Transatlantyk: Poza kadrem. Sally Potter

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Transatlantyk%3A+Poza+kadrem.+Sally+Potter-128868
Sally Potter, brytyjska reżyserka, będzie bohaterką cyklu Zbliżenia podczas tegorocznej edycji Transatlantyk Festival. Reżyserka poprowadzi Master Class, a także odbierze prestiżową nagrodę specjalną FIPRESCI - 93.


Sally Potter z pewnością należy do ścisłej czołówki europejskich reżyserów ostatnich trzech dekad. Reżyserka przez lata wypracowała swój indywidualny styl przyjmując strategię obserwatora, który w filmach  dąży do ukazania realizmu psychologicznego i społecznego. Na długo w pamięci zostają jej obrazy przekraczające granice stereotypowych ról, konwencjonalnych podziałów płci oraz zasad religijnych i moralnych. Kobiety według niej są lepszym i ciekawszym niż mężczyźni medium do przekazywania ważnych prawd życiowych. 

Brytyjska reżyserka urodziła się w artystycznej rodzinie. W wieku szesnastu lat postanowiła zostać reżyserem filmowym, ale zanim związała się z kinem, wyrobiła sobie opinię znakomitej reżyserki teatralnej oraz piosenkarki. W latach 70. studiowała choreografię w London School of Contemporary Dance i już wtedy zrealizowała kilka krótkich filmów eksperymentalnych, a wśród nich najbardziej znany - "Thriller", inspirowany operą "Cyganeria" Giacoma Pucciniego. Kilka lat później zadebiutowała pełnometrażowym feministycznym musicalem science fiction "The Gold Diggers" ze znakomitą kreacją Julie Christie. Wtedy też po raz pierwszy Sally Potter pracowała z całkowicie kobiecą ekipą filmową. Po kilku latach przerwy, w 1992 roku brytyjska reżyserka nakręciła swój drugi film pełnometrażowy - "Orlando", odważną adaptację klasycznej powieści Virginii Woolf. Szybko zdobyła nim międzynarodową sławę, wiele festiwalowych nagród, a także nominację do Oscara. Następny "Lekcja tanga" jest autobiograficznym zapisem jej doświadczeń podczas nauki tanga. Jej kolejne filmy, czyli "Człowiek, który płakał" z 2000 roku, "Tak" z 2004 roku oraz "Krzyk mody" z 2009 roku, cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności i podbijały międzynarodowe festiwale filmowe. Opowiadający o dorastaniu dwóch nastoletnich dziewczyn "Ginger i Rosazachwycił świeżością i subtelnością. Jej najnowszy film "Party" z Timothym Spallem i Kristin Scott Thomas to kąśliwy pamflet na brytyjską inteligencję. Od strony stylistycznej twórczość Potter opiera się na tym samym zestawie chwytów, podobnym kadrowaniu wyróżniającym się subtelnością i intensywnością ekspozycji, ale przede wszystkim wrażliwym spojrzeniu kamery na zmieniających się bohaterów. To co najważniejsze, czyli psychologiczna prawda, znajduje się poza kadrem. 

Bardzo się cieszę, że Sally Potter będzie w tym roku gościem Transatlantyku. - mówi Jan A.P. Kaczmarek, kompozytor, laureat Oscara i Dyrektor Festiwalu. Zawsze podziwiałem niezależność jej pracy, jej zaangażowanie w obraz, taniec i muzykę. Jest to również wielki zaszczyt, że Federacja wybrała właśnie nasz festiwal do ekskluzywnego grona festiwali filmowych, podczas których wręczana jest ta niezwykle prestiżowa nagroda jubileuszowa FIPRESCI90+.

Wręczenie statuetki "FIPRESCI - 93" oraz Master Class Sally Potter nastąpi podczas 8. edycji Transatlantyk Festival, który odbędzie się w Łodzi w dniach 13-20 lipca

Organizatorem Festiwalu Transatlantyk jest Fundacja Transatlantyk Festival. Partnerem Głównym Festiwalu jest Miasto Łódź.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones