Seriale
Gry
Rankingi
VOD
Mój Filmweb
Program TV
Zobacz sekcję

Recenzja filmu

Lepsze jutro nie istnieje

Meksykanka Iría Gómez Concheiro ma bardzo złą wiadomość dla wszystkich, którym wydaje się, że mieszkają w szambie. Otóż nie macie co marzyć o lepszym jutrze. Ono nie istnieje i to po części z Waszej winy.

Bohaterami "Napadu na kino" są Negus, Chale, Sapo i Chata. Mieszkają w biednej dzielnicy, w ich domach oszczędza się na wszystkim. Każde z nich chciałoby mieć więcej pieniędzy, bo wtedy – tak się im przynajmniej wydaje – ich życie byłoby lepsze. Negus wreszcie zyskałby w oczach matki zapatrzonej w jego brata. Chale mógłby zaimponować kobiecie. Sapo zyskałby szacunek, a Chata niezależność od matki. Pewnego dnia, trochę dla żartu, rozmawiają o napadzie na kino. Z czasem zaczną o tym myśleć na poważnie. A w końcu zamiar przekują w czyny. Jeśli jednak myśleli, że rozwiąże to ich problemy, to się grubo pomylili.



Concheiro w ciekawy sposób wykorzystała formułę kina o drobnych cwaniaczkach szykujących skok życia. Reżyserka prowadzi całość zgodnie z prawidłami gatunku, ale rezygnuje z fantazji na rzecz trzymania się realiów. W ten sposób na warstwę czysto rozrywkową nakłada się socjologiczna obserwacja, która nie jest zbyt optymistyczna. Główni bohaterowie egzystują w biedzie i próbują się z niej wydobyć. Poza chęciami mają też pewne umiejętności, dzięki którym wydaje się, że mogą dokonać cudów. A jednak, kiedy przychodzi co do czego, sami są swymi największymi wrogami. Wychodzi z nich cała naiwność dzieciaków, którzy może i nie mieli najłatwiejszego życia, ale i tak niezbyt wiele doświadczyli. Smutna to konstatacja, ale wydaje się, że bardzo prawdziwa.

Plusem filmu jest niezła ścieżka dźwiękowa. Możecie posłuchać kilku niezłych kawałków rodem z meksykańskich ulic. To typowa muza biedoty: prosta lecz na swój sposób porywająca. Jeśli lubicie podobne klimaty, z całą pewnością wybór muzyczny dokonany przez reżyserkę przypadnie Wam do gustu.

Moja ocena:
6
Marcin Pietrzyk
Rocznik '76. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego na wydziale psychologii, gdzie ukończył specjalizację z zakresu psychoterapii. Z Filmweb.pl związany niemalże od narodzin portalu, początkowo jako... przejdź do profilu
Udostępnij:
Przejdź na Filmweb.pl

najnowsze recenzje