Najlepsze filmy o porwaniach. Top 10 filmów, które warto obejrzeć

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+o+porwaniach.+Top+10+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-146159
Najlepsze filmy o porwaniach. Top 10 filmów, które warto obejrzeć
źródło: Materiały prasowe
Któż nie dał się kiedyś porwać jakiemuś filmowi o porwaniu? Porwania to temat, który intryguje zarówno filmowców, jak i widownię. Z grona mniej lub bardziej podobnych filmów postanowiliśmy wybrać te - naszym zdaniem - najciekawsze, najlepsze albo po prostu - najbardziej porywające. Przed Wami dziesięć najlepszych filmów o porwaniach.

W naszym topie znajdziecie filmy, które zgłębiają temat porwania od najróżniejszych stron: są tu zarówno thrillery, jak i komedie, horror oraz arthouse. Są zaginione dziewczyny oraz porwane niemowlaki, są policjanci na tropie i trzymające w napięciu sceny. Porywamy Was w podroż od "Fargo" po "Uprowadzoną", od "Doskonałego świata" po "Labirynt".

Jakich filmów o porwaniach zabrakło w zestawieniu? Może jest jakaś polska produkcja, która umknęła naszej uwadze? Jakie jeszcze filmy chętnie zobaczylibyście na tej liście? "Okup", "Miss Bala", "Oldboy", "Kapitan Phillips" - czy znajdują się wśród nich Wasi faworyci? Piszcie w komentarzach, jakie są Wasze propozycje do topu najlepszych filmów o porwaniach?

TOP 10 FILMÓW O PORWANIACH



Danny (Martin Compston) i Vic (Eddie Marsan) postanawiają uprowadzić córkę bogatego biznesmena (Gemma Arterton) i zażądać za nią wielkich pieniędzy. Szybko zdają sobie sprawę, że porwana dziewczyna nie podda się bez walki. Mimo że sprawa rozgrywa się między trójką osób w jednym pokoju, nie wszystko jest tu takie, jak się wydaje, a reżyser J Blakeson przygotował dla nas pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji i trzymającą w napięciu zagadkę. Minimum środków daje w tym wypadku maksimum efektów. Wrażenie robi zwłaszcza Arterton w roli tytułowej porwanej dziewczyny.


Dwóch mężczyzn budzi się przykutych do zardzewiałej rury w piwnicy. Zdają sobie sprawę, że są uczestnikami krwawej gry szaleńca: gry, w której stawką jest życie. "Piła" pokazuje porwanie od makabrycznej strony: oto para nieszczęśników, których tajemniczy Jigsaw (Tobin Bell) zmusza do podejmowania mrożących krew w żyłach wyborów, które wystawia na próbę nerwy niejednego widza. Dość powiedzieć, że zakuci w stalowe kajdany mężczyźni (Leigh Whannell i Cary Elwes) zostali wyposażeni w ręczne piły - za słabe, by przeciąć metal, ale wystarczająco silne, by poradzić sobie z ciałem i kośćmi. Czy prowadzący śledztwo detektyw Tappa (Danny Glover) zdąży odnaleźć ich, zanim wezmą... sprawy w swoje ręce? Reżyser James Wan bezczelnie lekceważy prawa dobrego smaku, ale zna się na regułach horroru.


"Brzdąc w opałach" to kidnaping na wesoło. Dwuletni Bennington Cotwell IV, w skrócie Bink, zostaje porwany przez trzech bandytów (Joe Mantegna, Joe Pantoliano, Brian Haley), chcących wyłudzić okup od jego bogatego ojca. Niestety, maluch okazuje się wielkim wyzwaniem dla trójki porywaczy. Scenarzysta John Hughes idzie tu za ciosem "Kevina samego w domu" i inscenizuje jeszcze bardziej nierówne starcie dziecka z dorosłymi, w którym - wbrew pozorom - to ci drudzy stoją na straconej pozycji. Ten seans brutalnego slapsticku, w którym ofiarami bobasa są trzej rzekomo groźni mężczyźni, uczy, że porwanie to zaledwie początek problemów każdego porywacza.


"Uprowadzona" jest zarazem paranoiczną wizją Europy jako siedliska handlarzy ludzkim towarem, jak i fantazją o tacie z bardzo szczególnym zestawem umiejętności, który zrobi wszystko, by ocalić uprowadzoną córkę. Oto Bryan (Liam Neeson), były agent służb specjalnych, rusza do Paryża, by ratować swoją 17-letnią córkę (Maggie Grace) porwaną przez gang handlujący kobietami. Reżyser Pierre Morel zgrabnie lawiruje między oddaniem powagi sytuacji, a spieniężaniem gatunkowej frajdy. W tym wypadku frajdę generuje głównie Neeson, który chodzi po mieście i eliminuje kolejnych przeciwników. Okazało się, że to dobry pomysł tak dobry, że powtarza go na ekranie już od ponad dekady.


"Labirynt" to opowieść o nakręcającej się spirali bezsilności i zemsty. Sześcioletnia córka Kellera Dovera (Hugh Jackman) i jej koleżanka zostają uprowadzone. Zirytowany bezradnością policji ojciec bierze sprawy w swoje ręce. Ale czy miejscowy dziwak (Paul Dano), którego podejrzewa Keller, faktycznie jest winny porwani? I dlaczego śledztwo, które prowadzi lokalny detektyw (Jake Gyllenhaal) zaczyna zataczać coraz szersze kręgi? Denis Villeneuve pokazuje, jak desperacja zapędza człowieka w ślepy zaułek przemocy. Z pomocą operatora Rogera Deakinsa przepisuje tę refleksję na mroczny, wciągający i prowokacyjny thriller.


"Misery" to opowieść o porwaniu jako wyrazie najwyższego - i niezbyt zdrowego - uznania. Autor popularnej serii książek Paul Sheldon (James Caan) ulega wypadkowi i pomocy udziela mu była pielęgniarka Annie Wilkes (nagrodzona Oscarem Kathy Bates), która okazuje się być jego fanką. Kiedy jednak kobieta dowiaduje się, że pisarz planuje uśmiercić bohaterkę swojego cyklu, postanawia zmusić go do zmiany zdania. Wyreżyserowana przez Roba Reinera ekranizacja powieści Stephena Kinga trzyma na krawędzi fotela również dziś, m.in. dzięki scenom takim jak ta, w której Annie uniemożliwia swojemu podopiecznemu ucieczkę przy pomocy... młota. Toksyczne fanostwo w praktyce.


"Doskonały świat" to nietypowa opowieść o syndromie sztokholmskim. Oto Butch Haynes (Kevin Costner) ucieka z zakładu karnego. Podczas przypadkowego spotkania z przerażoną rodziną porywa siedmioletniego Phillipa Perry'ego (T.J. Lowther). W czasie podróży nawiązuje się między nimi nić niezwykłej przyjaźni i wzajemnej fascynacji. Stojący za kamerą Clint Eastwood snuje nieoczywistą opowieść o tym, jak porywacz z czasem wchodzi w rolę nieobecnego ojca chłopca. Początkowo manipulujący dzieckiem mężczyzna, z czasem okazuje mu uwagę i czułość, jakiej ten potrzebował. W pokazanym przez Eastwooda okrutnym świecie relacja zbiega i chłopca oczekuje się czymś nieoczekiwanie wartościowym.


3

Pokój

Room
1h 58m

Irlandia

Kanada

USA

Wielka Brytania

"Pokój" Lenny'ego Abrahamsona pokazuje porwanie jako doświadczenie totalnego wykorzenienia z rzeczywistości. Pięcioletni Jack (Jacob Tremblay) od urodzenia mieszka z mamą (nagrodzona Oscarem Brie Larson) w niewielkim pomieszczeniu, które nazywają Pokojem. Chłopiec nie zdaje sobie sprawy, że istnieje świat na zewnątrz. Świat wychowanego w niewoli dziecka jest tu mikrokosmosem. Abrahamson zadaje intrygujące pytania, pokazując porwanego, który wychował się w klatce i największym wyzwaniem będzie dla niego oswojenie się z... wolnością.


Porwanie jako tragifarsa. Nagrodzony dwoma Oscarami film to esencja unikalnego stylu braci Coen, w którym ciepła satyra spotyka się z komedią absurdu i akcentami brutalnej przemocy, a wszystko utopione jest w gorzkim, melancholijnym sosie. Główna bohaterka to Marge Gunderson (Frances McDormand), małomiasteczkowa policjantka w zaawansowanej ciąży, która prowadzi śledztwo, stawiając czoła głupocie, absurdowi i banalności zła, jakimś cudem nie tracąc jednak życiowego optymizmu. Oto bowiem drobny sprzedawca samochodów zlecił porwanie własnej żony, aby wydostać się z finansowych tarapatów i wyłudzić okup od teścia. Jego niewyszukane krętactwo jednak się nie opłaci. W obsadzie "Fargo" znaleźli się również m.in. William H. Macy, Steve Buscemi i Peter Stormare.


Dzielny kowboj rusza tropem uprowadzonej przez Komanczów bratanicy - brzmi jak najklasyczniejszy z klasycznych westernów. "Poszukiwacze" (1956) to jednak film, w którym reżyser John Ford dokonuje brutalnej rewizji westernowej tradycji. Na dodatek przy udziale ikony gatunku, jaką jest John Wayne. Ethan Edwards (Wayne) wydaje się zdesperowany, by odnaleźć porwaną dziewczynę. Z czasem zaczynamy jednak podejrzewać, że misja ratunkowa to dla niego tylko środek do celu, którym jest pozabijanie jak największej ilości rdzennych mieszkańców Ameryki. Kiedy sam skalpuje jednego z przeciwników, widzimy jak umiera klasyczny western, ustępując miejsca antywesternowi.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones