[{"id":4,"name":"music","above5p":true,"career":{"name":"zespół"},"ranking":{"name":"Muzyki","link":"/person/ajax/roles/54571/4","url":"/ranking/person/music"},"rating":{"count":140,"rate":9.192857142857143,"desc":"ocen","profession":"muzyki"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"zespół"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/54571/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":7,"rate":9,"desc":"ocen","profession":"występów osoby"}}]
9,2
140 ocen muzyki
Queen I
Zalążek historii grupy Queen sięga końca lat sześćdziesiątych i początku siedemdziesiątych. Zespół został założony z inicjatywy Briana Maya. Wraz z dwójką kolegów ze studiów, perkusistą Rogerem Taylorem oraz wokalistą i basistą Timem Staffelem, utworzyli zespól Smile. W 1970 roku, gdy dołączył do nich Frederick Bulsara, nazwę zespołu zmieniono na Queen. Stało się tak za sprawą inicjatywy Freddie'ego. Chciał on, by nazwa zespołu była krótka i łatwo wpadała w ucho. Na miejsce Staffela przyszedł John Deacon.

Swoją pierwszą płytę zespół wydał w 1973 roku. Jak na debiutantów zostali ciepło przyjęci. I tak zaczęła się wielka kariera "Królowej". Dzięki oryginalnemu głosowi Freddie'ego Mercury'ego mogli sobie pozwolić na różnorodne wokalnie rozwiązania. W swojej karierze skomponowali wiele wspaniałych utworów, które dziś są uznawane za klasykę muzyki rockowej. Choćby "Bohemian Rhapsody" zasługuje na szczególną uwagę ze względu na operowe wstawki. Zespół skomponował również dwie ścieżki dźwiękowe do filmów "Flash Gordon" i "Nieśmiertelny".

Jednak w 1991 roku dobra passa zespołu skończyła się. Po świecie krążyły plotki, jakoby wokalista był chory na AIDS. Pogłoski spowodowane były używaniem kolorowych filtrów podczas kręcenia teledysków oraz grubej warstwy makijażu. 23 listopada 1991 roku Freddie publicznie potwierdził, że jest chory na tę nieuleczalną chorobę. Następnego dnia zmarł.

W tym momencie właściwie kończy się historia tej wspaniałej grupy. Owszem, zorganizowali oni kilka wspólnych koncertów, jednak to już nie było to samo co kiedyś. Brian May zaczął tworzyć solo, Roger Taylor również, natomiast o Johnie Deaconie słuch zaginął. Nie pokazuje się on publiczne ani w jakikolwiek sposób nie udziela się.
Więcej
Logo zespołu zostało stworzone przez Freddie'ego Mercury'ego. Przedstawia ono znaki zodiaku wszystkich członków grupy: dwa lwy, pannę i raka.
W skład zespołu wchodzą:
- Brian May (od 1970 r.; gitara prowadząca, instrumenty klawiszowe, wokal);
- Roger Taylor (od 1970 r.; perkusja, instrumenty perkusyjne, wokal).
Członkami zespołu byli także:
- Freddie Mercury (1970-1991; wokal, fortepian, gitara);
- John Deacon (1971-1997; gitara basowa).
Na UK Albums Chart grupa spędziła rekordowe 1322 tygodnie, pozostawiając na dalszych miejscach: The Beatles (1293 tygodnie), Elvisa Presleya (1280 tygodni), U2 (1150 tygodni) oraz Dire Straits (1136 tygodni).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych