PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=645872}

Wspaniałe stulecie

Muhteşem Yüzyıl
7,5 15 538
ocen
7,5 10 1 15538
Wspaniałe stulecie
powrót do forum serialu Wspaniałe stulecie

Zakładam temat na wszelkie dyskusje o serialu, gdzie będą jawne spoilery. Można pytać, dyskutować, co tam chcecie ;)

ocenił(a) serial na 10
Nennek

Chyba Adam kiedyś pytał o kobietę o imieniu Diana... początki Diany są w haremie Mustafy w Manisie... ta sama kobieta z biegiem czasu trafia do haremu Sulejmana jako główna kalfa... A Hurrem będzie miała jeszcze wiele nieprzyjemności z powodu Hatice i Sah Sultany oraz.... jej męża...

ocenił(a) serial na 8
Orchidea__00

Kto to jest Sah Sultana, jakos nie kojarze, czy pomninelam ktorys z postow??

ocenił(a) serial na 8
Orchidea__00

Kto to jest Sah Sultana, jakos nie kojarze, czy pomninelam ktorys z postow??

ocenił(a) serial na 9
mirabozenna

Sah Sultan to siostra Sulejmana. Przyjedzie do stolicy na prośbę Hatice, która szukała wsparcia do walki z Hurrem.

ocenił(a) serial na 8
madgge

Dzięki za info.
Jak się domyślam będzie to pewnie po śmierci Valide?
No to wszystko jeszcze przede mną, a wiec cierpliwie czekam na dalsze odcinki.

ocenił(a) serial na 9
mirabozenna

Proszę bardzo :). Tak Sah pojawia się po śmierci Valide i zostaje do końca 3 sezonu. Moim zdaniem postać ciekawa, choć wredna dla Hurrem.

ocenił(a) serial na 8
madgge

Och, tych wrednych postaci w tym serialu to nie brakuje ;)

ocenił(a) serial na 9
mirabozenna

Racja wrednych jest cała masa :). A ja cały czas czekam aż dla przełamania schematu pojawi się ktoś z rodziny Sulejmana, kto będzie po stronie Hurrem (jak np. Aybige), ale chyba się nie doczekam.

madgge

A Sah zostanie w 4 sezonie ? Bo wiem z wikipedii ze zmarła po Sulejmanie, jako ostatnia z rodzeństwa

ocenił(a) serial na 9
adam1999

Niestety nie wiem, czy Sah pojawia się w 4 sezonie, bo go dopiero zaczęłam. Jest za to kolejna siostrunia, Fatma, postać, która swoim zachowaniem, moim zdaniem nie dorasta nawet do pięt Sah Sułtan. Sah to kobieta z klasą a Fatma póki co zachowuje się jak te przekupki, które przychodziły do haremu handlować tkaninami ;-). Może w trakcie trwania akcji się coś zmieni na lepsze.

ocenił(a) serial na 8
madgge

Wcześniej w postach ktoś wspominał o Fatmie, ale ja myślałam, ze to chodzi o ta niewolnice z haremu i byłam zaskoczona, ze tak się panoszy..... No to zapowiada się ciekawie.
A może wiesz co się dzieje z siostra Sultana - Beyhan, czy ona może pokaże się jeszcze w serialu?

ocenił(a) serial na 9
mirabozenna

Dobrze myślałaś :). W serialu są dwie Fatmy: niewolnica, służąca Mahidevran, późniejsza konkubina Mustafy (ona jest w sezonach 2 i 3) oraz Fatma Sułtan - siostra Sułtana, którą oglądamy w sezonie 4.
Beyhan pojawia się w serialu epizodycznie, m.in. przy śmierci Ibrahima.

ocenił(a) serial na 9
mirabozenna

Chyba wcięło mój post... Jak się wyświetli dwa razy to z góry przepraszam.
Dobrze myślałaś odnośnie Fatmy, bo w serialu są dwie: niewolnica, służąca Mahidevran, późniejsza konkubina Mustafy (ona jest w sezonach 2 i 3), oraz Fatma - siostra Sułtana, którą oglądamy w sezonie 4.
Beyhan pojawia się w serialu epizodycznie, m.in. przy śmierci Ibrahima.

ocenił(a) serial na 8
madgge

Nie masz za co przepraszać, z tymi postami czasem tak sie dzieje raz znikaja, potem pojawiają się podwójnie, ale to jest najmniej ważne....najważniejsze są odpowiedzi za które dziękuje.

Gulsonowa

Witajcie,pytałam już o to w innym temacie,ale trafiłam w zly wątek.Czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć?
Dlaczego żona Mustafy po jego śmierci biegnie za powozem w którym jest jej syn,co to oznaczało?
Co Sumbul niesie w rękach w ostatnim odcinku i dlaczego zamknął harem?
Co mówi Mihrunnisa do Hurrem gdy podcina sobie gardło,czy tak było w rzeczywistości?
Co mówi Mahidevran do Mihrimah gdy spotykają się na końcu?

ocenił(a) serial na 10
isabella95

Do ostatniego odcinka zostało mi jeszcze 30 wcześniejszych... Nie chcę przeglądać ostatniego odcinka nie znając treści 30 wcześniejszych...Dzieci Mustafy musiały zginąć gdyż były uznane za potomstwo zdrajcy... tak jak i Selim przeprowadził egzekucję wykupionego Bejazyda i jego synów... więc może to miało oznaczać to samo... Sumbul ma jakiś pamiętnik o który pytały już wcześniej dziewczyny, podobno dostał go od Hurrem ale tego jeszcze nie widziałam w serialu - nie doszłam do tego momentu, natomiast widziałam dziwny fragment gdzie jakiś pamiętnik zostaje zamknięty w szkatułce i zakopany a samym naocznym świadkiem jest Sulejman. Wydaje mnie się iż mogło to być zakopane pod fundamenty meczetu Sulejmana. Harem prawdopodobnie mógł zostać zamknięty tak się działo przy zmianie władzy... Nowy sułtan mógł pozostawić sobie niewolnice ojca bądź się ich pozbyć, sprzedać wydać za mąż i kupić sobie nowe młode ładniejsze... Mihrisunnisa obwinia Hurrem za swoje nieszczęścia za śmierć Mustafy, jej jako żonie zdrajcy groziła banicja tak jak i matce zdrajcy...

użytkownik usunięty
Gulsonowa

Hej. Czy ktoś może mi napisać, co było w dzisiejszym odcinku? Nie miałam możliwości oglądać wczoraj i dziś, więc trochę zgubiłam wątek.

ocenił(a) serial na 10

Mają się odbyć zaręczyny Mustafy i Aybige, więc ojciec Aybige przyjeżdża z Krymu na uroczystość. Zaniepokojona nagłym wyjazdem męża, Hatice żąda wyjaśnień od sułtana. Sulejman mówi Hatice, że jeśli Ibrahim nie pojawi się na zaręczynach, to przypieczętuje swój los. Chociaż powinien powitać przyszłego teścia, na prośbę ciotki, Mustafa jedzie wraz z Matrakczym do pałacyku myśliwskiego, aby nakłonić wezyra do powrotu. Wezyr stanowczo odmawia, choć Mustafa zostaje na noc, aby go przekonać. Przez to spóźnia się na powitanie chana i sułtan jest niezadowolony. Hurrem dowiaduje się od Gula, że Bali Bey kocha Aybige i jej nie zdradza. Aybige za namową Hurrem rozmawia z Bali Beyem a następnie bierze udział w uroczystościach zaręczyn jak gdyby nigdy nic. Hurrem ma plan, jak doprowadzić zakochanych do szczęścia, Aybige ufa jej.

Efsun jest nieszczęśliwa, rozmawia z Gulem a ich rozmowę podsłuchuje Fatma. Zastraszona przez Gula, rezygnuje z doniesienia o wszystkim Gulsah, ale po groźbach Hurrem zmienia zdanie i prosi Gulsah o ochronę. Mustafa nadal jest zakochany w Efsun, nie otwiera drzwi nawet matce. Mahidevran jest wściekła na dziewczynę.

Mihrimah chce spędzić trochę czasu z Bali Beyem, namawia go na spacer w ogrodzie (czy jazdę konną, nie pamiętam). Mehmet każe siostrze przyznać się do uszkodzenia korony, na co ta zgadza się, ale w cztery oczy z matką. Mówi matce, że to Mehmet zniszczył koronę a ona chciała bronić brata. Służąca wraca do sułtanki a dzieci nie zostają ukarane.

Ibrahim w ostatniej chwili pojawia się na zaręczynach, potem spotyka się z Hatice i niepostrzeżenie wraca do pałacyku myśliwskiego. Wściekły sułtan każe wtrącić wezyra do lochu, gdzie ten ma wizję własnej śmierci. Ostatecznie sułtan symuluje zbliżającą się egzekucję Ibrahima i ostatecznie przywraca go na stanowisko. Ibrahim wraca do domu.

Chan krymski wraca do siebie, żegna się z córką i rodziną sułtana. Aybige uzyskuje zgodę sułtana na wyjazd na Krym, jeszcze przed ślubem.

użytkownik usunięty
kempinskaania

Dzięki :)

użytkownik usunięty
kempinskaania

Dzięki :)

Gulsonowa

Cześć,
mam pytanie bo nie oglądałem od początku serialu, w pewnym odcinku było, przy wyjeździe Mahidevran i Mustafy z pałacu, Mahidevran powiedziała że cały czas ponosi kara za błąd który popełniła 10 lat temu, w kolejnym odcinku było jak bodajże Sulejman wspominał że podała ona truciznę na jego stół. O co w tym chodzi ? czy ktoś mógłby mi objaśnić sytuacje? :)

M9J1

Chciała otruć Hurrem, kiedy ta była w zaawansowanej ciąży (Mehmet) i załatwiła tak, że Gulsah udało się namówić niewolnicę, która zanosiła posiłki do komnaty sułtana, żeby dodała trucizny do deseru, bo sułtan deserów nie jadał. Gulsah powiedziała tamtej niewolnicy, że to taki żart i że ma wywołać biegunkę u Hurrem i tamta uwierzyła i dodała tego świństwa do deseru. Hurrem się najadła tych słodkości i straciła przytomność ale ją odratowano. Sułtan nie wybaczył Mahidevran (domyślił się, że to jej sprawka, kiedy Ibrahim unikał odpowiedzi na pytanie o winowajcę) dlatego, że jak stwierdził, on sam mógł się otruć, gdyby to zjadł. Ale nie zgładził Mahidevran, bo nie chciał, żeby mały Mustafa cierpiał.

M9J1

Chciała otruć Hurrem, kiedy ta była w zaawansowanej ciąży (Mehmet) i załatwiła tak, że Gulsah udało się namówić niewolnicę, która zanosiła posiłki do komnaty sułtana, żeby dodała trucizny do deseru, bo sułtan deserów nie jadał. Gulsah powiedziała tamtej niewolnicy, że to taki żart i że ma wywołać biegunkę u Hurrem i tamta uwierzyła i dodała tego świństwa do deseru. Hurrem się najadła tych słodkości i straciła przytomność ale ją odratowano. Sułtan nie wybaczył Mahidevran (domyślił się, że to jej sprawka, kiedy Ibrahim unikał odpowiedzi na pytanie o winowajcę) dlatego, że jak stwierdził, on sam mógł się otruć, gdyby to zjadł. Ale nie zgładził Mahidevran, bo nie chciał, żeby mały Mustafa cierpiał.

ocenił(a) serial na 10
M9J1

Mahidevran zleciła otrucie Hurrem, kiedy ta była u sułtana w komnacie. Hurrem była w ciąży i miała straszny apetyt na słodycze. Mahidevran wiedziała, że sułtan za słodyczami nie przepada, ale zawsze jednak było ryzyko, że skusi się na zatrute danie Hurrem.

kempinskaania

dziękuje za wyczerpującą odpowiedz :) a jak będzie z Malkoçoğlu Bali Bey oraz Aybige Hatun? i kolejne pytanko :) czy w serialu są ukazane jakiekolwiek związki z ówczesna Polska ? słyszalem ze pod koniec ktoś ma się pojawić w serialu

ocenił(a) serial na 10
M9J1

Aybige i Bali Bey pojadą na Krym, z zamiarem ucieczki. Zostaną sprowadzeni z powrotem do pałacu Topkapi, gdzie ma się odbyć egzekucja Bali Beya. W ostatniej chwili Mustafa ułaskawia Bali Beya i ten zostanie odesłany do rodzinnej miejscowości. Aybige wraca na Krym. Czy ponownie połączyli się zgodnie z planem Hurrem? Chyba to nie zostało przedstawione w serialu.

W drugim sezonie, kiedy Sulejman zajmował się sprawą Węgier, przybył poseł z Lechistanu Jan Łaski. Później znów była jakaś wiadomość z Lechistanu. W ostatnim sezonie, na krótko przyjedzie Anna Jagiellonka. Zakładam, że nie była to córka Zygmunta Starego, tylko kuzynka bardziej znanej polskiej królewny, nosząca to samo imię córka Władysława II Jagiellończyka. Była siostrą Ludwika - wroga Sulejmana a później żoną Ferdynanda Habsburga. Ferdynand został królem Czech a potem Węgier po Zapolyi. Anna była matką dwóch polskich królowych - Elżbiety i Katarzyny - żon Zygmunta Augusta.

ocenił(a) serial na 9
kempinskaania

Aybige i Bali Bey wcale nie zamierzali uciec na Krym. Aybige dostała od sułtana pozwolenie na odwiedzenie rodziny, a Bey miał ją chronić w czasie podróży. Z tym, że ani Aybige ani Mustafa nie chcieli tego ślubu. Tuż przed podróżą książę powiedział do szambelana, że Aybige raczej już tutaj nie wróci i on coś wymyśli by odwołać ten ślub. A znów jak Bali Bey zapytał Aybige czy będzie tęsknić za pałacem to ta odpowiedziała, że tak, że tyle pięknych wspomnień ma stąd i trudno jej będzie zapomnieć i on do niej, że zabrzmiało to tak jakby nigdy nie miała już wrócić a ona, że ma taką nadzieję bo jej jedyną miłością jest on. Pocałują się na statku ale to tyle. Resztę zrobi Hurrem ze swoją świtą. Gul Aga na polecenie sułtanki każe Efsun rozpowiedzieć, że Aybige i Bali Bey uciekli razem, Gulsah jak to usłyszy poleci do Mahidevran a Mahi do sułtana, który każe ich natychmiast sprowadzić. I oni wrócą. Oskarżą ich o romans, szczególnie Mahidevran będzie się najbardziej rzucać, zaś Valide będzie bronić swojej siostrzenicy. A o losie szambelana będzie miał zadecydować Mustafa, który każe go ściąć jednak tuż przed egzekucją odwoła to i go ułaskawi. Aybige wróci na Krym a Bali Bey w swoje strony. Pojawi się dopiero w 3 sezonie. Niestety nigdy razem nie będą. Nic dziwnego, Bali Bey prawie stracił głowę (i to dosłownie) dla niej, raczej nie zaryzykowałby tego drugi raz. Poza tym to byłby wielki skandal, na pewno drugi raz nie uszłoby mu to płazem. W gruncie rzeczy Bali Bey pomógł Mustafie przyspieszyć sprawę zerwania zaręczyn. Gdyby książę był zakochany - szambelan raczej by tego nie przeżył.

Ewitaa

A jaki interes miała Hurrem w rozsianiu plotki o tym, że Aybige i Bali Bey uciekli razem?

ocenił(a) serial na 9
anniepat

To proste, chciała przeszkodzić w zawarciu ślubu między Aybige i Mustafą :)

Roksolana_13

Troche nie rozumiem, skoro już oboje wyjechali i Aybige nie zamierzała wrócić to sprawa ślubu nie została rozwiązana? Wg tego co przeczytałam w poście Ewitaa Hurrem plotkami sprawiła, że oboje zostali sprowadzeni spowrotem...

ocenił(a) serial na 8
anniepat

"Tuż przed podróżą książę powiedział do szambelana, że Aybige raczej już tutaj nie wróci i on coś wymyśli by odwołać ten ślub"
Z tego co kojarzę to Hurrem nie wiedziała o planach Mustafy i dlatego kazała Gulowi i Efsun rozpuścić tę plotkę. Może gdyby wiedziała nie zrobiłaby nic.

Nennek

Aha, no to teraz mi się to trzyma kupy :)
Menda z tej Hurrem ;)

Nennek

W dzisiejszym odcinku w tvp wycięto parę scen,mianowicie kiedy Ibrahim zostaje na noc u Nigar,w oryginalnej wersji było,że Hatice czeka do samego rana na Ibrahima i wita go pretensjami,w tvp tę scenę pominięto,podobnie jak motyw kiedy Hurrem opowiada sułtanowi jak to poczuła się urażona,że Mustafa na nią nakrzyczał.W tvp pokazują jedynie scenę,kiedy sułtan jest już po rozmowie z Hurrem i pyta się Mustafy jak wyglądało zajście.W oryginale Nigar pyta czy Ibrahim nie zostałby na noc,Ibrahim zostaje i mówi,że ma w nosie Hatice,tej sceny też chyba dziś zabrakło.

ocenił(a) serial na 8
avosette

Ja jedynie zauważyłam brak sceny w której Mihrimah "skarży" że Bali Bey i Aybige stali w ogrodzietak blisko siebie, że prawie się całowali. Reszty nie pamiętam bo oglądałam już dosyć dawno :P

Ciekawa jestem jak TVP podzieli ostatni odcinek drugiej serii, który trwa ponad 2 godz...

avosette

Kurcze, szkoda że wycinają sceny zamiast zmniejszyć ilość reklam. Może to rzutować na odbiór wydarzeń. Skarżenie się Hurrem aż tak ważne może nie jest (bo można sobie to dopowiedzieć i wyobrazić), ale scena zazdrości Hatice czy skarżenie Mihrimah już tak...

anniepat

Dokładnie,jedna,dwie reklamy mniej i byłyby wszystkie sceny.Generalnie są przycinane nie aż tak ważne sceny.Zazwyczaj nie zauważałam braków,ale w dzisiejszym odcinku było co najmniej kilka motywów,których zabrakło.

avosette

Czy gdzieś na forum była wcześniej mowa o wyciętych scenach w TVP? Jeśli tak to byłabym wdzięczna za namiary, chętnie sobie poczytam.

ocenił(a) serial na 8
anniepat

trochę było pisane w tym wątku, kiedyś też był osobny wątek z tego co kojarzę... jedyne braki, które ja zauważyłam i według mnie były to dosyć istotne sceny to:

I. Mały Mehmet kilkakrotnie powtarzał Hurrem, że nie chce zostać sułtanem. W TVP była chyba tylko jedna taka scena.

I. Kiedy Mustafa i Mahidevran szykują się do wyjazdu do Edirne, Mustafa przed samym wyjazdem żegna się z Mehmetem i Mihrimah.

III. Scena z Mihrimah, o której pisałam wcześniej. Wszystkie sułtanki siedziały razem u Valide. Mihrimah wypaliła, że widziała jak Aybige i Bali Bey stali w ogrodzie tak blisko siebie, że prawie się całowali. Sułtanki puściły to mimo uszu. Jedynie padły jakieś insynuacje ze strony Hatice, że Mihrimah jest zazdrosna a Bali Bey jest bardzo przystojny. Dopiero później zaczęła się kłótnia pomiędzy Hurrem a Mahi.

ocenił(a) serial na 8
avosette

Co do sceny z Hatice i Ibrahimem... to chyba jeszcze nie ten moment bo przecież dzisiaj Ibrahim wrócił na noc do domu (scena z bractwem). Zostanie na noc z Nigar dopiero w następnych odcinkach. Hatice zrobi Ibrahimowi awanturę, o to że nie wrócił do domu, później nawet będzie kazała jednemu ze sług go śledzić...

ocenił(a) serial na 8
avosette

gorzej jak zaczną wycinać bardziej znaczące wątki ..


A ktoś wie do kiedy będą emitować? Bo zakładam,że we wakacje przestaną puszczać serial ?

ocenił(a) serial na 10
pounds

Do końca maja ma być emisja. To informacje oficjalne potwierdzone przez tłumaczkę serialu

Roksolana_13

a później jak Malkocoglu wróci to będzie kim? znów szambelanem? będzie odgrywał jakąś ważną role czy będzie traktowany jak popychadło ? i jak wogle skończą się jego losy w serialu?

ocenił(a) serial na 8
Ewitaa

Hmm no to nieźle Hurrem namiesza. Aybige to praktycznie jedyna tam osoba, która nie spiskuje, intryguje i nie wtyka nosa tam gdzie nie powinna.. Szkoda,że skończą jej historie.. Cóż pewnie uznali, że jest nie potrzebna,ale mogliby zostawić jakiś wątek miłosny, bo ostatnio same intrygi, smutki i żale ;)

A może Bey'a zostawią dla Mihrimah ?Ona już miłością płonie hehe

ocenił(a) serial na 8
pounds

Z tego co wcześniej czytałam wynika, że Mihrimah dalej będzie zakochana w Bali Beju jednak on nie będzie nią zainteresowany. Hurrem wybierze dla córki innego męża i nie będzie to związek z miłości, ale to dopiero w następnym sezonie ;)

ocenił(a) serial na 8
Nennek

Jak nie Abyge to kto i kiedy???
Czytałam wcześniejsze posty gdzie ktoś pisał ze żona Mustafy będzie Mihrisunnisa. Czy to możliwe, ze jest to córka Hatice???....ale chyba nie, pewnie coś pokrecilam.

ocenił(a) serial na 10
Gulsonowa

Proszę o pomoc !!
Jak nazywa się aktorka grająca Esme - opiekunke dzieci Hurrem

Gulsonowa

Witam, oglądam serial w oryginalnym wydaniu z angielskimi napisami, więc jestem nieco dalej niż odcinki emitowane przez TVP. Pytanie dla osób które wybiegają jeszcze dalej a mianowicie:
- Jak ginie Mahmet? Słyszałam że podstępnie zostanie zarażony jakąś chorobą a wcześniej planowane była inna intryga z ukąszeniem węża, może coś więcej na ten temat, np. kto i dlaczego chce jego śmierci, Mahidevran, Hatice ?
- O co dokładnie chodziło w scenie kiedy Mahmeta trafia w plecy strzała? Zasłania Mustafę czy to jeden z zamachów na niego?
- W jakiej roli powraca Bali Bey ? - pytanie padło kilka postów przede mną .
- A także - dla osób znających historię - ile wspólnego ma serialowa śmierć Mahmeta z tą która miała miejsce naprawdę?

Sadyka

Z góry przepraszam za literówkę - miało być Mehmeda ;)

Gulsonowa

a kim jest ten tajemniczy jegomość, ktorego narazie nie pokazuja, co chce zlikwidować Ibrahima?

ocenił(a) serial na 9
M9J1

o tym była mowa parę stron wczesniej :) pisałam kto to :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones