tego, co przyjął na przechowanie albo wziął w rękę jako zastaw, albo ukradł, albo wymusił na bliźnim(…)Potem przyprowadzi do Pana jako swoje zadośćuczynienie baranka bez skazy, wziętego spośród drobnego bydła według twego oszacowania na ofiarę zadośćuczynienia, którą należy przyprowadzić do kapłana. W ten sposób kapłan za niego dokona przebłagania wobec Pana, i będzie tamtemu odpuszczony jakikolwiek grzeszny czyn, który popełnił zaciągając winę".

Hmm! Za każdym razem Bóg używa kapłana do przebłagania.
Może to dlatego „Szymon odpowiedział: "Módlcie się za mną do Pana, aby nie spotkało mnie nic z tego, coście powiedzieli" (Dz 8, 24).

I jeszcze w 2 Sm 12, 13:
Dawid rzekł do Natana: "Zgrzeszyłem wobec Pana". Natan odrzekł Dawidowi: "Pan odpuszcza ci też twój grzech - nie umrzesz”

Znowu pośrednik!

I dlatego w NT, w Dz 19, 18:
„Przychodziło też wielu wierzących, wyznając i ujawniając swoje uczynki”.
Ludzie przychodzili do Pawła wyznając swoje uczynki. A tu mamy pokutę:
19 I wielu też z tych, co uprawiali magię, poznosiło księgi i paliło je wobec wszystkich. Wartość ich obliczono na pięćdziesiąt tysięcy denarów w srebrze.

Kiedy Piotr kazał Szymonowi magikowi prosić Boga o przebaczenie, nie różni się to wiele między sytuacją, kiedy w konfesjonale kapłan zadaje mi pokutę (za notoryczny grzech przeciw miłości do bliźniego) koronkę do Bożego miłosierdzia: „Dla Jego bolesnej męki miej miłosierdzie dla nas i całego świata”.

Jezus mówił ludziom, że ich grzechy są odpuszczone.

A Paweł napisał w 2 Kor 5, 17-20:
„Jeżeli więc ktoś pozostaje w Chrystusie, jest nowym stworzeniem. To, co dawne, minęło, a oto <wszystko> stało się nowe. Wszystko zaś to pochodzi od Boga, który pojednał nas z sobą przez Chrystusa i zlecił na posługę jednania. Albowiem w Chrystusie Bóg jednał z sobą świat, nie poczytując ludziom ich grzechów, nam zaś przekazując słowo jednania. Tak więc w imieniu Chrystusa spełniamy posłannictwo jakby Boga samego, który przez nas udziela napomnień. W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem!”

Więc widzimy, że Paweł trudnił się posługą „jednania nie poczytując ludziom ich grzechów”.
2 Kor 2, 10:
„Komu zaś cokolwiek wybaczyliście, ja też [mu wybaczam]. Co bowiem wybaczyłem, o ile coś wybaczyłem, uczyniłem to dla was wobec Chrystusa”
Po łacinie: in persona Christi.

„O ILE coś wybaczyłem”!? Czemu Paweł jest taki skąpy w swoim wybaczeniu? Może dlatego, że jego wybaczenie ma większą wartość od zwykłego wybaczenia?

I dlatego w liście Jakuba choremu „będą mu wybaczone grzechy” wtedy, gdy przyjdzie kapłan.

ocenił(a) film na 8
Bernee

Cieszę się,że za mną tęsknisz droga inkwizyczko ☺Jeszcze do Ciebie wrócę...I odpowien na Twoje pytania.Mam tylko nadzieję,że nie spalisz mnie na stosie jak Twoi poprzednicy robili z tymi,którzy uważali Biblię za jedyny autorytet w sprawach wiary? A tak szczerze co myslisz o spaleniu Jana Husa w 1415 roku podczas soboru w Konstancji? Dobrze mu zrobili?Może powinnaś prosić swój jedynozbawczy krk o powrót do tych praktyk? Bo ziejesz taką nienawiścią do nie katolików,że pewnie byś się ucieszyła? Do później...znajde więcej czasu to napiszę do Ciebie. Pozdrawiam obrończyni wiary heretyckiej...Przepraszam. ..rzymskokatolickiej.

ocenił(a) film na 8
andreos_7

Chyba powinienem napisać inkwizytorko :)

andreos_7

To, że próbujesz mnie uciszyć zarzucając mi, że "chcę cię spalić na stosie" tylko dlatego, że się denerwuję z powodu Twoich kłamstw jest żałosne. Dorośnij.

Tak samo prostacki był zarzut, że celibat powoduje pedofilię wśród księży. Jak mam to rozumieć? Że mężczyźni już tak mają? Gdybyś był tak paskudny, że żadna kobieta by Cię nie tknęła, też zacząłbyś molestować dzieci? A przecież dwa razy więcej nadużyć pojawia się wśród protestanckich duchownych, czy ja powinnam oskarżać protestantyzm o powodowanie pedofilii?

Bo nie zostaje się protestantem dla logiki. Tak jest.

andreos_7

"Mam tylko nadzieję,że nie spalisz mnie na stosie"

A da się przez internet? Super, nie wiedziałam. Już szykuję zapałki i benzynę. Czy może wolisz klasyczny stos?

Serio? Uważasz, że naprawdę chciałabym Cię spalić, tylko dlatego, że się złoszczę, bo rozsiewasz kłamstwa? W takim razie z Twoją głową musi być naprawdę nie w porządku.

Jeśli chcesz oskarżać Kościół, masz do tego prawo, Kościół miewał czarne karty w historii. Tylko się upewnij, że mówisz prawdę, a nie kłamiesz. Możesz sobie interpretować Biblię inaczej, ale dlaczego kłamiesz, że KK wymyślił sobie papiestwo i czyściec w V i VI wieku, skoro Ireneusz z Lyonu i wielu innych z pierwszych wieków nauczali o jednym i drugim? I dlaczego, skoro mówisz, że Ojcowie "różnili się w poglądach" nie zacytujesz mi żadnego, który w czasach Ireneusza zwalczał obie rzekome "herezje"? Zresztą nie sądzę, by ktokolwiek spróbował podskoczyć Ireneuszowi - męczennikowi, który był uczniem ulubionego ucznia Jana Apostoła. To tak jakby pouczać wnuczka, że wie się lepiej, czego nauczała jego babcia, której się nawet na oczy nie widziało.

Co myślisz o tym, że DWIE TRZECIE wszystkich czarownic zostało spalonych w protestanckich Niemczech?

Co myślisz o traktacie Lutra "O Żydach i ich kłamstwach"?

"Traktat O Żydach i ich kłamstwach zawiera także konkretne postulaty rozprawy z Żydami, streszczające się w siedmiu punktach[4][5][6]:
„podpalać ich synagogi i szkoły, a co nie da się spalić, na to narzucić ziemi i przysypać, żeby żaden człowiek nie oglądał po wieki ani kamienia, ani szlaki”
„niszczyć też i burzyć ich domy”
„zabierać im wszystkie ich modlitewniki i Talmudy”
„na przyszłość ich rabinom pod karą śmierci zabronić nauczania”
„całkowicie odebrać żydom prawo do glejtów ochronnych”
„zakazać im lichwy […] oraz skonfiskować wszelką gotówkę, klejnoty, złoto i srebro”
„zmusić do zarabiania na chleb w pocie czoła”

https://pl.wikipedia.org/wiki/O_%C5%BBydach_i_ich_k%C5%82amstwach#Tre.C5.9B.C4.8 7_rozprawy

Co myślisz o tym, że "Antysemickie pisma Lutra w XX wieku cytowali nazistowscy ideolodzy: Alfred Rosenberg i Julius Streicher, tłumacząc w ten sposób przyczyny prześladowań i zbrodni ludobójstwa (holocaust)". (wikipedia)

Co myślisz o tym, że Niemcy nazywali Hitlera "drugim Lutrem"? Przypadek? Czy może Twój bohater zainspirował holokaust?

A znaczna większość protestantów dołączyła do Hitlera. Dla porównania Hitler stracił 40 pastorów i 400 księży katolickich. Izaak Herzog, główny rabin Izraela, w roku 1944 powiedział do papieża Piusa XII:
„Lud Izraela nigdy nie zapomni, co Jego Świątobliwość i jego znakomici przedstawiciele, pobudzeni wiecznymi zasadami religii, która kształtuje sam fundament prawdziwej cywilizacji, czynią dla naszych nieszczęśliwych braci i sióstr w tej najtragiczniejszej godzinie naszej historii, co jest żywym dowodem Boskiej Opatrzności na tym świecie”.

A to powiedział Einstein:
„Jedynie Kościół stanął w kategoryczny sposób na drodze kampanii Hitlera prowadzącej do zdławienia prawdy. Przedtem nigdy nie miałem jakiegoś specjalnego zainteresowania Kościołem, ale teraz czuję wielką sympatię i podziw, ponieważ jedynie Kościół miał odwagę i wytrwałość stać po stronie intelektualnej prawdy i moralnej wolności.
Z tego powodu zmuszony jestem wyznać, że to, czym kiedyś pogardzałem, teraz w pełni chwalę”. – ( ,,Time'' 23.XII.1940 r.)

Co myślisz o tym, że w protestanckiej Genewie Kalwina "Ścigano czarownice i czarnoksiężników – oczywiście złapani zawsze przyznawali się do winy. Według miejskich zapisków, w ciągu 60 lat około 150 „czarownic” spalono na stosie"?

"W przekonaniu Kalwina całe życie chrześcijanina miało być podporządkowane religii. W tym duchu rada miejska Genewy zmieniała prawa".
"Od 1542 do 1546 stracono 58 osób, a 78 skazano na wygnanie. Wśród skazanych na śmierć były tzw. "czarownice z Peney" - 34 kobiety oskarżone o roznoszenie zarazy – dżumy za pomocą maści rozsmarowywanej na odrzwiach i klamkach oraz za pomocą czarów. Winowajcy przyznali się do rozprzestrzeniania zarazy i zostali straceni. Innym przykładem surowości dyscypliny kościelnej w Genewie jest spalenie Hiszpana Miguela Serveta w 1553"
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Kalwin#Powr.C3.B3t_do_Genewy

Mieli rację?

A tutaj taki ciekawy fragment artykułu:
"Gorliwymi inkwizytorami okazali się też protestanci. Nie naśladowali instytucji, ale posługiwali się tymi samymi metodami, nie trzymając się nawet tych pozorów praworządności, jakimi były przepisy i procedury narzucone inkwizycjom katolickim. Prześladowali i mordowali tych, którzy nie chcieli zaprzeć się wiary katolickiej lub buntowali się przeciwko nowym porządkom – jak niemieccy anabaptyści".
http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/historia/1501047,1,inkwizycja-mniej-stra szna.read

Papież przepraszał za grzechy Kościoła. A protestanci kiedy przeproszą?

Co myślisz o Ku Klux Klan?
"Ku Klux Klan (KKK) – organizacja rasistowska, utworzona w miejscowości Pulaski w Stanach Zjednoczonych, częściowo zakonspirowana, walcząca o utrzymanie supremacji białych w USA i dążąca do ograniczenia praw innych grup rasowych i etnicznych, głównie Afroamerykanów, i Żydów, oraz katolików jako grupy wyznaniowej (jego członkowie uważali KKK za stowarzyszenie chrześcijańskie)"
"Z czasem KKK przekształcił się w organizację rasistowską, głoszącą wyższość białego człowieka, zwłaszcza anglojęzycznego protestanta"
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ku_Klux_Klan

Z tego wynika, że Kościół się rozwinął i ucywilizował, a protestanci cofnęli się w rozwoju. :) No cóż.

Bernee

Ech... czytałam część waszej dyskusji i już kilka razy chciałam się wtrącić, ale uznałam, że po co się denerwować. Bernee i tak go nie przekonasz. Chociaż dzięki temu zobaczyłam kim tak naprawdę są protestanci. Serio, uważałam, że to jakiś odłam, ale w sumie chrześcijaństwo to generalnie to samo. A tu takie coś.

Moniia

Sama nie byłam specjalnie miła dla niego i protestantyzmu, ale przynajmniej zdaję sobie sprawę ze swoich wad, a ten tu uważa się za bezbłędnego, chociaż zachowywał się podobnie. Dzięki tej spowiedzi, którą on piętnuje, właśnie zostałam pouczona o św. Hieronimie, który był cholerykiem i trzymał w ustach kamienie, by się powstrzymać od ostrych słów. Związałam sobie palce gumkami recepturkami (cholernie niewygodne), może teraz będę łagodniejsza. :)

Bernee

Witam.czytam Was dość długo. I już nie wytrzymałam. BERNIEE Ja tez byłam katoliczką jak Ty.ale od niedawna nawrócił am się ponownie.przyjęłam Jezusa do serca.proszę Cię poczytaj.posprawdzaj zanim osadzisz. Bo Twoje pisanie wygląda strasznie.kierujesz się tym co KK nakazał. Jezus jest najważniejszy. I napewno nie założył Kościoła Katolickiego.a Ty jak nawiedzona obrażasz innych tak naprawdę czytając sama niewiem w co wierzysz. Brak w Tobie miłości spokoju.i innym mieszasz .przez takie osoby ludzie odwracają się od Jezusa.ale Ci protestanci to ludzie .życzę Ci znalezienia a Jezusa bo puki co chyba daleko do tego.szkoda ze inni kierują się tym co piszesz zamiast sami do tego dojść. Ja sama doszłam. Nie słuchając ani KK ani innych.dziś wiem ze moja droga jest z Jezusem.i tego Ci życzę zamiast kąsliwego w niewiedzę języka. Z Bogiem.

katis_415

Jezus założył KK i już to udowodniłam na poprzednich stronach. Jeśli jesteś zainteresowana to znajdziesz, nie chce mi się powtarzać.

A protestanci to ludzie, którzy ulegli swojej pysze. I przede wszystkim durnocie, że Bóg byłby tak GŁUPI by oprzeć swoją religię na samej książce, która może być interpretowana na przeróżne sposoby.

Nawet Luter się z Was śmiał! Sam podobno przed śmiercią powiedział: "jest teraz tyle teologii ile głów", "połknęli Ducha Świętego".

Tak właśnie się Wam wydaje, że Duch tłumaczy Wam Biblię, co jest głupotą i nawiedzeniem.

ocenił(a) film na 9
Bernee

Czesc laska . To znowu ja. ;) Mam takie pytanko: czy Ty ogladałas ten film, do ltórego traktuja te niby komentarze?

Bernee

Jezus zalozyl Kosciol Chrystusowy, a nie Kosciol Rzymsko-Katolicki. Kosciol Rzymsko-Katolicki zalozyl Cesarz Konstantyn.
Kosciol Chrystusowy, to wszyscy ludzie, ktorzy szczerze wierza i uznaja Jezusa za Pana i Zbawiciela - Boga zrodzonego w ciele czlowieka, ktory zostal ukrzyzowany cierpial i zmarl, aby odkupic wszystkie nasze winy swoja krwia, ktory zmartwychwstal trzeciego dnia i wstapil do Nieba, aby siedziec po prawicy Boga Ojca.
Gdybys miala chwile czasu bardzo polecam obejrzenie tego filmu: https://youtu.be/FC_qcLYXi2s
Bog z Toba.

onegoodphoto

Ojej, naprawdę?

To dlaczego w 107 roku Ignacy Antiocheński (trenowany przez Piotra, Pawła i Jana) napisał w Liście do mieszkańców Smyrny słowa: "tam gdzie jest Chrystus tam jest Kościół Katolicki" i dlaczego Ireneusz z Lyonu w 180 roku (czyli jakieś sto lat przed narodzinami Konstantyna) w swoim dziele "Przeciw herezjom" napisał:

"wskazując na następstwa największego i najstarszego i wszystkim znanego, przez dwu najchwalebniejszych Apostołów Piotra i Pawła założonego i ustanowionego w Rzymie kościoła, który posiada tradycję od Apostołów i wiarę opowiadaną ludziom, a dochodzącą aż do nas drogą kolejnego następstwa biskupów – zawstydzamy tych wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób, ale nie tak jak trzeba, gromadzą koło siebie zwolenników, czy to dla swego upodobania, czy dla próżnej chwały, czy zaślepienia, czy fałszywych przekonań. Z tym bowiem kościołem dla jego naczelnego zwierzchnictwa musi się zgadzać każdy kościół, tj. wszyscy zewsząd wierni, bo w nim przez tych, co są zewsząd, zachowała się Tradycja Apostolska".

https://pl.wikiquote.org/wiki/Ireneusz_z_Lyonu

A następnie w akapicie trzecim wyliczył biskupów Rzymu, którzy odziedziczyli władzę po Piotrze?

Dodatkowo:

Św. Ignacy Antiocheński (ok. 30–107) nazywał rzymski kościół „przewodzącym w miłości”.

Św. Ireneusz biskup Lyonu, ok. 180 roku napisał o naczelnym zwierzchnictwie rzymskiego kościoła: „Z tym bowiem kościołem dla jego naczelnego zwierzchnictwa musi się zgadzać każdy kościół, tj. wszyscy zewsząd wierni”.

Papież Wiktor (189–199) odnosi do siebie następujący fragment Ewangelii:
(Mt 16,18-19)

Św. Klemens Aleksandryjski (150–212) nazwał św. Piotra „szczególnie wybranym i pierwszym z uczniów Chrystusa”.

Papież Kalikst (217-222) ponownie interpretuje sukcesyjnie tekst Mt 16, 18 jako dotyczący nie tylko Piotra, ale też i siebie.

Tertulian (ok. 155–240) napisał: „Kościół (...) rzymski powołuje się na ustanowienie Klemensa przez Piotra”; nazwał następcę Piotra „biskupem biskupów” oraz uważał, że osobiście władzę „wiązania i rozwiązywania” i prymat otrzymał tylko jeden z Apostołów – św. Piotr, który umarł w Rzymie, a prymat, ponieważ musi trwać, trwa w rękach biskupów Rzymu.

Orygenes (ok. 185–254) nazwał Piotra „księciem Apostołów”.

Papież Stefan I (254–257) stwierdził, że dzięki następstwu posiada katedrę Piotra.

Św. Cyprian (ok. 200–258) nazwał rzymski kościół „głównym, z którego jedność kapłańska powstała – matką i korzeniem Kościoła katolickiego.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Prymat_%C5%9Awi%C4%99tego_Piotra#Pierwsze_tysi.C4. 85clecie_chrze.C5.9Bcija.C5.84stwa

Może by tak mniej sekciarskich filmów, a więcej wikipedii?

Bernee

Tak, naprawde. Prosze mi odpowiedziec, czy moze Pani odbierac prawo bycia Chrzescijaninami ludziom, ktorzy sa wierni naukom Jezusa, a ktorzy nie uznaja zwierzchnictwa i posrednictwa Papieza miedzy wiernym a Jezusem?
Co do Ignacego Andiochenskiego, to nie mogl pisac o Kosciele Rzymsko-Katolickim w 107 roku w Liscie do mieszkancow Smyrny o Kosciele Katolickim jako, ze Cesarz Konstantyn zalegalizowal praktykowanie Chrzescijanstwa w roku 313, a w roku 380 Kosciol Rzymsko-Katolicki ustanowil oficjalna religia w Cesarstwie.
Slowa, ktore uzyl Ignacy Andiochensk w Liscie do mieszkancow Smyrny, to "Kosciol Powszechny" (η καθολικη εκκλησια), a nie Kosciol Katolicki.
Zapewne nie chce Pani widziec w jak wielu miejscach religia Katolicka jest sprzeczna z Biblia oraz jak wiele jest praktyk poganskich pochodzacych zarowno z religii starozytnego Rzymu jak i innych kultur w Kosciele Katolickim, ktore sa niezgodne z Pismem Swietym.

A Pani zdanie:
"Może by tak mniej sekciarskich filmów, a więcej wikipedii?"jest conajmniej smieszne. Jesli Wikipedia jest dla Pani zrodlem wiedzy o swiece, to wspolczuje.

Pozdrawiam i Bog z Toba.

onegoodphoto

Każdy głupi może sobie napisać kłamliwą książkę lub nagrać idiotyczny manipulatorski film. Więc może lepiej oprzeć swoją wiedzę na czymś sprawdzonym i niepodważalnym? Jeśli zignorujesz wiedzę powszechną i encyklopedyczną na rzecz kretyńskich teorii spiskowych to współczuję.

Słowa, których użył Ignacy ANTIOCHEŃSKI to: katholike ekklesia. Kościół Katolicki, czyli owszem, powszechny.

Ignacy jak najbardziej pisał o Kościele Chrystusowym, który obrał siedzibę w Rzymie i był nazywany katolickim. Jezus założył tylko jeden Kościół i mam gdzieś, w którym roku został zalegalizowany - istniał w podziemiu od pierwszego wieku.

Żadnego pogaństwa nie ma w Kościele Katolickim. I jakoś nie zauważyłam, by gdziekolwiek nauka KK była sprzeczna z Pismem.

Wy się wypinacie na najważniejsze elementy chrześcijaństwa takie jak Eucharystia, kosztem bzdur, które można wyjaśnić w pięć minut. Przez 1500 lat chrześcijaństwa nikt nie wątpił, że Eucharystia jest Ciałem i Krwią Chrystusa, aż do reformacji - tak Was oświeciło! Przykro mi, ale protestantyzm jest tak naprawdę żałosną parodią chrześcijaństwa. Zwłaszcza ci, którzy porzucają Kościół chlubiąc się, jak to się duchowo nie odrodzili, zazwyczaj kryją pod tym prymitywne zachcianki, bo przecież w protestantyzmie można wszystko, pastorzy nie oceniają - wszystko sprowadza się do sumienia, prawda? "Kajdanami" Rzymu jest nie pogaństwo, ale wysokie wymagania moralne. W protestantyzmie wszystko może być dozwolone, od homoseksualizmu po aborcję. Rozwód? In vitro? Nie ma problemu. I dlatego śmieszy mnie ten Wasz obsesyjny nacisk na zgodność z Biblią - to zwykle tylko i wyłącznie przykrywka dla niskich instynktów.
"Chodzi pastor tup, tup, tup/ Komu rozwód, komu ślub?" - Tak żartowano w II RP, bo wtedy tylko w Kościołach niekatolickich można było uzyskać rozwód, z czego chętnie korzystali - po konwersji - katolicy.

Ja nie udaję, że jestem wspaniałą chrześcijanką, bo nie jestem, wiele mi brakuje. Dlatego irytuje mnie Wasza hipokryzja, bo wolicie zaprzeczyć wszystkiemu, co stawia przed Wami wymagania zamiast przyznać się do wad i zacząć nad sobą pracować. I taka jest prawdziwa twarz protestantyzmu, taki był zresztą Luter - pijak i cudzołożnik, który wymyślił sobie zbawienie z samej wiary i voila - koniec starań. Można spokojnie zająć się piciem i sypianiem z kim popadnie.

A na koniec prezencik. Czy mogę odbierać prawo do bycia chrześcijanami ludziom, którzy nie uznają prymatu papieża? Najwidoczniej tak, bo oni NIE SĄ WIERNI Chrystusowi. Gdyby byli wierni, byliby katolikami. I trzeba to jasno powiedzieć.

Cyprian z Kartaginy (210-258):
"Bóg jest jeden i Chrystus jeden i jeden Kościół i stolica jedna na Piotrze głosem Pańskim postawiona. Poza jednym ołtarzem nikt nie może ustawić innego ołtarza, ani też po jednym kapłaństwie ustanawiać innego kapłaństwa. Ktokolwiek, gdzie indziej zbierał ten rozprasza".

"Nie może mieć Boga za Ojca, kto nie ma Kościoła za Matkę".
https://pl.wikiquote.org/wiki/Cyprian_z_Kartaginy

Atanazy Wielki (ok. 295–373):
"Nawet jeśli katolicy wierni Tradycji zmaleją do garstki, to oni właśnie są tymi, którzy są prawdziwym Kościołem Jezusa Chrystusa."
https://pl.wikiquote.org/wiki/Atanazy_Wielki

Wiesz, skąd masz współczesny kanon Nowego Testamentu? Od Atanazego. Gdyby nie Kościół Katolicki nie miałbyś Biblii, a na pewno nie w takiej postaci jak dzisiaj. Marcin Luter chciał wywalić cztery księgi z NT, wiesz? Bądź konsekwentny, przejrzyj wszystkie kanony z pierwszych wieków, sam sobie oceń, które księgi są autentyczne i natchnione. Nikt nawet nie wie, kto napisał List do Hebrajczyków. No dalej. Sam sobie ułóż Nowy Testament, skoro nie uznajesz zwierzchnictwa KK.

I sam wymyśl sobie definicję Boga, bo jakoś nie zauważyłam, żeby Biblia nauczała, że "Bóg jest jeden w trzech Osobach". No dalej!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones