Nigdy nie byłaś piękniejsza niż tej nocy

Kiedy w 1940 roku studio MGM wykupiło kontrakt Freda Astaire'a Paulette Goddardz RKO, nie miało pojęcia, co zrobić z aktorem. Najpierw obsadzono go w "Broadway Melody of 1940Druga zwrotka (1940)" u boku Eleanor PowellRita Hayworth, później został oddelegowany do Paramount Pictures, by zagrać w  musicalu "Druga zwrotkaMarzenia o karierze (1941)" razem z Paulette GoddardEleanor Powell. Rok 1940 minął, a wytwórnia dalej nie miała pomysłu, co zrobić z tancerzem. I wtedy Columbia Pictures wypożyczyło go do filmu "Marzenia o karierzeFred AstaireWraz z nim w głównej roli pojawić się miała wschodząca gwiazda studia, 23-letnia Ritą Hayworth. Film odniósł tak duży sukces, że Columbia znów wypożyczyła Astaire'a i razem z Ritą zagrali w "Mojej najmilszej

Buenos Aires. Głowa rodziny Acuña, Edoardo (Adolphe Menjou), mąż i ojciec, rządzi w domu twardą ręką. Każda z jego czterech córek musi wyjść za mąż w kolejności przyjścia na świat. Najstarsza z nich właśnie wyszła za mąż, dwie młodsze mają narzeczonych, tylko środkowa siostra, Maria (Hayworth) czeka na księcia na białym koniu. Czy okaże się nim amerykański tancerz Robert Davis (Fred AstairePaulette Goddard), desperacko potrzebujący zatrudnienia?

Fabuła i intryga są proste i banalne, ale sprawna reżyseria Williama A. Seitera i zabawny scenariusz czynią z tego obrazu naprawdę niezłą komedię. Akcja goni szybko, niczym w najlepszych "postrzelonych" komediach lat 30. I taki właśnie jest ten film: postrzelony, w wielu miejscach nawiązujący do najlepszych musicali Astaire'a z lat 30.

Fred Astaire dobrze wciela się w rolę natrętnego, wścibskiego tancerza, chociaż mam poczucie, że już gdzieś to widziałam. Gdzie? Odpowiedź jest bardzo prosta: w każdym filmie Astaire'a! On po prostu w każdym filmie grał takiego upierdliwego, ale również szarmanckiego i eleganckiego mężczyznę, który jak raz się na coś uprze, to możemy mieć pewność, że to zrobi, szczególnie jeśli chodzi o zdobywanie kobiecych serc. W niektórych filmach AstairePaulette Goddard gra świeżo i z polotem, tu już jest troszkę zmęczony swoim emploi, ale nadal trzyma fason. Bardzo dobrze sprawdziła się Rita Hayworth jako dumna, wyniosła dziewczyna, której serce mięknie pod wpływem adoratora. Mnie najbardziej do gustu przypadła wspaniała rola Adolphe'a Menjou jako zrzędliwy i złośliwy stary Acuña. Jego cudownie cięte riposty są po prostu wspaniałe, chociaż rola Menjou kojarzy mi się trochę z postacią Waltera Connolly z filmu "Szczęśliwie się skończyłoWalter Connolly" z 1937.

Muzyka jest po prostu przecudna. Autorzy piosenek, Jerome Kern i Johnny Mercer naprawdę się postarali. Bardzo podoba mi się też choreografia, ale trudno, żeby ze stroną muzyczną filmu było źle, gdy gra w nim Fred AstairePaulette Goddard! Według mnie najlepszym numerem z filmu jest "Shorty George" (AstairePaulette Goddard, tańczą Hayworth i AstairePaulette Goddard),  choć uwagę zwracają też "You Were Never Lovelier" (AstairePaulette Goddard, tańczą Hayworth i AstairePaulette Goddard), "I'm Old Fashioned (Hayworth, tańczą AstairePaulette Goddard i Hayworth) i nominowana do Oscara "Dearly Beloved" (Astaire)Paulette Goddard. Bardzo ładne są też kostiumy i scenografia.

Ogółem uważam, że warto obejrzeć "Moją najmilszą

Nieprzytomnie zakochana w literackim świecie stworzonym przez Tolkiena, miłośniczka klasycznego kina, porywających książkowych wędrówek i klimatów retro, często wystawiająca kontrowersyjne oceny. Poza... przejdź do profilu