Cudowna prostota

Krzysztof Krauze wyznał, że zanim przystąpił do kręcenia filmu "Mój Nikifor", przez wiele lat poszukiwał tematu, który byłby dla niego wyzwaniem. Po "Długu" proponowano mi kilkanaście scenariuszy sensacyjnych - mówi reżyser - ale każdy taki projekt pochłania kilka lat życia i zdawałem sobie sprawę, że musi być świat, w którym warto będzie przez ten czas egzystować. W świat "Nikifora" niewątpliwie warto się zagłębić, a dobrą okazją ku temu będzie zaopatrzenie się w płytę DVD z filmem, na której umieszczono kilka interesujących materiałów dodatkowych.

Oprócz rozmowy z reżyserem wydanie DVD zawiera wywiad z Joanną Kos - współscenarzystką filmu oraz Krystyną Feldman, która opowiada, jak doszło do jej spotkania z Krzysztofem Krauze i jak zareagowała, kiedy reżyser zaproponował jej główną rolę męską. Czułam wielką radość - mówi aktorka, która bardzo długo czekała na takie wyzwanie - ale i lęk, bo nagle trzeba było przeistoczyć się w tego człowieka, o którym tak wiele się słyszało.

Twórcy filmu w znacznej mierze opierali się na relacjach Mariana Włosińskiego, który opiekował się Nikiforem przez wiele lat. "Mój Nikifor" to film nie tylko o genialnym malarzu, ale także o ofierze i poświęceniu dla drugiego człowieka - twierdzi Krzysztof Krauze, podkreślając, że jego film powstał w obronie ludzi niechcianych i pogardzanych.

Wśród materiałów dodatkowych znalazł się również krótki materiał ukazujący pracę na planie wzbogacony o zdjęcia, galeria obrazów Nikifora oraz zwiastun filmowy.

Dźwięk na płycie zapisano w formacie DD 5.1. Film można oglądać także z angielskimi napisami.