Seriale
Gry
Rankingi
VOD
Mój Filmweb
Program TV
Zobacz sekcję

Recenzja filmu

W roku 1972 wojna w Wietnamie zmierza ku końcowi. CHOI Tae-in dręczy poczucie winy za śmierć swoich towarzyszy, którzy zginęli w krwawej walce. Ocalał tylko on. Podczas rekonwalescencji myśli o powrocie do swojej jednostki. Jednak szef Wojskowego Biura Śledczego zleca mu dowództwo nad oddziałem zwiadowczym i przeprowadzenie operacji w głębi dżungli.

Godzina 22:00, 30 grudnia, 1971 roku.

Jednostka łączności przechwytuje tajemnicze komunikaty radiowe. Zostały one nadane przez żołnierzy, którzy zaginęli pół roku wcześniej i których uznano za poległych. CHOI Tae-in i jego ludzie wyruszają na poszukiwanie zaginionego oddziału.

Trzy dni później, na granicy obszaru R-Point.

Po dotarciu do granicy obszaru R-Point, oddział CHOI Tae-in natrafia na płytę nagrobną ze złowróżbnie brzmiącym napisem.

"STĄD NIE MA POWROTU: TEN KTO PRZELEWA KREW INNYCH,NIGDY NIE WRÓCI

TŁO HISTORYCZNE
Lipiec 1948 roku, francuski pluton zostaje uznany za zaginiony na obszarze "Romeo Point", leżącym 150 km na południe od Sajgonu.

Lipiec 1971 roku, na tym samym obszarze i w równie tajemniczych okolicznościach zaginął osiemnastoosobowy oddział rozpoznawczy. Jedyny ocalały żołnierz stracił wzrok.



Styczeń 1972 roku, według tajnego raportu Wojskowego Biura Śledczego tajemnicze komunikaty radiowe zostały wysłane przez oddział, który zaginął pół roku wcześniej.

Luty 1972 roku, ośmiu żołnierzy oddziału zwiadowczego uznano za zaginionych i prawdopodobnie poległych. I tym razem jedyny ocalały żołnierz stracił wzrok.

Listopad 2003 roku, lokalna prasa ujawnia te tajemnicze wydarzenia.

R-POINT
- Skrót od Romeo Point.
- Obszar o strategicznym znaczeniu, położony 150 km na południe od HO Chi Minh.
- Obszar dżungli nawiedzony przez złe duchy umarłych; teren, na którym podczas wojny zaginęło wielu żołnierzy.

TERMINOLOGIA

Romeo Project - termin dotyczący tajnej operacji i nawiązujący do sztuki Szekspira "Romeo i Julia

O FILMIE
Odnoszące sukcesy, koreańskie horrory, często podejmują wspólne dla tego gatunku filmowego tematy. Takie filmy jak Schody życzeń, Opowieść o dwóch siostrach, czy Bunshisaba odwołują się do emocjonalnej intensywności i złożoności psychiki kobiety.

W horrorze R-Point daje się zauważyć nowe podejście do tego gatunku filmowego.
Punktem wyjścia jest tutaj odwołanie się do emocjonalnej huśtawki i chaosu myślowego, które ogarniają psychikę żołnierza podczas działań wojennych. W filmie R-Point oddział zwiadowczy ma za zadanie wyjaśnić tajemnicze komunikaty radiowe wysłane przez żołnierzy, których już dawno uznano za poległych. Niespotykanym dotąd dramatyzmem odznacza się tutaj wnikliwa obserwacja narastającego wśród uczestników operacji strachu. Efekt potęguje realistyczna sceneria wietnamskiej dżungli w czasie działań wojennych. Perfekcyjne operowanie realistycznymi środkami wyrazu i elementami świata fantazji, jak również wykorzystanie oryginalnych pomysłów, bez wątpienia każe uznać ten film za arcydzieło gatunku.

R-Point wyróżnia się innowacyjnym zestawieniem motywów zaczerpniętych z tematyki wojennej i opowieści o siłach zła. Wykorzystanie nietypowej scenerii ? opuszczonej i zdewastowanej budowli, wzniesionej i zajmowanej w XIX wieku przez armię francuską, w połączeniu z ruinami świątyni ? wprowadza nowy, budzący grozę i niespotykany w historii koreańskiego horroru element.

6
wróciłem i zaczynamy dalej zdobywać punkty
Udostępnij:
Przejdź na Filmweb.pl

najnowsze recenzje