Kto chce żyć wiecznie (kiedy miłość musi umrzeć)?

Prawie dwie godziny nieśmiertelności - tak mogę określić moje pierwsze wrażenia po obejrzeniu filmu. Być może to mój wiek sprawił, że elektryzująca fascynacja zawładnęła mną bez reszty i do dziś gdy słyszę "Princes Of The Universe", dreszcz przechodzi mi po plecach. A latek minęło niestety na tyle sporo, by wiele innych chwil, w których serce mocniej biło, ugięło się pod działaniem czasu i zniknęło w tłumie sobie podobnych.

Główny wątek filmu ma miejsce w NY, choć aktualne wydarzenia przeplatają się ze wspomnieniami tytułowego Nieśmiertelnego. Daje to niesamowite wrażenie, że sami jesteśmy równie wiekowi, co MacLeod. Potęgują je przepiękne szkockie krajobrazy, mistyczne gromy bijące w Connora na olbrzymich klifach. W takich scenach można zatracić się bez reszty, szczególnie jeśli ma się 14 lat, tak jak to było w moim przypadku, podczas pierwszego nieśmiertelnego seansu. Wszystko to niczym wąż ściśle oplata doskonała muzyka zespołu Queen. Utwór "Who wants to live forever" trafia idealnie w tematykę filmu, nadając powagi i dramatyzmu scenie w której Heather (ukochana MacLeoda) umiera. Miecz wbity wówczas w szkocką ziemię jest symbolem rozdarcia Connora. Z jednej strony, ma przed sobą cały świat, w perspektywie całe eony - jeśli tylko uda mu się przetrwać, z drugie strony pozostawia za sobą cząstkę własnej duszy, na wzgórzach Szkocji - umarłą Heather, wiecznie żywą w jego pamięci. Oczywiście występuje też wątek walki dobra ze złem, reprezentowanym przez Kurgana. Jednak moim zdaniem o wiele ważniejsze jest w filmie ukryte przesłanie, jakie z sobą niesie...

"Może być tylko jeden!" jak nauczał Ramirez i wykrzykiwał Kurgan. Ale "Kto chce żyć wiecznie, kiedy miłość musi umrzeć?" Myślę, że jest to najbardziej uniwersalne przesłanie, jakie kiedykolwiek zawarto na filmowej taśmie. Ilu z nas chciałoby być nieśmiertelnymi? Jak wielu oddałoby wszystko, by wymknąć się śmierci? W naszym codziennym dążeniu do pieniędzy i sławy, substytutu nieśmiertelności, zapominamy o tym, co naprawdę w życiu ważne.

Polecam film wszystkim bez wyjątku!

Mieszka w Poznaniu, w szarym bloku na zielonym osiedlu. Ze wszystkich życiowych czynności najbardziej lubi ostrą jazdę na rowerze i książki. Film głównie Fantasy/SF.