Jan Jakub Kolski 

7,6
1 302 oceny pracy reżysera
Jan Jakub Kolski
Jan Jakub Kolski, syn montażysty Romana Kolskiego, jest jednym z najciekawszych twórców polskiego kina. Ma na swoim koncie kilkanaście filmów pełnometrażowych i prawie za każdy z nich otrzymał jakąś nagrodę.

Kolski tworzy kino autorskie. Jest reżyserem, scenarzystą i operatorem. W 1985 roku ukończył wydział operatorski w Łódzkiej Szkole Filmowej. Wcześniej, w latach 1977-81, pracował w tym fachu we Wrocławskim oddziale TVP. Na dużym ekranie zadebiutował w roku 1990 filmem "Pogrzeb kartofla", jednak zanim do tego doszło reżyser, zrobił mnóstwo filmów krótkometrażowych, z których do najważniejszych należą: "Mały dekalog", "Jak mnie kochasz", "Słowiański świt" i "Ładny dzień".

Ogólnopolską popularność przyniósł Kolskiemu w 1993 roku "Jańcio Wodnik", w którym brawurowo zagrał Franciszek Pieczka i za który reżyser otrzymał w 1994 roku "Paszport Polityki". Od tamtej pory publiczność z niecierpliwością oczekuje na każdy nowy film artysty wiedząc, że to co zobaczy będzie przykładem najlepszego kina.

Jan Jakub Kolski jest również pisarzem. Ma na swoim koncie zbiór "Jańcio Wodnik i inne nowele" oraz powieść "Kulka z chleba".
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 29 stycznia 1956

miejsce urodzenia: Wrocław, Polska

Orzeł
Zdobył 2 nagrody Orzeł, 23 inne nagrody i 48 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Grażyna Błęcka-Kolska (rozwód), córka Zuzanna (ur. 1991 - zm. 24.07.2014)
Jest synem montażysty Romana Kolskiego.
Jest bratem montażystki Ewy Pakulskiej.
W 1985 roku ukończył Wydział Operatorski w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (Polska). W 2007 roku uzyskał stopień naukowy doktora sztuki filmowej, natomiast w 2019 roku otrzymał tytuł profesora sztuki.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych