Jan Jakub Kolski 

7,6
1 365 ocen pracy reżysera
Jan Jakub Kolski
Jan Jakub Kolski, syn montażysty Romana Kolskiego, jest jednym z najciekawszych twórców polskiego kina. Ma na swoim koncie kilkanaście filmów pełnometrażowych i prawie za każdy z nich otrzymał jakąś nagrodę.

Kolski tworzy kino autorskie. Jest reżyserem, scenarzystą i operatorem. W 1985 roku ukończył wydział operatorski w Łódzkiej Szkole Filmowej. Wcześniej, w latach 1977-81, pracował w tym fachu we Wrocławskim oddziale TVP. Na dużym ekranie zadebiutował w roku 1990 filmem "Pogrzeb kartofla", jednak zanim do tego doszło reżyser, zrobił mnóstwo filmów krótkometrażowych, z których do najważniejszych należą: "Mały dekalog", "Jak mnie kochasz", "Słowiański świt" i "Ładny dzień".

Ogólnopolską popularność przyniósł Kolskiemu w 1993 roku "Jańcio Wodnik", w którym brawurowo zagrał Franciszek Pieczka i za który reżyser otrzymał w 1994 roku "Paszport Polityki". Od tamtej pory publiczność z niecierpliwością oczekuje na każdy nowy film artysty wiedząc, że to co zobaczy będzie przykładem najlepszego kina.

Jan Jakub Kolski jest również pisarzem. Ma na swoim koncie zbiór "Jańcio Wodnik i inne nowele" oraz powieść "Kulka z chleba".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 29 stycznia 1956

miejsce urodzenia: Wrocław, Polska

Orzeł
Zdobył 2 nagrody Orzeł, 23 inne nagrody oraz 48 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Grażyna Błęcka-Kolska (rozwód), córka Zuzanna (ur. 1991 - zm. 24.07.2014)
Jest synem montażysty Romana Kolskiego.
Jest bratem montażystki Ewy Pakulskiej.
W 1985 roku ukończył Wydział Operatorski w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (Polska). W 2007 roku uzyskał stopień naukowy doktora sztuki filmowej, natomiast w 2019 roku otrzymał tytuł profesora sztuki.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Świetny reżyser. Na pewno jeden z najlepszych i najoryginalniejszych w naszym kinie. Jest nie tylko reżyserem ale też artystą. Polskie kino bez niego byłoby uboższe.

Napisalem polski Kusturica, ale moze lepiej byloby, gdybym u Emira napisal balkanski Kolski?

Świetny reżyser

użytkownik usunięty

Robi tak trudne kino, że aż nie chce mi się wierzyć żeby choć połowa oceniających wiedziała co ocenia.

uwielbiam Kolskiego. jego filmy są piękne, wrażliwe, poetyckie, liryczne i w taki zachwycający sposób polskie. jeden z najlepszych reżyserów w naszym cudnym kraju :))

TOP 5

użytkownik usunięty

Według was 5 najlepszych dokonań Kolskiego ?

Według mnie będą to:

1.Jańcio Wodnik
2.Grający z talerza
3.Umieranko
4.Szabla od komendanta
5.Pornografia

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones