Pożegnanie z Przyjaciółmi

Dziesięcioletnia przygoda z bohaterami „Przyjaciół" dobiegła końca. Na pożegnanie i pocieszenie Warner Bros. serwuje 10 i ostatni już sezon serialu.
Tym razem jego wielbiciele otrzymują do rąk trzy płyty (sprzedawane osobno), na których znalazło się 18 odcinków. Ostania płyta zawiera odcinki 17 i 18 (kończące serię), które wyświetlane są łącznie.
W "wielkiej filmowej rodzinie" przybędzie dwoje dzieci, szóstkę przyjaciół czekają przeprowadzki, będziemy również świadkami pięknego ślubu w ekstremalnych warunkach.

Od 1994 roku nakręcono już ponad 200 odcinków serialu, które niezmiennie gromadziły przed telewizorami milionową widownię. W maju pokazano ostatni odcinek, który obejrzało 50 mln. widzów. Na Times Square w Nowym Jorku, gdzie umieszczono wielki ekran, „Przyjaciołom" w ostatnich wspólnych chwilach towarzyszyło ponad 3 tysiące wielbicieli.
„Przyjaciele" nie potrzebują specjalnych rekomendacji. Dowodem na to jest pokaźna lista przyznawanych im nagród. 59 nominacji do nagrody Emmy i 10 nominacji do Złotego Globu, w tym pięciokrotnie w kategorii „Najlepszy serial telewizyjnyW 1998 roku serial zdobył nagrodę BAFTA i tytuł „Najlepszego zagranicznego programu telewizyjnegoInnym dowodem uznania jest nagroda People’s Choice Award w kategorii „Ulubiony serial komediowy" przyznana pięciokrotnie.

Film można oglądać z polskimi napisami. Niestety, opatrzono nimi tylko odcinki serialu. Wszystkie materiały dodatkowe dostępne są w wersji oryginalnej. Szkoda, bo jest na co popatrzeć.

"The One The Goes Behind The Scene" to trwający nieco ponad 40 minut materiał opowiadający o realizacji filmu od scenariusza, aż do realizacji zdjęć, które kręcone są przed publicznością zgromadzoną w studio. Co ciekawe, przez ten cały czas trwają prace nad scenariuszem. Dialogi są poprawiane w czasie prób, jak również w przerwach pomiędzy ujęciami.
"Tu nie ma czasu, żeby się zastanawiać, czy coś jest śmieszne, czy nie i dlaczego. To po prostu musi być śmieszne - podkreśla Kevin Bright - producent i reżyser większości odcinków

Dodatek "Friends Around the World" poświęcony jest wersjom serialu w języku szwedzkim, niemieckim i japońskim. Dzięki dokumentowi, w którym naszym przewodnikiem jest odtwórca roli Gunthera - James Michael Tyler, mamy okazję spotkać się z fanami "Przyjaciół" w tych krajach, jak również obejrzeć fragmenty cyklu w innych wersjach językowych oraz poznać aktorów odpowiedzialnych za dubbing niemiecki i japoński.

"Flashback Gag Reels" to trwająca ponad 30 minut kompilacja gagów i wpadek z planu.

Listę materiałów dodatkowych zamyka trzyczęściowy dokument "Friends of Friends" będący zbiorem wywiadów z aktorami odtwarzającymi w serialu role drugoplanowe. O swoich postaciach i pracy na planie opowiadają Christina Pickles (Judy Geller), Maggie Wheeler (Janice), Jane Sibbett (Carol Willick - była żona Rossa), Morgan Fairchild (Nora Bing - matka Chandlera), Alexandra Holden (Elizabeth Stevens - dziewczyna Rossa), Eddie Cahill (Tag Jones - asystent Rachel), Cole Sprouse (Ben - syn Rossa), Paget Brewster (Kathy - z którą spotykali się Joey i Chandler), June Gable (Estelle Leonrad - agentka Joeya), Lauren Tom (Julie - dziewczyna Rossa), David Arquette (Malcolm - chłopak zafascynowany Phoebe), Debra Jo Rupp (nauczycielka, która została dziewczyną brata Phoebe), Teri Garr (Matka Phoebe) oraz Bonnie Somerville (Mona - dziewczyna Rossa).