PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=734}

Łowca androidów

Blade Runner
7,7 210 879
ocen
7,7 10 1 210879
8,7 47
ocen krytyków
Łowca androidów
powrót do forum filmu Łowca androidów

Jako gość dość starej (jak na filmweb) daty 1972 mogę jednym tchem wymienić tylko kilka
arcydzieł kina sf: Łowcę androidów, Alien, (troszkę gorszy) Aliens, Odyseję kosmiczną, starą
trylogię Star Wars (dziś już niestety trochę trąci kiczem - ale jak byłem młodszy to była
prawdziwa magia kina) oraz (z bardziej familijnych) ET i TO BY BYŁO NA TYLE.
Czy ktoś potrafi wymienić choćby jeden film sf, ktgóry im dorównuje ???
PS. z nowszych rzeczy cenię Starship troopers (jako błyskotliwą satyrę na system totalitarny)
oraz Avatara

ocenił(a) film na 10
piotrbimbasik

Oryginalna "Planeta Małp" (ale tylko 1 i 2 część) i "Terminator1"

ocenił(a) film na 10
napruto

Planetę małp przyznam że średnio lubię (zarówno oryginał jak i remake, który uważam za najsłabszy film Tima Burtona), Terminatora uwielbiam (T1 i T2), choć jak dla mnie to nie ta liga co Blade runner.

piotrbimbasik

Blade runner i Odyseja 2001 są poza zasięgiem. Jednak patrząc na ostatnią dekadę ukazało się kilka świetnych pozycji: Raport mniejszości (Spielberg pokazał, że jak chce to potrafi), Moon ( niskobudżetowa rewelacja o klimacie prawie kubrickowskim ), Incepcja (nie tak genialny jak Matrix, ale to jednak wielkie kino z niespotykanie ciekawym scenariuszem), Avatar ( myślę, że ten film musi się odleżeć, aby ucichła ta niepotrzebna nagonka krytyki, bo oglądają na chłodno to jednak kawał rasowego s-f).

obleh

Przypomniało mi się też całkiem niezłe "W stronę słońca".
Nikt też nie wspomniał o kultowym "Predatorze".

użytkownik usunięty
obleh

''Blade runner i Odyseja 2001 są poza zasięgiem''
Odyseja 2001 ten film na pewno, choć ze względu na wiele niepotrzebnych mnie nieźle wynudził, ale na pewno był przełomowy, drugim najlepszym i najbardziej zasłużonym filmem dla kinematografii w tym gatunku będą Gwiezdne Wojny, które odmieniły sposób realizacji filmów i wywarł istotny wpływ na rozwój współczesnej kinematografii.

ocenił(a) film na 10

" na wiele niepotrzebnych"..............CZEGO? CO?

ocenił(a) film na 7
schiz

"film obejrzalem z obowiazku krytyka f.
streep-1 klasa. dlatego 2 zamiast 1."
to jest skopiowana wypowiedź schiza. Prawda że śmieszna :) Ten baran uważa się za krytyka :)

ocenił(a) film na 9

Lata 70:
Alien

Lata 80 :
Terminator
Predator
Blade runner
Aliens
może Oni żyją

Lata 90 hmmm...
Może Terminator 2


Z nowych:
Dystrykt 9

Z polskich:
Wojna światów

ocenił(a) film na 10
piotrbimbasik

Moim zdaniem nie nakręcono jesze lepszego filmu sf - dorównuje mu tylko Alien. Bardzo liczę na Prometeusza.

ocenił(a) film na 9
RogerVerbalKint

10 - Alien 1,2 Cube, Matrix, Planeta małp.
9 - Alien 3, Horizont Event, Wehikuł czasu, Terminator, Predator
8 - Dark City, Island, Sphere, Waterworld, Thing, Mad Max, Abyss, Pitch Black, Book of Eli, The

ocenił(a) film na 9
piotrbimbasik

Mój Top:
Odyseja kosmiczna 2001
Lowca Androidów
Obcy (tylko pierwsza część)
Terminator (tylko pierwsza cząść)
Coś
Donnie Darko
12 małp
Matrix

ocenił(a) film na 10
piotrbimbasik

Odpowiedź na Twoje pytanie-nie, nie powstało. Film wszechczasów.

ocenił(a) film na 9
piotrbimbasik

I tak, i nie. "Łowca androidów" zachwycił mnie klimatem, grą świateł, wątkiem Rachel, ogólnie wykonaniem, ale... ale fabuła według mnie była dość sztampowa i za mało pogłębiała tematykę jak na film okrzyknięty arcydziełem. Owszem, Wciąż uważam BR za świetny film, ale pod względem tematyki (granica człowieczeństwa, rozwój robotyki) pozostaje dla mnie w cieniu "A.I. - Sztucznej inteligencji" i to właśnie ją typowałbym jako obraz lepszy, pełniejszy od "Blade Runnera".Lepsze ujęcie tematu widzę też w "Animatrix: Drugie odrodzenie".

Jakbym miał podać 10 według mnie najwybitniejszych SF, to wymieniłbym (bez żadnej kolejności): "A.I.", "Gattacę", "Serial Experiments: Lain" (chociaż z czasem coraz mniej trzyma się rzeczywistości), "Matrix", "Raport mniejszości", "RoboCopa", "Watchmen" (chociaż nie wiem czy dzięki wątkom fantastycznym), "Terminatora 2", "Dystryku 9" i "Moon".

Przypomniały mi się też dwa inne wątki z forum:
top SF - http://www.filmweb.pl/film/Łowca+androidów-1982-734/discussion/10+NAJWYBITNIEJSZ YCH+FILMÓW+S-F+JAKIE+KIEDYKOLWIEK+POWSTAŁY,420413?page=3
książki do zekranizowania http://www.filmweb.pl/film/Łowca+androidów-1982-734/discussion/Które+dzieła+lite rackie+SF+należałoby+zekranizować+bądź+koniecznie+przeczytać,1168193

ocenił(a) film na 9
Khaosth

Dodałbym jeszcze "Przez ciemne zwierciadło", chociaż elementy SF służą tam głównie pokazaniu uzależnienia bohaterów.

piotrbimbasik

Solaris Tarkowskiego, Diuna Lyncha, Alien Scotta, 2001: odyseja kosmiczna (chociaż tu trochę nużąco), Metropolis Langa (za przełom). Tylko te filmy mają - moim zdaniem - szanse równać się z Łowcą. Autorskie kino sf rządzi!.

ocenił(a) film na 10
piotrbimbasik

Jako film jako taki:

Mroczny Rycerz (czyli druga cześć batmana od nolana) tylko ten film równa się z blade runnerem. Lepszego nie ma.
Potem daję 12 małp, tetsuo, incepcja

ocenił(a) film na 10
piotrbimbasik

Jeśli chodzi o mnie (1986) to wymienię:

Blade Runner, Matrix, Odyseja kosmiczna, Event Horizon. Alien, Starship Troopers.
Poza tym całkiem przypadło mi do gustu "Into the Sun".

Osobiście mam też nadzieję zobaczyć kiedyś należytą ekranizację gry Deus Ex - Human Revolution, lub choćby pierwszego Deus Ex.
Uwielbiam klimat Cyberpunk :)

ocenił(a) film na 10
ciolkie

Przepraszam, miałem na myśli "Sunshine", w Polsce pod tytułem "W stronę słońca" i troszkę mnie to zmyliło :)

użytkownik usunięty
piotrbimbasik

"Odyseja" lepszejsza.

ocenił(a) film na 10

Wolę Terminatora.
Nie śpi się na nim.

użytkownik usunięty
ocenił(a) film na 10

Nie rób takich oczu :p

użytkownik usunięty
cameron_baum

Będę robił!
Patrzaj: -_-

ocenił(a) film na 10

O ty bandziorze...

ocenił(a) film na 10
cameron_baum

to po co ci ocena 10 za BR ?
Ja spałem nie raz i na BR i NA T2

ocenił(a) film na 8
piotrbimbasik

Jako,że wszystkie godne uwagi filmy zostały wymienione dodam od siebie: http://www.filmweb.pl/film/Wstrz%C4%85sy-1990-11792 . Trochę naiwny film starszej daty (1990), ale oglądałem go jako dzieciak i zrobił na mnie pozytywne wrażenie,więc i sentyment został.

piotrbimbasik

zdecydowanie procz lowcy androidow oczywiscie przypadl mi do gustu niesamowicie Raport Mniejszosci poniewaz to film prawie idealny

animal448

hm co ja gadam sory jak moglem zapomniec o Terminatorze i kilku innych,wiec dla mnie pierwsza 10
1.Terminator 2
2.Raport Mniejszosci
3.Robocop
4.Predator
5.Obcy
6.Lowca androidow
7.Terminator 3
8.Starship troopers
9.Predator2
10 Transformers 1,2

piotrbimbasik

Może to nie jest sci-fi pełną gembą jak z wymienionych przez was ale "kontakt" można też śmiało zaliczyć do tych kultowych.

ocenił(a) film na 10
piotrbimbasik

ja Blade Runnera uważam za najlepszy sci - fi w historii i nie ma żadnego filmu w tym gatunku, który moim zdaniem mógłby go przebić. ale jeżeli chodzi o inne wybitne sci fi (z tamtego wieku) to na pewno
2001. odyseja kosmiczna
terminator 2
myślę, że pierwszy Matrix też powinien się tu znaleźć
niektórzy pisali tu również o Mechanicznej Pomarańczy, ja osobiście niechętnie zaliczam go do tego gatunku, ale jeśli już tak to bez wątpienia - to jest arcydzieło.
hmm, w tym wieku sci fi ma się bardzo kiepsko i rzadko kiedy pojawia się w tym gatunku coś naprawdę dobrego, ale myślę, że Dystrykt 9 zasługuje na uwagę, to samo tyczy się W stronę słońca (film sam w sobie odkrywczy nie jest, ale Boyle połączył tutaj wiele różnych motywów z innych filmów otrzymując naprawdę interesujący obraz), och, a do tego polecam film "beyond the black rainbow" - naprawdę niezwykle oryginalny film sci fi, który wręcz zachwyca swoimi estetycznymi walorami (scenografia i ogólnie obraz jako taki, niezwykła muzyka i klimat). ciężko ten film dostać, ale warto (jak coś posiadam kopię na komputerze)

ocenił(a) film na 10
piotrbimbasik

właściwie to wymieniłeś wszystko co trzeba :) no powinno się w sumie dodać Terminatora 1 i 2 koniecznie bo to uber klasyka sci-fi , z mangi bym wcisnął jeszcze AKIRE i Ghost In The Shell .

I tak na koniec, nie wiem czy DROGĘ można zaliczyć do klasycznego SCi-FI ( pewnie nie ) , ale jeśli tak to jest to również arcydzieło. Pozdro.

ocenił(a) film na 9
piotrbimbasik

Widzę, że film animowany to niemal takie samo getto jak fantastyka w literaturze.
Bodaj tylko w jednym poście był wspomniany WALL-E, a to przecież jeden z najlepszych filmów sf poprzedniej dekady (staram się uogólniać, bo jak dla mnie jest to najlepszy film jaki widziałem ;)). Pal licho, że na najbardziej podstawowym poziomie jest to śliczna animacja dla całej rodziny, ale pod tą otoczką przecież kryje się głębia i zacięcie artystyczne, którego nie powstydziłby się żaden z klasyków.

piotrbimbasik

nie wiem czy ktoś pisał, ale może Planeta małp z 68

ocenił(a) film na 10
piotrbimbasik

District 9, dwa pierwsze Terminatory, na swój sposób "Equilibrium", najpierwsza Godzilla, Labirynt Fauna... w sumie można powymieniać.

ocenił(a) film na 8
piotrbimbasik

Terminator 1 i 2 na pewno im dorównują, znalazło by się jeszcze kilka.

ocenił(a) film na 10
piotrbimbasik

blade runner nic nie dorównuje ;p

użytkownik usunięty
piotrbimbasik

Najpeszy film s-f! Mój ulubiony film w ogóle:)

ocenił(a) film na 10
piotrbimbasik

NAJLEPSZY JEST PROMETEUSZ.
LEPSZY OD ALIENA I ŁOWCY.
LOL.

ocenił(a) film na 7
schiz

"film obejrzalem z obowiazku krytyka f.
streep-1 klasa. dlatego 2 zamiast 1."
to jest skopiowana wypowiedź schiza. Prawda że śmieszna :) Ten baran uważa się za krytyka :)

ocenił(a) film na 10
max_38

skoro ktoś ogląda blade runnera z obowiązku to może świadczyć tylko o tępocie XD

ocenił(a) film na 8
piotrbimbasik

Sprawdź w takim razie Impostor i 12 małp

ocenił(a) film na 10
piotrbimbasik

Najbardziej zbliżony do blade runner jest piąty element.
Własny świat, własna stylistyka strojów, poruszania się po mieście itd.

piotrbimbasik

Najbardziej zbliżony poziomem i tematyką film do Blade Runnera to "Ghost in the shell".
Japoński animowany, to może odrzucać ludzi którzy Japonię kojarzą tylko z durnymi pokemonami i czarodziejką z księżyca.
Ale polecam wszystkim bo jestem pewien że każdy kto uwielbia Łowcę androidów polubi i ghosta. Polecam wersję z angielskim dubbingiem.

Z innych też na poziomie to znam niewiele:
Akira (też animacja japońska), sf, trochę cyberpunka, zrujnowane Neotokio, wojny gangów i eksperymenty naukowe które wymykają się rządowi i wojsku spod kontroli. W tle rewolucja która próbuje obalić dyktaturę wojska.
12 małp z Brucem Willisem, świetny. Zagłada ludzkości, podróże w czasie i świetny Willis który pokazuje że potrafi grać nie tylko mięśniaków.
Matrix 1, trochę za dużo sieki, ale też fajny.
Terminatory 1-2, trójka to już raczej komedia, też niezły pod warunkiem że patrzy się na niego jako Arniego parodiującego samego siebie.
Ze średnich:
Reszta ekranizacji Dicka, Impostor i Raport mniejszości nawet udane, reszta to raczej kino akcji z paroma wątkami zaczerpniętymi z jego książek.
Piąty element w porównaniu do Łowcy androidów jest niepoważny, fajne kino akcji-sf ale to nie ta liga. Bardziej mi przypominał stare dobre Star Wars.

ocenił(a) film na 10
Fractal

Reksio lepszy.

ocenił(a) film na 7
schiz

no fakt to coś dla ciebie

ocenił(a) film na 10
Fractal

Nie ten rozmiar kapelusza...

ocenił(a) film na 10
Fractal

Ghost in the shell niezłe, bo faktycznie tego nie zrobił jakieś kretyn, ale tylko 1 cześć.
Z filmów pełnometrażowych jednak Piąty element podobny sposób wykreowania świata, ale większy rozmach i z humorem.

Movie_Crash_Man

Oczywiście miałem na myśli pierwszą pełnometrażową wersje Ghost in the shell z 1995.
Druga (i chyba serial też zrobili) to już nie to samo.

Klasyka sf i porusza podobny temat co Blade runner (granice między sztucznym tworem (replikant/ai) a świadomym człowiekiem, czy kiedyś sztuczny wytwór człowieka zostanie uznany przez nas za świadomą istotę?).

ocenił(a) film na 9
Movie_Crash_Man

ja tam bym tych dwóch filmów nie porównywał, całkiem różne klimaty i odmienna tematyka. W Piątym Elemencie było dużo humoru, kosmici, przepowiednie itd.

ocenił(a) film na 10
piotrbimbasik

Jeszcze jest jeden najlepszy moim zdaniem(zaraz po nim blade runner) sci-fi, który musi Ci się spodobać- oryginalna |Planeta małp" z 1968 roku www.filmweb.pl/film/Planeta+Ma%C5%82p-1968-8691

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones