Każda chwila to kolejna szansa

"8 Mila", film który w zeszłym roku narobił sporo zamieszania na ekranach światowych kin doczekał się już swojej edycji DVD. W Polsce obraz ukazał się nakładem firmy Universal Pictures Poland.

Jeżeli szukacie recenzji samego filmu zapraszam do lektury tekstu Ponka, ja skupię się jedynie na opisie wydania DVD.

Po włożeniu płyty do czytnika uruchamia się klimatyczne intro, które później przechodzi w tło dla anglojęzycznego menu. Z menu mamy bezpośredni dostęp do wybranych scen, opcji wyboru języka oraz działu dodatków.

Warto na chwilę zatrzymać się przy wersjach językowych, jakie oferuje nam "8 MilaOprócz napisów mamy również możliwość obejrzenia filmu w wersji zdubbingowanej (tak, tak, to nie żart). Co ciekawe dubbing słyszymy tylko w scenach, w których bohaterowie nie rapują. W takich sytuacjach głosy polskich aktorów zostają automatycznie zastąpione napisami.

Sam dubbing został wykonany poprawnie, choć daleko mu do poziomu znanego ze "Shreka", czy "Uciekających kurczakówGłosy zostały dobrze dopasowane do postaci, choć miejscami słychać wyraźnie, że polskie dialogi "odstają" od oryginalnej ścieżki dźwiękowej. Zauważalne są także różnice w tłumaczeniu pomiędzy napisami i dubbingiem. Dubbing jest ostrzejszy - obfituje w większą ilość wulgaryzmów.

Muszę przyznać, że obecność dubbingu mnie zaskoczyła, ale nie rozczarowała. Bardzo dobrze, że Universal zdecydował się na taki krok. W końcu na DVD każdy może sobie wybrać jaka wersja językowa mu najbardziej odpowiada i nie jest - jak to ma miejsce w kinie - skazany tylko na jedną.

Na płycie nie zabrakło oczywiście dodatków, choć trzeba przyznać, iż nie ma ich zbyt wiele. Na płycie znajdziemy m.in. dokument "The Making of 8 Mile" opowiadający nie tylko o realizacji filmu, ale również o bohaterach i miejscach, w których rozgrywa się akcja obrazu.

Na szczególną uwagę zasługuje dodatek zatytułowany "Exclusive Rap BattlesJest to krótki dokument opowiadający o bitwach na słowa, jakie zorganizowano na planie filmu. W ich wyniku wyłoniono 4 raperów, którzy wzięli udział w realizacji scen bitew z Eminemem. Początkowo Eminem, który na planie zaczynał już tracić głos, miał jedynie udawać, że rapuje, ale sprowokowany przez swoich przeciwników sam zaczął "fristajlowaćWarto zobaczyć, bowiem dla osób nie interesujących się hip-hopem temat bitew pozostaje nieznany, a na płycie mogą zobaczyć chociaż ich namiastkę.

Kolejny dodatek to "The Music of 8 MileZnajdziemy tam listę utworów, które ukazały się na płytach z muzyką z filmu, jak również listę wszystkich kompozycji, które słychać "8 MiliTe ostatnie zostały zebrane w specjalnym menu, z poziomu którego możemy przejść bezpośrednio do sceny, gdzie dany utwór został wykorzystany. Fajne.

Na płycie umieszczono również teledysk do piosenki Eminema "Superman"oraz zwiastuny filmów: "8 Mila", "Za szybcy, za wściekli" oraz "Hulk