PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=476848}

Gra o tron

Game of Thrones
8,8 381 104
oceny
8,8 10 1 381104
7,3 26
ocen krytyków
Gra o tron
powrót do forum serialu Gra o tron

Dwudziesta ósma odsłona quizu. Przypomnę zasady:
http://www.iv.pl/images/35350995973121891878.png

Podsumowanie edycji I-XX :
http://hostuje.net/file.php?id=f84922ec8f09ea4fbc7bd5ed0ce1aa1e

Zbiór Pytań i Odpowiedzi z edycji I - X:
http://hostuje.net/file.php?id=034d548216e5714ecc5993d9615dcb6f

Ostatnia pytała Fune, czekamy (lub nie) na potwierdzenie :)

Miłej zabawy.

fune

Babcia Neda (ze strony ojca) pochodziła z rodu Locke?

eey0re

Tak jest, lady Marna Locke wyszła za lorda Edwyle'a Starka, z którym miała syna, przyszłego lorda Rickarda i ojca Neda. Tak że być może serialowy Locke i Bran byli ze sobą spokrewnieni :)

PieczykM

Jakiego koloru był lak, którego używali Boltonowie do pieczętowania swoich listów? (K)

eey0re

Sprawdziłam, co by wtopy nie było, znany nam zapieczętowany list i kto by pomyślał.... ano różowego :D

fune

Jakoś serial nie pokazuje tej ich rodowej barwy. A tak chciałem zobaczyć Roose'a w różowym płaszczu :p
Może jeszcze nadzieja w tym, że uboltonowiony Ramsey okryje w serialu różowym płaszczem swą panią żonę?

eey0re

Również nad tym ubolewam, nie rozumiem wyboru kostiumów dla Boltonów bez różowych akcentów i mam małą nadzieję, że może pojawią się właśnie na ślubie, gdzie państwo młodzi powinni być odziani raczej tradycyjnie.

PieczykM

A ponieważ sprawdziłam to jestem pewna, więc zapytuję o mądrość ludową, a konkretniej o jej dokończenie:
Podrap Karstarka, a znajdziesz...? (K)

fune

Podrap Karstarka, a znajdziesz Starka.

eey0re

A jakże. Chociaż chyba ostatnimi czasy trochę straciło na aktualności ;) Chyba że kiedyś tam okaże się, że pod skrzydłami Karstarków ukrywa się Rickon.

PieczykM

Proszę wymienić 10 drugich synów lordów z Siedmiu Królestw. (K)

ocenił(a) serial na 6
eey0re

1. Stannis Baratheon
2. Eddard Stark
3. Tyrion Lannister
4. Oberyn Martell
5. Brandon Stark
6. Willas Tyrell
7. Viserys Targaryen
8. Tommen Baratheon
9. Euron Greyjoy
10. Balon Swann

acidghost

Zaliczam odpowiedzi numer: 1,2,3 oraz 10.
Co do pozostałych, to wspierając się książkami i trochę AWoIaF oświadczam, co następuje:
4. Oberyn Martell - nie był drugim w kolejności synem swego ojca. Pomiędzy narodzinami Dorana i Oberyna byli jeszcze Mors i Olyvar, ale zmarli w wieku niemowlęcym (por. UdW, rozdział 2 "Kapitan Straży"), także nie mogę uznać.
5. Brandon Stark - rozumiem, że masz tutaj na myśli Brana syna Neda. W tym przypadku również nie uznaję tej odpowiedzi, ponieważ nie wiemy jeszcze na pewno czy Jon nie jest synem Neda.
6. Willas Tyrell - tu sprawa prostsza. Willas jest najstarszym synem lorda Wysogrodu. Drugi syn Mace'a Tyrella zwie się inaczej.
7. Viserys Targaryen - tutaj musiałem wesprzeć się AWoIaF, która powiada, że Viserys nie był drugim synem króla Aerysa II. Nie zaliczam więc tej odpowiedzi.
8. Tommen Baratheon - Chociaż w świecie Siedmiu Królestw znany jest jako drugi syn króla Robberta, to wiemy od Cersei, że nim tak naprawdę nie jest. Nie uznaję odpowiedzi.
9. Euron Greyjoy - tu też sprawdziłem dla pewności w AWoIaF. Sprawa ma się podobnie jak w przypadku Oberyna Martella. Euron jest przedstawiony w PLiO jako najstarszy brat z młodszych braci Balona, ale sam Balon nie był pierwszym synem swego ojca. W związku z powyższym nie mogę uznać tej odpowiedzi.
Szukajcie dalej tych drugich synów :)

ocenił(a) serial na 6
eey0re

Hm Tommen jest drugim synem Cersei I Jaime czyli w tym przypadku się zgadza.

ocenił(a) serial na 8
acidghost

Nawet biorąc Tommena jako syna Roberta i Cersei, to mały król powinien się liczyć, bo tylko w serialu Cersei mówi, że urodziła Robertowi syna, w książkach usuwała ciąże, więc żaden syn nigdy się nie narodził.

acidghost

Pomyślmy. Jaime nie jest oficjalnym spadkobiercą Tywina więc nie przysługuje mu tytuł Lorda Casterly Rock (jest zaprzysiężonym białym płaszczem w służbie króla) , ale jest za to Lordem Dowódcą Gwardii Królewskiej. Niech będzie. Zaliczam :)

eey0re

Nie zaznaczyłeś w pytaniu, że chodzi Ci o synów biologicznych. Tommen jest oficjalnie uznanym synem przez Roberta, ze wszystkim wynikającymi z tego tytułu prawami i obowiązkami, łącznie z nazwiskiem. Wszelkie jego dzieci również będą przedłużeniem rodu Baratheon i przez to potomkami Roberta i jego dynastii. We wszelkich martinowskich spisach dołączanych na końcu do książek widnieje jako Baratheon. Że zacytuję aktualny stan, czyli koniec Tańca:

Ród Baratheonów
(...)
(KRÓL ROBERT BARATHEON), Pierwszy Tego Imienia, krol Andalów, Rhoynarów i Pierwszych Ludzi, władca Siedmiu Królestw i protektor królestwa, zabity przez dzika
– jego żona, KRÓLOWA CERSEI z rodu Lannisterów
– ich dzieci:
– (KRÓL JOFFREY BARATHEON) (...)
– KSIĘŻNICZKA MYRCELLA (...)
– KRÓL TOMMEN BARATHEON, Pierwszy Tego Imienia
– jego bracia:
(...)

Bękarci nie powinni się liczyć, bo oni nie są uznani jako synowie w jakiejś tam kolejności, jako że nie jesteśmy w stanie stwierdzić, ile kto tych bękartów miał. Innymi słowy, jeżeli bierzesz pod uwagę również bękarty to nie masz pełnej wiedzy, by ustalić kolejność dzieci kogokolwiek. Imo, powinny być pod uwagę jedynie dzieci legalne lub zalegalizowane, bo taki spis można ustalić. Bo nie wiadomo chociażby, czy Ashara nie miała dziecka z Nedem. Innym też mogły się zdarzyć przypadki spłodzenia potomstwa, o którym nawet mogli nie wiedzieć (a przynajmniej my), mogło tak być np. z Rickardem. Tak że myślę, że Bran powinien być uznany w tego rodzaju pytaniu.

fune

No cóż. Przyznaję, że moje pytanie można było sformułować lepiej, aby nie było potem wątpliwości przy udzielaniu jak i weryfikacji poprawności odpowiedzi. Mea culpa, mea maxima culpa. Zawężam więc zatem swoje pytanie do drugich synów z prawego łoża lub też tych oficjalnie uznanych przez swoich ojców. Odpowiedź dotyczącą Brana uznaję.

eey0re

Tak sobie teraz myślę, że z drugiej strony bękarci mogliby się liczyć, ale ci uznani za owoc swych lędźwi przez swych ojców oficjalnie, nawet jeżeli niezalegalizowani, ale gdyby istniało coś na wzór spisu ludności, nie byłoby przy nich adnotacji "ojciec nieznany". Czyli coś jak Jon, który (dopóki nie okaże się - oficjalnie - że ma innego ojca) na dzień dzisiejszy jest synem Neda i wtedy Bran nie wchodzi do odpowiedzi. I wtedy u Roberta trzeba by jeszcze brać pod uwagę Edrica.

Pytanie jest nieprecyzyjne trochę, fakt, a regulamin wyżej stanowi, że jeżeli odpowiedź pasuje do pytania to się ją uznaje, nawet jeżeli różni się ona od intencji zadającego ;) Nie przejmuj się, każdemu z nas się to zdarzyło :)

ocenił(a) serial na 6
eey0re

No to powtórka :)
1. Stannis Baratheon
2. Eddard Stark
3. Tyrion Lannister
4. Bran Stark
5. Garlan Tyrrell
6 Balon Swann
7. Dickon Tarly
8. Kevan Lannister
9. Trystane Martell
10. Robar Royce

acidghost

Zaliczam bez żadnych zastrzeżeń. Zadajesz :)

ocenił(a) serial na 6
acidghost

Pytanie za 100 punktów. Kto w PLIO oprócz Melisandre i Mance'a Rydera nosił przy sobie charakterystyczny migający rubin?

acidghost

Strzelam: Moqorro?

ocenił(a) serial na 9
acidghost

Mance podczas czaru iluzji przemieniającego go w Grzechoczącą koszulę.

acidghost

Nie wiem czy charakterystycznie migały, ale dużo wspólnego z rubinami mieli też Rhaegar oraz Młody Gryf (chyba)

ocenił(a) serial na 6
acidghost

Podpowiedź- chodzi o Jednego z Lordów Deklarantów.

acidghost

Lyn Corbray miał rubin na głowicy miecza. Ale nie jestem pewna czy był "deklarantem". W każdym razie nie był sygnatariuszem, przynajmniej wg. asoiaf.

ocenił(a) serial na 6
sts111

Dobra odpowiedź, ale quiz poszedł dalej do przodu więc uznajmy, że pytanie uległo przedawnieniu.

acidghost

Wiem, to tylko gwoli doprecyzowania :)

sts111

Oj tam, jak Sama nie ma, to sie nie krępuj tylko pytaj, takoż zasłużyłaś :) Najwyżej mu oddam jak się niespodziewanie zjawi

ocenił(a) serial na 9
acidghost

Przepraszam, ale w jakim wszechświecie rubin w mieczu Cobray'a migał tak, jak magiczny kamień Melisandre? Bo "lśnił" i "migał" to dwie zupełnie inne rzeczy. Chyba, że gdzieś jest to wyraźnie napisane (nie mam książki aktualnie).
Pamiętam tylko, że rubin w mieczu Lyna lśnił, kiedy stał w pobliżu ogniska. W takim razie rubiny w zbroi Rhaegara, diademie Cersei, czy mieczu Jaimiego również nadają się na odpowiedź.

ocenił(a) serial na 6
PieczykM

Napisałem to pytanie trochę na szybko bez zastanowienia i wyszło bez sensu. Rubin w mieczu Corbraya oczywiście nie jest magiczny, nie ma związku z Rhlorrem i nie miga jak dioda:)

ocenił(a) serial na 9
acidghost

Zdarza się ;)

Mimo to odrzuciłem Lyna z marszu, a samo pytanie mnie zagięło ;)

ocenił(a) serial na 9
PieczykM

Ogłoszenie :)
Dla tych którzy nie wiedzą, w zeszłym roku grupa quizowiczów spotkała się na małym zjeździe w Krakowie, czas to powtórzyć. Już wtedy wyznaczyliśmy kolejną datę i miejsce. Poznań 24-26 kwietnia (przy okazji Festiwalu Fantastyki Pyrkon 2015). Każdy jest mile widziany, nie jest to jakieś wielkie wydarzenie, ale miło byłoby się znowu spotkać i poznać nowych ludzi. Jeżeli ktoś będzie mógł być tylko przez jeden dzień - też fajnie. Nie będzie żadnego programu zajęć, ot pójdziemy na żywioł. Dyskutujmy o tym w wątku quizu, nie będziemy tworzyć zamkniętych grup. Nie twierdzę, że spędzimy cały czas na festiwalu - raczej nie (ale nie skorzystać z takiej okazji to grzech), trochę pozwiedzamy i te sprawy ;) Fajnie gdybyście zdeklarowali się wcześniej, bo bilety na festiwal można kupić online do końca marca (60zł za 3 dni, 25zł za jeden). Teoretycznie będzie je można nabyć również podczas trwania Pyrkonu, ale nigdy tam nie byłem i nie wiem, czy może ich w końcu zabraknąć. Co do noclegów to jesteście dorośli i poradzicie sobie. Są hotele/hostele, a dla uczestników festiwalu - miejsca noclegowe na hali (mają być prysznice). Co jeszcze... aha, jeżeli jesteście niepełnoletni musicie mieć zgodę od rodziców (w sprawie festiwalu nie zjazdu ;) aczkolwiek pamiętajcie, że kiedy się spotkamy pilnujemy się nawzajem, ale bez przesady - każdy przede wszystkim odpowiada za siebie). Także... macie sporo czasu do namysłu, piszcie co o tym sądzicie, w razie bardziej osobistych pytań walcie na priv (jeżeli nie macie mnie w znajomych, musicie wysłać zaproszenie). Jeszcze zaznaczę, że nie musicie być jakimiś super-aktywnymi quizowiczami. W zasadzie temat dostał małej zadyszki, więc KAŻDY za forum GoT (widz serialu również) może zadeklarować swoją obecność. Myślę, że i tak zjazd zamknie się w max 10 osobach. Na koniec - nie stresujcie się, jeżeli uważacie się za młodzi/starzy na takie spotkania. Zapewniam was, jesteśmy w każdym wieku :)

ocenił(a) serial na 9
PieczykM

Uzupełnienie - bilety można nabyć na miejscu w kasie i raczej ich nie zabraknie, w poprzednim roku nie było nawet długich kolejek ALE do biletów dołączany jest program i jakieś gadżety - osoby kupujące online mają je zagwarantowane, natomiast dla pozostałych gwarancji nie ma, czy nie zabraknie - tak że warto kupić online i mieć z głowy, ale jak się ktoś w porę nie ogarnie, to tez wejdzie. Bilet online zawiera kod QR, który i tak przy kasie trzeba będzie wymienic na pyrkonowy identyfikator.
O noclegowni się nie wypowiem, bo nigdy nie korzystałam, warunki raczej minimalistyczne, ale z tego co wiem, nikt nie narzekał, zakładam że większość osób decydujących się na bycie na miejscu 24h/dobę raczej się nie nastawia na długie spokojne spanie.
Zapraszam :) Jako że jestem na miejscu, mogę robić za przewodnika ;P

ocenił(a) serial na 9
angua_79

Ooo, to przydatne informacje :) Zwłaszcza ostatnie zdanie ;)

PieczykM

Dziękować za ogłoszenie, ja nic nie wniosę i mnie nie będzie (nawet na momencik xP), zresztą chyba Ci o tym pisałem swego czasu, Pieczyku.. aczkolwiek gdyby były podobne festiwale na przełomie lata to piszę się na coś takiego (w sensie: spotkanie/festiwal/zwiedzanie/itp., miejsce nie gra dla mnie roli, w tym roku żadnych wesel ni ma.. dla wtajemniczonych xD). Życzę udającym się dobrej zabawy i mile spędzonego czasu :)))

ocenił(a) serial na 9
matiiii

Pisałeś, pisałeś. Szkoda, gdyby się jednak coś zmieniło, daj znać ;)

ocenił(a) serial na 9
PieczykM

Widzę, że zainteresowanie jest szalone :( Udzielać się ! ;)

ocenił(a) serial na 9
PieczykM

Jestem pewny odpowiedzi więc...
Proszę wymienić 2 bitwy, w których starły się floty (K).

PieczykM

A chociażby Blackwater i chyba inwazja Eurona na Wyspy Tarczowe.

ocenił(a) serial na 9
sts111

Jasne :)

PieczykM

Coś acidghost się nie odezwał, ale mam pewne wątpliwości natury takiej:
Pytanie: (...) oprócz Melisandre i Mance'a Rydera (...)
Odp.: Mance podczas (...)
Ehkem - na pewno jesteś przekonany co do odpowiedzi? ;)

ocenił(a) serial na 9
fune

Ja to jestem ;) Przepraszam wszystkich, pytanie o rubin wciąż jest aktualne ;) Chyba, że matiiii dobrze odpowiedział, potrzebujemy potw.

PieczykM

Ja z Moqorro strzelałem :D W ogóle nosił jakiś naszyjnik? Jeśli tak, to może dlatego jakieś skojarzenia, a jak nie to nie wiem :)

matiiii

Co tam, i tak jesteśmy wielce zaszczyceni Twoją odpowiedzią, ja bym za samo to dała Ci już punkt :D tak na zachętę ;)

fune

Wielki DZIĘKI! Takie słowa i od razu człowiekowi CHCE się próbować zgadywać w quizie (słodzisz Ty mi, oj słodzisz, niedobra! xP)

matiiii

Szczerze to piszę, Jak ja bym tu była lordem dowódcą, a raczej lady, choć chyba nie ma czegoś takiego, no ale nic, zawsze ktoś musi być pierwszy, żeby mogło być coś, a raczej ktoś, więc jak ja bym tu była lady dowódcą, feministka to by nawet ujęła to w słowach lady dowódczynią, ale ja nie lubię końcówek -yni, więc zostanę przy tamtym, to bym Ci uznawała każdą odpowiedź wyglądającą, że jest na temat ;)

fune

Szczerze odpowiedziałem :D Ale sts chyba rozwiała nadzieje na dobrą odp., też niedobra! xP

matiiii

Ja tylko doprecyzowuje.

sts111

Sts, nie jesteś jak fune, nie zachęcasz.. xP

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones