Indiana Jones w spódnicy

Jako miłośnik gier wideo z przygodami Lary Croft zetknąłem się już wiele lat temu. Nigdy nie byłem wielkim fanem zgrabnej pani archeolog, ale doceniając potencjał tkwiący w pomyśle "Tomb Raidera" z niecierpliwością oczekiwałem na kinową adaptację przygód panny Croft. Niestety, zrealizowany przez Simona Westa w 2001 roku film "Tomb Raider" okazał się jedną z największych pomyłek, jakie miałem nieprzyjemność oglądać. Połączenie bezsensownego scenariusza, drewnianej reżyserii, przyciężkiego humoru i niewątpliwie pięknej Angeliny Jolie w roli Lary Croft odniosło jednak całkiem spory sukces komercyjny zatem w 2003 roku na ekranach kin pojawił się drugi film z piękną archeolog w roli głównej pod przydługim tytułem "Lara Croft Tomb Raider: Kolebka życia".
Za kamerą stanął specjalista od kina akcji Jan de Bont i trzeba przyznać, że zmiana ta wyszła obrazowi na dobre. "Kolebka życia" to bowiem zupełnie przyzwoite, choć nie wolne od błędów kino rozrywkowe, które w sam raz nadaje się do obejrzenia na DVD.

Wydanie DVD "Kolebki życia" ukazuje się w Polsce dzięki firmie ITI Film Studio. Zarówno jakość obrazu jak i dźwięku (DD 5.1) są bez zarzutu, co w tego rodzaju produkcjach jest niezwykle ważne. Razi jedynie brak wersji lektorskiej, która oprócz napisów jest już obecnie standardem w większości wydań. Na plus należy jednak zaznaczyć lokalizację wszystkich dodatków (poza komentarzem reżysera).

Po włożeniu płytki do czytnika uruchamia się bardzo ładne, animowane menu, z którego mamy dostęp do różnych działów płyty, w tym do obszernej części z dodatkami.

Pierwszym dodatkiem jest komentarz reżysera Jana de Bonta. Niestety, jest to jedyny dodatek, który nie został opatrzony polskimi napisami. Dla osób znających w miarę dobrze angielski pociechą może być fakt, że komentarz opatrzony został napisami w tym właśnie języku. W swojej wypowiedzi reżyser dokładnie omawia proces powstawania filmu. Tłumaczy dlaczego wybrano takie, a nie inne lokacje, gdzie i jakie efekty wykorzystano, a także wspomina trudności jakie występowały podczas pracy na planie.

"Sceny usunięte i alternatywne wersje" to zbiór 7 fragmentów, które nie znalazły się w ostatecznej wersji filmu, bądź też znalazły się w wersji skróconej. Każdy z nich został opatrzony komentarzem Jana de Bonta, który tłumaczy dlaczego zdecydowano się na uch usunięcie. Najciekawsze z tego dodatku jest alternatywne zakończenie, które na wniosek aktorów zostało odrzucone.
"Gerard Butler's Screen Test" to zapis zdjęć próbnych Gerarda Butlera, który w filmie wcielił się w postać Terry'ego Sheridana.
W dziale "Music Videos" znajdziemy dwa wideoklipy do utworów "Did My Time" grupy Korn oraz "Heart Go faster" zespołu The Davey Brothers. W pierwszym z teledysków wystąpiła sama Angelina Jolie, natomiast w obu wykorzystano fragmenty filmu "Lara Croft Tomb Raider: Kolebka życia".

W dodatku "Featurettes" znajdziemy 5 dokumentów poświęconych treningom, które musieli przejść aktorzy występujący w filmie, pojazdom i broni, scenom kaskaderskim, efektom wizualnym i muzyce. Polecam obejrzeć bowiem "Kolebka życia" kryje w sobie takie niespodzianki, jak sceny podwodne kręcone "na sucho", a w wielu scenach niebezpiecznych wzięli udział sami aktorzy, a nie ich dublerzy.

Listę dodatków zamykają dział przeznaczony dla posiadaczy DVD-Rom, w którym znajdziemy offline'ową wersję oficjalnej strony internetowej filmu wraz z tapetami, skórami do Winampa, zwiastunami, fotosami, informacjami o twórcach oraz wywiadami (oczywiście wszystko w języku angielskim).

"Lara Croft Tomb Raider: Kolebka życia" to przyzwoity, choć nie rewelacyjny film przygodowy, który doczekał się również przyzwoitego (choć nie rewelacyjnego) wydania DVD. Ciekawe i zlokalizowane dodatki sprawiają, że można nad płytką spędzić słuszną ilość czasu, choć w moim przekonaniu większość z widzów obejrzy zawarty na niej film najwyżej raz. Z tego też powodu polecam nie kupować, ale wypożyczyć.