Pomoc, FAQ (Najczęściej zadawane pytania)

I. Podstawowe informacje o Filmwebie

II. Twój profil i ustawienia

III. SpołecznośćNie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Napisz na adres pomoc@filmweb.pl

I. Podstawowe informacje o Filmwebie

1. Czym jest właściwie Filmweb?

Filmweb to największy polski serwis filmowy i druga największa baza filmowa na świecie.

2. Czemu służy Gustomierz?

Gustomierz to unikalne narzędzie, dzięki któremu lepiej poznasz swój gust filmowy. Korzysta z wielu zmiennych, takich jak gatunek, twórcy, a także głosy innych użytkowników. Dzięki temu, a także olbrzymiej bazie Filmwebu oraz aktywnej społeczności jest jednym z najbardziej precyzyjnych systemów rekomendacji w światowym Internecie. Umożliwi Ci poznawanie nowych filmów w Twoim guście oraz ludzi, którzy mają podobny gust filmowy.

Na początek, abyśmy mogli zacząć mierzyć Twój gust filmowy, powinieneś ocenić 20 tytułów. Ale uwaga! Im więcej filmów ocenisz, tym precyzyjniej Gustomierz będzie polecał Ci nowe filmy.

3. Jak skorzystać z Gustomierza?

Jeśli jesteś nowym użytkownikiem Filmwebu, przejdź na stronę Rekomendacje, w zakładce Mój Filmweb. Następnie kliknij przycisk "Skorzystaj z Gustomierza!"

4. Co to znaczy, że dany użytkownik nie jest do mnie podobny?

Możecie nie być do siebie podobni z kilku powodów:
- dany użytkownik nie ma wystarczającej liczby głosów,
- nie oceniliście wspólnie wystarczającej liczby filmów,
- użytkownik ukrywa swoje głosy, a tym samym nie możemy porównać Waszych gustów,
- macie inne gusta filmowe.

5. W jaki sposób Gustomierz generuje dla mnie spersonalizowane rekomendacje i czym różnią się one od rekomendacji oferowanych przez inne serwisy?

Na podstawie znanych teorii matematycznych KNN i SVD oraz własnych badań stworzyliśmy autorski silnik, pozwalający na precyzyjne wyliczenie prawdopodobieństwa zgodności danego filmu z gustem użytkownika.

Nasz algorytm jest jednym z najbardziej zaawansowanych i precyzyjnych tego typu narzędzi w Internecie. Korzysta on z ponad 130-milionowej bazy głosów oddanych na filmy oraz z liczącej ponad 1.8 miliona rekordów bazy filmów i ludzi kina. Dla precyzji działania algorytmów rekomendacyjnych liczba danych, które biorą one pod uwagę, jest bardzo ważna. Im więcej głosów oddanych jest na filmy, im bogatsza baza danych, tym większa możliwość generowania dopasowanych do gustu użytkownika rekomendacji. Żaden inny serwis filmowy w Polsce nie może pochwalić się tak wielką bazą.

Tak więc nasz silnik rekomendacyjny może przetwarzać największą liczbę danych i tym samym generować lepiej spersonalizowane rekomendacje.

Nasza praca nad algorytmem nie zakończyła się – technologia wciąż jest udoskonalana przez specjalnie dedykowany do tego celu zespół informatyków.

Połączenie olbrzymiej bazy danych i ciągle rozwijanych autorskich technologii bazujących na najlepszych wzorcach sprawia, że nasze rekomendacje są z każdym dniem precyzyjniejsze i lepiej dopasowane do gustu użytkownika. Pamiętaj jednak, że i Ty, Drogi Użytkowniku, masz wpływ na jakość swoich rekomendacji. Im więcej filmów ocenisz, tym więcej my będziemy mieć danych, aby móc trafić w Twoje gusta.

6. Oceniłem jakiś film, ale liczba głosów ani średnia ocen w jego profilu nie zmieniły się. Dlaczego?

Liczba głosów oraz średnia ocen odświeżają się raz na dobę. Wyjątkiem są premiery kinowe, przy których odświeżanie odbywa się co kilka godzin.

7. Dlaczego nie mogę głosować na film, który miał już swoją premierę?

Aby możliwość głosowania odblokowała się po premierze filmu, należy ustawić prawidłową datę w systemie swojego komputera.

8. Do czego służy funkcja Twój asystent?

Twój asystent na bieżąco informuje Cię o pojawieniu się nowych informacji o filmach, serialach, grach i osobach, które Cię interesują. Szczegółowy opis jego działania znajduje się na oficjalnym blogu Filmwebu

9. Wygrałem nagrodę w konkursie. W jaki sposób zostanie ona do mnie dostarczona?

Gratulujemy! Wkrótce skontaktuje się z Tobą nasz pracownik i poprosi Cię o podanie adresu, na który prześlemy nagrodę.

10. Gdzie mogę zgłosić niedziałający zwiastun lub inny materiał wideo?

Niedziałające materiały wideo można zgłaszać wysyłając e-mail na adres pomoc@filmweb.pl.

11. Gdzie mogę zgłosić problem techniczny?

Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu prosimy zgłaszać na adres pomoc@filmweb.pl.

II. Twój profil i ustawienia

1. Co zyskuję, będąc zarejestrowanym użytkownikiem?

* Twój profil - tutaj możesz m.in. gromadzić własną bazą filmową (filmów obejrzanych, tych, które chcesz obejrzeć itp.), porozumiewać się ze znajomymi i poznawać swoich Gustopodobnych.

* Twój kokpit - to Twoje centrum zarządzania, dzięki któremu będziesz informowany tylko o tym, co naprawdę Cię interesuje.

* Twoi Gustopodobni i Gustomierz - rejestrując się i oceniając filmy Gustomierz przygotuje dla Ciebie spersonalizowaną listę uczestników Gustopodobnych oraz rekomendacji filmowych.

* Nagrody w konkursach - będziesz mógł brać udział w super konkursach filmowych, w których rozdajemy atrakcyjne nagrody!

* Nagrody za aktywność - Najaktywniejsi użytkownicy uczestniczący w budowie bazy Filmwebu co miesiąc zdobędą cenne nagrody.

Wszystkie te możliwości są dostępne dla każdego zarejestrowanego użytkownika - zupełnie za darmo.

4. Jak zmienić hasło?

Po zalogowaniu się kliknij w "Ustawienia" - przycisk znajdujący się w górnym pasku po prawej stronie, obok Twojego zdjęcia. Teraz w rubryce "Hasło" należy wybrać "zmień".

Zmieniając hasło, wypełniamy następujące pola:

- aktualne hasło,

- nowe hasło,

- powtórz nowe hasło.

5. W jaki sposób mogę dostać się na mój profil?

Na profil wejdziesz, klikając w swoje zdjęcie profilowe lub nazwę użytkownika wyświetlane w prawym górnym rogu okna

6. Jak zmienić zdjęcie profilowe?

Po zalogowaniu się kliknij w "Ustawienia" - przycisk znajdujący się w górnym pasku po lewej, obok Twojego zdjęcia. Teraz wybierz opcję "Edytuj" znajdującą się pod zdjęciem. Zdjęcie powinno być w formacie jpg, gif lub png.

7. Dlaczego muszę podawać datę urodzenia i płeć przy rejestracji?

Chcemy poznać Cię lepiej, aby móc jeszcze precyzyjniej polecać Ci filmy i wiedzieć, jak się do Ciebie zwracać. Twoja płeć ani data urodzenia nie muszą być widoczne dla innych użytkowników - wszystko zależy od tego, jak ustawisz prywatność w swoim profilu. Chronimy Twoje dane osobowe zgodnie Polityką Prywatności.

8. Nie chcę, by moje dane (takie jak miejsce zamieszkania, płeć) były widoczne dla innych użytkowników. Jak je ukryć?

Wejdź w "Ustawienia" ? przycisk znajdujący się w górnym pasku po lewej, obok Twojego zdjęcia. Potem kliknij w "Prywatność" i odznacz elementy, które mają być niewidoczne w Twoim profilu.

9. Co to jest kokpit i czym różni się od profilu?

Profil to Twoja wizytówka widoczna dla innych, a kokpit to centrum informacji dostępne tylko dla Ciebie i sprofilowane według Twoich upodobań. Znajdziesz tu interesujące Cię treści: repertuar kin w Twoim mieście, zbliżające się nowe odcinki oglądanych przez Ciebie seriali, aktywności znajomych itp.

Możesz go dowolnie moderować: dodawać/usuwać z niego gadżety (takie jak "Recenzje redakcji", "Materiały Filmweb 24"), zmieniać ich położenie oraz personalizować ustawienia poszczególnych gadżetów. By wejść na kokpit, kliknij logo Filmwebu (lewy górny róg ekranu) lub przycisk "Kokpit" w prawym górnym rogu okna.

10. W moim profilu jako "Ostatnio oglądane" wyświetlają się filmy, które oglądałem/oglądałam dawno, ale oceniłem/oceniłam dopiero przed chwilą. Czy można to zmienić?

Tak. Głosując na film, można podać dokładną datę jego obejrzenia. Poza tym datę można zmienić później:

wejdź w tym celu na stronę konkretnego filmu i w boksie po prawej, służącym do oceniania filmów, pod "Film obejrzany", wjedź na datę. Wówczas wyświetli się polecenie "Ustaw datę". Na koniec kliknij "Zapisz".

11. Dlaczego w rubryce "Chcę obejrzeć" w profilu pokazują się filmy, które już widziałem/widziałam?

To znaczy, że zaznaczyłeś/zaznaczyłaś, że chcesz ten film obejrzeć ponownie.

12. Do czego służy opcja "nie chce zobaczyć" przy filmie i serialu?

Jeśli zaznaczysz tę opcję przy konkretnym tytule, Filmweb przygotowując dla Ciebie rekomendacje, a także pokazując listy filmów Twoich znajomych, nie będzie go brał pod uwagę.

13. Dlaczego widzę tylko część głosów u niektórych użytkowników?

Kompletna lista głosów wraz z możliwością filtrowania głosów będzie dostępna, jeśli użytkownik zostanie Twoim znajomym lub jest Twoim Gustopodobnym.

14. Mam 20 głosów, ale cały czas nie mam swoich rekomendacji/Gustopodobnych.

Są dwie możliwości:

- Nie udało się znaleźć użytkownika, który oddałby głos na 20 tych samych filmów, co Ty;

- Mimo że udało się znaleźć takiego użytkownika, Wasze podobieństwo jest zbyt małe. Aby otrzymać rekomendacje, musisz ocenić więcej filmów.

15. Dlaczego podobieństwo moje i moich znajomych/Gustopodobnych nie zmienia się, choć zarówno ja, jak i oni w ostatnim czasie oddali nowe głosy?

Są dwie możliwości:

- Podobieństwo jest przeliczane raz na kilka dni, musisz jeszcze chwilę zaczekać, by dowiedzieć się, jakie jest Twoje podobieństwo ze znajomymi/Gustopodobnymi po oddaniu nowych głosów.

- Zmiany w Waszym podobieństwie są niewielkie i nie wpływają na zmianę procentową Waszego podobieństwa (ma to miejsce w sytuacji, gdy oddałeś już bardzo dużo głosów).

16. Czy inni użytkownicy widzą mojego maila i adres IP?

Inni użytkownicy nie widzą ani Twojego maila, ani adresu IP.

17. System nieprawidłowo rozpoznał moje miejsce zamieszkania. Jak mogę to zmienić?

Aby zrezygnować z konta, należy przesłać informację pod tytułem "Rezygnacja z konta" na adres: pomoc@filmweb.pl. Informacja musi być przesłana z adresu mailowego, który jest obecnie przypisany do konta na Filmwebie. Rezygnacja z konta jest równoznaczna z rozwiązaniem umowy o świadczeniu usług drogą elektroniczną i usunięciem danych osobowych Użytkownika z bazy.

18. Jak mogę dodawać innych użytkowników do znajomych, akceptować zaproszenia do znajomości, zarządzać znajomymi?

Aby dodać kogoś do swoich znajomych, wejdź w jego profil i kliknij przycisk "Dodaj do znajomych" obok nazwy użytkownika. Jeśli chcesz sprawdzić, kto Cię dodał do znajomych, wejdź w zakładkę "Znajomi" w swoim profilu. W zakładce "Zaproszenia otrzymane" możesz sprawdzić, kto chce Cię zaprosić do swojego grona znajomych. Powiadomienia o otrzymanych zaproszeniach do znajomych będziesz ponadto otrzymywała na skrzynkę mailową.

19. Jak mogę zrezygnować z newslettera?

Wejdź w "Ustawienia" znajdujące się po prawej stronie w górnym pasku każdej strony i w zakładce "Ogólne" w rubryce "Newsletter" wciśnij "Zmień". Potem odznacz okienko przy informacji "Chcę otrzymywać" i zapisz nowe ustawienia.

20. Dostaję maile/powiadomienia o dyskusjach na forach, w których biorę udział. Jak mogę z nich zrezygnować?

W swoim profilu wejdź w zakładkę "Obserwuję", a potem wciśnij przycisk "Ustawienia obserwowanych". Na tej stronie będziesz mógł dokładnie wybrać, jakie powiadomienia i jaką drogą chcesz od nas otrzymywać.

21. Czemu ocena przy konkretnym tytule jest inna niż w rankingu TOP?

Ocena w rankingach wyliczana jest wg średniej ważonej:

średnia ważona = (g / (g+m)) *s + (m / (g+m)) * S

gdzie:

s - średnia ocena dla danego filmu

g - liczba oddanych głosów na film

m - minimalna liczba głosów wymagana do uwzględnienia w TOP (min. X)

S - średnia ocen dla wszystkich filmów

Wszystkie rankingu TOP100 są aktualizowane raz na dobę.

Ocena przy filmie jest wyliczana według średniej arytmetycznej, stąd różnice w obu wynikach.

22. Jak zrezygnować z konta na Filmwebie?

Należy przesłać informację pod tytułem "Rezygnacja z konta" na adres: pomoc@filmweb.pl. Informacja musi być przesłana z adresu mailowego, który jest obecnie przypisany do konta na Filmwebie.

Rezygnacja z konta jest równoznaczna z rozwiązaniem umowy o świadczeniu usług drogą elektroniczną i usunięciem danych osobowych Użytkownika z bazy.

23. Dlaczego według Gustomierza mam mniej ocenionych filmów niż rzeczywiście oceniłem/łam?

Gustomierz przygotuje dla Ciebie spersonalizowane rekomendacje filmowe. W tym celu musisz jedynie ocenić tytuły z puli wybranych przez nas filmów - natrafisz tam zarówno na pozycje popularne, jak i bardziej nietypowe. Jeśli oceniłeś wcześniej inne filmy spoza tych, które znalazły się w puli Gustomierza, nie zostaną one uwzględnione na stronie Gustomierza. Ale nie martw się, Twoje oceny nie zniknęły. Znajdziesz je w swoim profilu.

24. Jak mogę zmienić ustawienia cookies w przeglądarce?

W przypadku najpopularniejszych przeglądarek dokładną instrukcję dotyczącą zmiany ustawienia plików cookies znajdziesz pod poniższymi linkami:

Firefox,
Chrome,
Opera,
Safari,
Internet Explorer
W przypadku innych przeglądarek trzeba wejść do Ustawień Zaawansowanych, następnie do Prywatności i Ustawień treści lub Plików cookies.

25. Czy mogę w jakiś sposób przeglądać prywatne wiadomości, które wysłałem do innych użytkowników?

W tej chwili nie ma możliwości przeglądania wysłanych wiadomości.

26. W jaki sposób mogę zmienić swoją nazwę użytkownika/nick?

Niestety nie ma możliwości zmiany nazwy użytkownika wybranej podczas rejestracji.

27. Chciałbym zresetować zapomniane hasło, ale nie mam już dostępu do maila przypisanego do konta. Co zrobić?

W takim przypadku należy wysłać wiadomość z opisem problemu na adres pomoc@filmweb.pl.

28. Dlaczego podczas zakładania konta wyświetla mi się komunikat o zablokowaniu mojego adresu IP?

Z jednego adresu IP można założyć tylko jedno konto na godzinę. Po upływie tego czasu adres IP zostaje odblokowany.

29. Czy mogę "zresetować" swoje głosy oddane na filmy, seriale, gry i osoby?

Nie ma możliwości automatycznego usunięcia wszystkich wystawionych ocen. Głosy można usunąć pojedynczo w profilach ocenionych filmów, seriali, gier i osób.

30. W jaki sposób mogę zmienić układ elementów w swoim profilu?

Wygląd swojego profilu można modyfikować w ustawieniach konta, w zakładce "profil". Można się do niej dostać za pomocą przycisku znajdującego się w górnej części profilu użytkownika.

31. Założyłem nowe konto, jednak wciąż nie dostałem linku aktywacyjnego. Co robić?

Należy upewnić się, że wiadomość z linkiem aktywacyjnym nie trafiła do spamu lub nie została przechwycona przez programy filtrujące pocztę. Pomocny może być także kontakt z administratorem poczty. Jeśli żadne z wymienionych działań nie odniesie skutku, prosimy o zgłoszenie problemu na adres pomoc@filmweb.pl.

32. Jak wstawić zdjęcie do wpisu na blogu?

We wpisach na blogach można umieszczać obrazy znajdujące się w bazie Filmwebu lub linkować grafiki ze źródeł zewnętrznych. Aby dodać obraz z bazy Filmwebu, w menu po prawej stronie edytora wpisu należy kliknąć przycisk "Plakat" lub "Galeria". Następnie należy wyszukać wybrany tytuł filmu, serialu lub gry oraz wskazać grafikę, która ma zostać umieszczona na blogu. W celu dodania zdjęcia z linku zewnętrznego, należy kliknąć przycisk "Wstaw obrazek", umieszczony w górnej części edytora. Prawidłowy adres URL obrazka powinien zaczynać się od http://. Nie ma możliwości wstawienia grafiki za pomocą adresów URI zaczynających się od "data:image".

33. Jak wyłączyć wyświetlanie reklam na Filmwebie?

Aby móc wyłączyć wyświetlanie reklam na stronie, użytkownik musi posiadać przynajmniej 500 punktów. Jeśli spełniasz powyższy wymóg, wykonaj następujące czynności:

- przejdź do ustawień konta;

- w sekcji "Reklama WWW" znajdującej się w ustawieniach ogólnych kliknij przycisk "Edycja';

- wybierz z listy opcję “Wyłączona” i kliknij "Zapisz".

Zmiany staną się widoczne po kilkukrotnym odświeżeniu strony.

34. Jak włączyć/wyłączyć profilowanie reklam na Filmwebie?

Dzięki prezentowanym Państwu reklamom jesteśmy w stanie finansować obecną działalność Filmwebu i dalszy rozwój naszych usług. Profilowanie to przetwarzanie Państwa danych w sposób zautomatyzowany służący analityce i reklamie. Każdy właściciel danych ma prawo do zmiany ustawień profilowania reklam. Ustaw profilowanie

III. Społeczność

1. Czemu nie mogę wysłać wiadomości prywatnej do innego użytkownika?

Wiadomości mogą wysyłać użytkownicy zaangażowani w tworzenie strony - w ten sposób chronimy Was przed otrzymywaniem spamu. Wystarczy 10 punktów, by już zawsze móc wysyłać wiadomości z danego konta - to niewiele, np. dodanie dwóch recenzji. Ale uwaga, wykorzystywanie poczty Filmwebu niezgodnie z regulaminem oznacza zablokowanie konta!

2. Co oznaczają kolorowe łby przy zdjęciach użytkowników?

1x szary - łeb na 500 punktów

2x szary - łeb na 2500 punktów

3x szary - łeb na 10000 punktów

żółty- łeb do weryfikacji

brązowy - weryfikator na emeryturze

zielony - łeb do weryfikacji i moderowania

niebieski - łeb do weryfikacji, moderowania i administrowania

czerwony - pracownicy portalu

3. Gdzie znajdę zasady dodawania materiałów?

Porady dotyczące dodawania materiałów znajdują się w TYM MIEJSCU.

4. Wypowiadanie się na forach i w komentarzach

Zgodnie z zasadami funkcjonowania forów i dodawania komentarzy na Filmwebie w okresie 30 dni od założenia konta obowiązuje dobowy limit: tworzenia nie więcej niż 3 nowych tematów na forach, dodawania 6 komentarzy na forach oraz dodawania 3 komentarzy do dowolnego typu artykułów informacyjnych. Po upływie tego okresu przez kolejne 60 dni limity te ulegają podwojeniu, a następnie zostają zdjęte.

5. Inny użytkownik łamie regulamin forum. Gdzie mogę to zgłosić?

Naruszenie zasad forum można zgłosić za pomocą przycisku "zgłoś nadużycie", umieszczonego pod każdą wypowiedzią.

6. Jak edytować lub usunąć własną wypowiedź?

Użytkownik nie ma możliwości usunięcia własnej wypowiedzi. Może natomiast zmienić jej treść w ciągu pięciu minut od momentu publikacji lub do chwili pojawienia się pod nią pierwszej odpowiedzi. W tym celu należy użyć przycisku "edytuj", umieszczonego pod wypowiedzią.

7. Nie mogę dodać wpisu na forum lub blogu. Co robić?

W ciągu 90 dni od założenia konta użytkownicy nie mogą zamieszczać na forum oraz blogu odnośników do innych stron internetowych. Jeśli Twoja wypowiedź nie zawiera zewnętrznego linku, upewnij się, że w jej treści nie nie znajdują się elementy mogące zostać rozpoznane jako elementy adresu URL, np. kropka na początku wyrazu. Możliwość prowadzenia własnego blogu staje się aktywna po 30 dniach od momentu założenia konta.

8. Kto może obserwować moje głosy?

Twoje głosy mogą obserwować wyłącznie Twoi znajomi, którzy dodali Cię do listy obserwowanych. Pamiętaj, że ukrycie Twoich głosów w ustawieniach prywatności spowoduje całkowite usunięcie Twojej aktywności z list znajomych oraz uniemożliwi innym dodanie Cię do obserwowanych. Ponowne ujawnienie głosów nie przywróci Cię automatycznie na listy obserwowanych u Twoich znajomych.

9. W jaki sposób mogę obserwować aktywność moich znajomych?

Aby dodać znajomego do obserwowanych, należ przejść do jego profilu i kliknąć przycisk "obserwuj". Zmian w liście obserwowanych można dokonać także na liście znajomych. Każdy użytkownik może jednocześnie obserwować maksymalnie 50 znajomych. Do obserwowanych nie można dodawać użytkowników, którzy ukryli swoje głosy w ustawieniach prywatności.

10. Dlaczego ocena wypowiedzi nie zmienia się, pomimo oddania na nią głosu?

Sytuacja ta może wynikać z następujących powodów: Oceny wypowiedzi są aktualizowane co kilkadziesiąt minut. Twój głos zostanie dodany do oceny po następnej aktualizacji. Pod wypowiedzią widoczna jest wyłącznie liczba głosów pozytywnych, jeśli oceniłeś/aś wypowiedź negatywnie, Twój głos zostanie uwzględniony, ale nie będzie widoczny. Głosy użytkowników posiadających dużą liczbę zablokowanych wypowiedzi nie są wliczane do oceny. Niektóre głosy mogą nie być uwzględnione ze względu na działanie mechanizmów zabezpieczających przed manipulacją ocenami.