Fred Astaire 

Frederic Austerlitz Jr.

8,5
1 408 ocen gry aktorskiej
Fred Astaire
Był najpopularniejszym aktorem wśród tancerzy i najlepszym tancerzem wśród aktorów. Fred Astaire urodził się w Stanach Zjednoczonych, w rodzinie austriackich emigrantów, jako Frederic Austerlitz. Ponieważ jego nazwisko było zbyt trudne do wymówienia, zmienił je na prostsze i dźwięczniejsze Astaire. Debiutował w wieku siedmiu lat, występując na scenie razem ze swoją siostrą. Po tym, jak Adele porzuciła, ze względu na ślub z angielskim lordem, Fred wyruszył na podbój Hollywood.

Swoją pierwszą rolę dostał w 1933 roku w "Tańczącej Wenus". Występując w tym filmie usłyszał od producenta słynną, miażdżącą krytykę: "Nie potrafisz grać, nie potrafisz śpiewać, łysiejesz, trochę umiesz tańczyć.” Aktor mimo tak przykrych słów nie poddał się. Pierwszy raz wystąpił z Ginger Rogers i ten duet przyniósł mu sławę, stali się najbardziej znaną i lubianą parą Hollywood. Razem wystąpili w takich filmach jak: "Lekkoduch" czy "Wesoła wdówka".

Styl taneczny Astaire’a powstał z połączenia stepowania, tańca towarzyskiego i baletowego. Choć jego występy sprawiały wrażenie swobodnej improwizacji, w rzeczywistości były starannie wyreżyserowane. Fred znany był z tego, że potrafił powtarzać ujęcie i sto razy. Jego znakiem rozpoznawczym stał się elegancki frak z muszką, cylinder i piękna partnerka przy boku.

Był dwukrotnie żonaty- z Phyllis Livingston oraz Robyn Smith. Romansował także z Ginger Rogers, a jego nazwisko często łączono z filmowymi partnerkami. W 1950 roku otrzymał honorowego Oscara za całokształt twórczości. Na zawsze pozostanie symbolem filmowego tancerza i mistrza stepu.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 10 maja 1899

data śmierci: 22 czerwca 1987

miejsce urodzenia: Omaha, Nebraska, USA

wzrost: 175 cm

Oscar Specjalny
Zdobył Oscar Specjalny, 4 inne nagrody i 4 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Phyllis Livingston Potter (12.07.1933 - 13.09.1954, do jej śmierci), 2 dzieci: syn Fred Jr. (ur. 21.01.1936), córka Ava (ur. 28.03.1942); 2. Robyn Smith (od 27.06.1980 do jego śmierci)
Zmarł w Los Angeles (Kalifornia, USA) z powodu zapalenia płuc. Został pochowany na Oakwood Memorial Park w Chatsworth (Kalifornia, USA).
Jako pierwszy otrzymał odznaczenie Kennedy Center Honors w 1978 roku.
Był gospodarzem gali wręczenia Oscarów w 1951 roku.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych