Mordercza wyliczanka

Dziesięcioro przypadkowych osób zostaje w drodze zaskoczonych ulewnym deszczem i zmuszonych do spędzenia nocy w nieciekawie wyglądającym motelu na odludziu. Wśród nich są były policjant, gwiazda filmowa, prostytutka, młode małżeństwo, konwojent przewożący do więzienia groźnego przestępcę, oraz rodzina z dzieckiem.
Bardzo szybko jednak przekonają się, że to nie pogody powinni się bać. Motelowi goście po kolei giną w tajemniczych okolicznościach...

Tak zaczyna się akcja przyjemnego filmu Jamesa Mangolda "Tożsamość", który właśnie wchodzi do naszych kin. Obraz określany jest w materiałach prasowych mianem dreszczowca, ale moim zdaniem bliżej mu do rasowego horroru, bowiem oglądając "Tożsamość" można parę razy wysoko podskoczyć w fotelu.
Zawiązanie akcji jest niezłe, a widz od razu zostaje wrzucony w sam środek wydarzeń. Bardzo szybko dochodzi do pierwszej tragedii, a później liczba uczestników dramatu systematycznie się zmniejsza. Jakby tego było mało w pewnym momencie zwłoki zaczynają znikać, a kolejne wydarzenia świadczą o tym, że w całą sprawę mogą być zamieszane istoty nie z tego świata.
Strach potęguje jeszcze sugestywne otoczenie, w którym rozgrywa się akcja. Zniszczony motel, gdzieś na pustkowiu, burza, ulewny deszcz, niebo przecinane błyskawicami.

Niestety, gdzieś w połowie filmu nastrój grozy i niepewności pryska. Z chwilą, kiedy poznajemy zagadkę tytułowej tożsamości napięcie opada, a całość nieuchronnie zmierza w stronę mocno naciąganego i przewidywalnego zakończenia.

Pochwalić należy Mangolda za dobór obsady filmu. Na planie "Tożsamości" spotkali się m.in. John Cusack, Ray Liotta i Amanda Peet. Szkoda tylko, że scenariusz nie dał im możliwości, żeby się "wygraćPrzez większą część filmu przemoczeni bohaterowie tylko na siebie pokrzykują i ciężko poczuć do nich sympatię.
Obsada to jeden z niewykorzystanych potencjałów filmu.

"Tożsamość" zdecydowanie nie jest najlepszym filmem świata, ale w swoim gatunku prezentuje się całkiem nieźle. Jeśli macie ochotę na mroczną opowieść, przy której można się nieźle przestraszyć to film właśnie dla Was.