Seriale
Gry
Rankingi
VOD
Mój Filmweb
Program TV
Zobacz sekcję

Wenecja otwiera Nowe Horyzonty

Informacja nadesłana przez organizatora / 15-09-2010 20:01
Trwają zapisy do największego ogólnopolskiego programu edukacji filmowej w Polsce. W ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej na uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych czeka aż 180 różnych filmów m.in. o tolerancji, prawach człowieka, ekologii, trudnych emocjach czy wielokulturowości. Projekt inaugurują specjalne pokazy "Wenecji" Jana Jakuba Kolskiego dla nauczycieli w 22 kinach studyjnych w całym kraju.

Czasy, gdy młodzi ludzie spędzali długie godziny w bibliotekach, przeminęły bezpowrotnie. Dziś nawet najmłodsi uczniowie, odrabiając zadania domowe czy przygotowując się do sprawdzianu, korzystają z Internetu, telewizji i filmów. W rzeczywistości multimedialnej, w której dorastają kolejne pokolenia odbiorców kultury, nie jest łatwo znaleźć przekazy wartościowe, dalekie od uproszczeń i stereotypów. Odpowiedzią na potrzeby młodych widzów jest ogólnopolski program Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej prowadzony przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, organizatora Międzynarodowego Festiwalu Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu. – Młodzi muszą się nauczyć z ekranem dyskutować, a nie tylko przed nim wypoczywać. Dlatego tak bardzo wierzę w celowość programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej –  rekomenduje Jerzy Stuhr, jeden z ambasadorów projektu.

Ekran na świat

Projekt realizowany w 22 miastach, umożliwia dzieciom i młodzieży comiesięczne spotkania z filmem – zarówno najnowszymi produkcjami, jak i klasyką polskiego oraz światowego kina. Dodatkowo dla uczniów organizowane są konkursy, prelekcje i dyskusje. Nauczyciele otrzymują zaś materiały dydaktyczne, które mogą później wykorzystać do poprowadzenia lekcji powiązanej z obejrzanym filmem. Tegorocznej edycji programu przyświeca hasło – Ekran na świat. Film oglądany na dużym ekranie w niepowtarzalnej atmosferze kina studyjnego, stał się dla twórców programu metaforą okna, przez które obserwuje się ludzi, sytuacje i wydarzenia. – Chcemy, żeby młodzi, biorący udział w projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, mieli możliwość poznawania filmów, których twórcy poważnie traktują ich wrażliwość i inteligencję. Chcemy też wygenerować potrzebę poszukiwania takich filmów w kinach.  Młodzi są na to gotowi – potrzebują tylko, żeby ktoś im takie filmy pokazał i bezpretensjonalnie o nich opowiedział – mówi Maciej Jakubczyk z działu Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
 
A dziś w kinie grają…

Program adresowany jest do uczniów wszystkich poziomów szkół, dlatego w ofercie Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej można znaleźć cztery części dostosowane pod względem trudności i tematu do wieku uczestników: szkoła podstawowa (klasy 1-3 i klasy 4-6), gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne. Jakie filmy będą mogli zobaczyć uczniowie? Repertuar jest bardzo zróżnicowany – od filmów animowanych, przez fabularne, po dokumenty. Na uczniów czekają zarówno produkcje polskie, jak i dzieła kina europejskiego czy amerykańskiego, a nawet filmy japońskie, australijskie i nowozelandzkie. Projekt w dużej mierze opiera się na wsparciu finansowym instytucji publicznych, stąd ceny biletów są znacznie niższe niż na repertuarowe seanse, a uczniowie w trudnej sytuacji materialnej otrzymują darmowe bilety.



Po co filmy w szkole?

–Film jest kolejnym tekstem kultury, na podstawie  którego polonista może stymulować uczniów do dyskusji, pisania, czytania – przekonuje Wioletta Mrozek – nauczycielka języka polskiego w warszawskim Gimnazjum nr 52. Realizując program, uczniowie przez dziewięć miesięcy spotykają się z ludźmi kultury, sztuki, twórcami filmowymi i wykładowcami akademickimi, którzy pobudzają ich wrażliwość estetyczną, uczą ich otwartości na różnorodność i dostrzegania w filmie tego wszystkiego, co umyka przeciętnemu widzowi. Pokazy mają inspirować do rozmów na ważne dla młodzieży tematy, takie jak odmienność kulturowa, prawa człowieka, emocje, uzależnienia, ekologia itd. – Pamiętam jedną z ubiegłorocznych wizyt w Kinie Muranów, gdy po projekcji moi uczniowie nie chcieli wyjść z sali. Tak długo rozmawiali z gościem zaproszonym do kina – opowiada polonistka.

Podróż do Wenecji

Zanim na pierwszych programowych projekcjach pojawią się uczniowie, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty zaprasza do kin nauczycieli na darmowe pokazy "Wenecji" Jana Jakuba Kolskiego. Fascynująca opowieść o dorastaniu i ucieczce w marzenia, o sile wyobraźni i buncie przeciwko zastanej rzeczywistości na podstawie opowiadania Włodzimierza Odojewskiego ma być przedsmakiem tego, co czeka na uczestników programu. – To najlepszy sposób, by przekonać pedagogów do naszego projektu. Wybór filmu Kolskiego to nie przypadek. Do naszego programu szukamy filmów, które nas ujęły, ale jednocześnie filmów nieoczywistych. Nie chcemy opierać się na "szkolnych hitach" lub jedynie klasyce. Wenecja jest przykładem świetnego, wręcz magicznego kina, które niestety pozostało niszowe  – wyjaśnia Maciej Jakubczyk.
Zapisy do całorocznego projektu potrwają do 30 września 2010 roku. Już dziś wiadomo, że do programu zapisało się ponad 17 tysięcy uczniów. Formularz zgłoszeniowy wraz  z regulaminem uczestnictwa jest dostępny na stronie programu: https://www.edukacja.nowehoryzonty.pl w zakładce Edukacja filmowa. Wypełnione zgłoszenie należy przesłać faksem na numer podany w jego treści lub dostarczyć do kina studyjnego, w którym prowadzony jest projekt.

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej zyskały przychylność i wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Edukacji Narodowej, a także twórców filmowych i aktorów – m.in. Andrzeja Wajdy, Jana Jakuba Kolskiego, Krzysztofa Zanussiego, Jerzego Stuhra i Roberta Gonery. Patronami medialnymi akcji są: Cogito, Victor Gimnazjalista, Victor Junior, oraz Kumpel. Program wspierają również serwisy: www.filmweb.pl, cinema.pl, eduinfo.pl, filmus.pl, filmpolski.pl, filmpro.com.pl, interklasa.pl, perspektywy.pl, portaloswiatowy.pl oraz profesor.pl.

Więcej o projektach edukacyjnych Stowarzyszenia NOWE HORYZONTY na stronie: https://www.edukacja.nowehoryzonty.pl

Udostępnij:
Przejdź na Filmweb.pl

Najnowsze Newsy