The Expanse (2015-2022)
The Expanse: Sezon 5 The Expanse Sezon 5, Odcinek 10
Odcinek The Expanse (2015-2022)

Gry Nemezis

Nemesis Games 56m
7,6 247
ocen
7,6 10 1 247
The Expanse
powrót do forum s5e10

SPOILER!!! - nie oglądałeś s5e10 nie czytaj - SPOILER !!!
Wiele osób krytykuje "wiadomo co, wiadomo kogo", dla mnie to dobra zmiana. Tragiczna, ale fabularnie i realistycznie na plus.
Członkowie rodzin odchodzą. Zwłaszcza w czasach wojny. Wylew to głupia i beznadziejna śmierć, dopada bez ostrzeżenia. Tak jest w realnym życiu, naszym, relatywnie bardzo spokojnym - nie znacie nikogo, kto właściwie bez powodu zmarł na wylew będąc w dobrej formie, wróżącej jeszcze dziesiątki lat życia?
Lubiłem postać Alexa, ale przestał wnosić coś ciekawego - wątek z synem był beznadziejnie ckliwy. Ileż można grać na tym, że był wybitnym pilotem. Na jego miejsce weszła Clarissa Mao - też pilot, przy tym przypakowana implantami i mająca zdrowo na pieńku z Holdenem. Notabene rozmowa Amosa z Holdenem przed wprowadzeniem "Skarbusia" na pokład Roci to absolutny, życiowy majstersztyk - 3 zdania i zmusił Holdena do zaakceptowania własnej, niedoszłej zabójczyni - racjonalnie i bez szans na obronę. Amos to moja ulubiona postać właśnie za bezkompromisowy pragmatyzm i solidnie wykrzywiony, ale świadomy kompas moralny.
Są w sezonie zwolnienia fabuły, są małe zapchaj-dziury (rodzina Alexa, heroiczna krucjata Nagaty w intencji naprawy macierzyńskiej przeszłości) - trochę rozumiem. Zarysowanie mentalnej przemiany Filipa i ukazanie (siermiężne) jakim to manipulatorem jest Marco. Późniejsza zacięta walka Nagaty z samą sobą na pustym statku, podkreślanie beznadziei - braku tlenu, zablokowanej elektroniki - też rozumiem - fajne, ale jakoś tak bez polotu i się dłużyło. Chciałem oglądać wątek na Ziemi, zamiast kibicować Nagacie.
Szkoda że to ostatni odcinek sezonu. Nie mogę się doczekać interakcji Clarissy z Holdenem (i Amosem) oraz sposobu, w jaki Clarissa odkupi swoje winy - obawiam się, że może przy tym zginąć, zaraz po tym jak nam szczena opadnie i my jej wybaczymy. Jako że scenarzyści stworzyli genialny dialog Amosa, liczę że ten wątek nie zawiedzie i obok walki z Marco w obcych światach będzie głównym smaczkiem fabuły.

ocenił(a) serial na 9
roball_2

Jeśli będą trzymali się książek, to Clarissa będzie drugim mechanikiem, takim pomocnikiem Amosa. Byk będzie pilotem i to właśnie będzie zmiana względem sagi.

roball_2

O tak, Peaches uwielbiam. Pamiętam jak pierwszy raz słuchałem Nemesis Games i Amos poszedł się z nią spotkać. Z miejsca polubiłem ich wątek. Późniejsza interakcja z Holden też fajnie wyszła. Clarissa da na 100% pewną "świeżość" na Roci w przyszłym sezonie. I Bull także. Ja osobiście cały czas trzymam kciuki, że powróci kapitalny Jared Harris jako Anderson Dawes, choćby na kilka scen. Chciałbym go zobaczyć razem z Marco i Filipem.

ocenił(a) serial na 8
roball_2

Moze ktoś wyjaśnić czym była ta materia "pochłaniająca" marsjański okręt i ludzi na statku pod koniec finałowego odcinka?

ocenił(a) serial na 9
Arkadiusz4O

SPOJLER!

Tego nie wiadomo, nawet w ostatniej z wydanych książek, w której akcja dzieje się 30 lat po wydarzeniach z Inarosem. Wiadomo tylko, że ta "materia pochłaniająca" ma związek z czymś co wykończyło twórców protomolekuły. Prawdopodobnie to jacyś obcy z innego wymiaru, ale póki co na 100% nikt nie wie.

ocenił(a) serial na 7
SupaMario

A czym jest ten cały watek marsjan?? Co oni knuja??

ocenił(a) serial na 9
Danio31b

To są tomy 7-9 książki, które nie będą póki co zekranizowane, a może nawet w ogóle. Uciekinier z Marsa Winston Duartre stworzy międzygalaktyczne imperium o nazwie Lakonia. Więcej nie piszę, bo ktoś chce to może przeczytać.

ocenił(a) serial na 7
czarny1981

O bożę to nieźle potem ta historia odpływa.Coś tam wiedziałem o Lakonii i że Inaros to pionek,ale nie aż tak. Skończy sie serial to sobie doczytam w książkach :)

Danio31b

Nie czytałem książek (jeszcze, ale to raczej nieuchronne) - ta grupa marsjan to sztampowi ekstremiści, faszystowscy fanatycy dla których jedyna racja to ich racja. Scena z odbieraniem rodzinnej pamiątki była wyraźnym przesłaniem.
W realu masz ISIS, Opus Dei, Czerwonych Kmerów i niestety pukający do tego klubu PiS. Nie ważna jest ideologia, ważny jest beton i odrzucanie innych punktów widzenia.
To samo było pokazane w obradach ziemskiego rządu (przed rozwiązaniem). Taka ludzka natura i wielkiego wysiłku wymaga jej wyważenie. Fajnie że autorzy/scenarzyści to wiedzą. To jeden ze składników, dla których Expanse jest tak dobrym serialem.

ocenił(a) serial na 7
roball_2

Tylko skąd oni zdobyli aż taką siłę?? Tam na Marsie nie ma rządu??

Danio31b

Czy kilka statków to aż taka siła - Mars w serialu jest rysowany na supermocarstwo. Frakcje ekstremistyczne zawsze znajdą sposób. To kwestia motywacji. Abstrahując od faktu, że mówimy o serialu który, jakby nie było, jest fikcją...
W osi fabuły Mars stracił fundamenty, co było pokazane w poprzednim sezonie. Ogólnie to widzę w tym przenikliwość autora historii. Lub umiejętność obserwacji. Obecnie w fazie upadku znajdują się USA, a zaczęło się o od rozpadu ZSRR... brzmi jak absurd, ale jaki ma sens istnienie mocarstwa, które nie ma przeciwnika.
To właśnie dzieje się w Expanse z Marsem - fundament przestał istnieć i społeczeństwo oparte na zagrożeniu zaczyna się rozpadać Takie klimaty to woda na młyn ekstremistów i cwaniaczków.

ocenił(a) serial na 9
roball_2

Nie zupełnie o to chodziło. Mars rozpadł się ponieważ wizja zielonego Marsa przestała być atrakcyjna. Marsjanie żyli, pracowali i umierali dla dobra przyszłych pokoleń. Aż tu pewnego dnia okazało się że nie trzeba iść tą drogą, wystarczy przejść przez pierścień i są planety gotowe do zasiedlenia. W takiej ilości że nie ma nawet zasobów by tego dokonać.

kalim13

Gdyby wizja zielonego Marsa była motywem napędzającym, to społeczeństwo składałoby się z rolników i inżynierów, a nie wojska.

Nie mniej masz rację - jakie by nie były wcześniejsze fundamenty, zostały skruszone przez pojawienie się bramy do innych, "gotowych" światów.

Arkadiusz4O

Było mówione przez Millera w Holdenowej głowie :)
Wspomniana była siła, z powodu której protomolekuła ocenia układ czy jest zainfekowany i podjąć decyzję czy unicestwić układ czy otworzyć przejścia do "czystych" układów.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones