Jerome David Kern

[{"id":4,"name":"music","above5p":true,"career":{"name":"kompozytor"},"ranking":{"name":"Muzyki","link":"/person/ajax/roles/98982/4","url":"/ranking/person/music"},"rating":{"count":10,"rate":7.7,"desc":"ocen","profession":"muzyki"}}]
7,7
10 ocen muzyki
Jerome Kern
Kompozytor, pianista. Pierwszych lekcji gry na fortepianie udzielała mu matka. Studia muzyczne odbył w Newark i w Nowym Jorku, zaś w 1903 roku kontynuował je w Niemczech. Te ostatnie przerwał, by w Londynie oddać się całkowicie muzyce rozrywkowej. Pisał piosenki dla teatrzyków rewiowych, nawiązał współpracę z młodym autorem tekstów P. G. Wodehouse’em (w późniejszym czasie autorem większości librett do musicali Kerna). Niespełna po roku powrócił do USA. W 1905 roku w broadwayowskiej rewii The Earl and the Girl, udało mu się umieścić piosenkę How’d You Like to Spoon With Me?, a potem jego piosenki coraz częściej pojawiały się na afiszach. W 1912 roku wystawił swój pierwszy musical The Red Petticoat, komedię o kopalniach złota w Newadzie. Do roku 1939, napisał wiele musicali, z których największą sławę mu przyniósł Statek komediantów (1927). Wśród innych musicali warto wymienić Sunny (1925), Music in the Air (1932), The Cat and the Fiddle (1931), Roberta (1933). W 1939, po klęsce musicalu Very Warm for May, wyjechał do Hollywood by podjąć stałą współpracę z filmem. Oczywiście ne był osobą nieznaną. Już wcześniej (1938), otrzymał Oscara za piosenkę "The Way You Look Tonight" śpiewaną przez Freda Astaira. Łącznie był 7 razy nominowany. Drugą statuetkę przyniosła mu piosenka "The Last Time I Saw Paris" z filmu "Lady Be Good" (1941). Z Hollywood współpracował do końca życia. W 1945 roku wyjechał do Nowego Jorku, by podjąć pracę nad nowym musicalem Aniu, chwyć za spluwę, lecz zmarł nagle na atak serca. Ostatecznie wspomniany musical skomponował Irving Berlin.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 27 stycznia 1885

data śmierci: 11 listopada 1945

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

żona Eva Leale (od 25.10.1910 do jego śmierci), córka Betty Jane (ur. 1913)
Zmarł z powodu wylewu krwi do mózgu w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA).
Napisał ponad 700 piosenek, z czego hitami stały się m.in. utwory: "Ol' Man River", "Can't Help Lovin' Dat Man", "A Fine Romance", czy "Smoke Gets in Your Eyes".
Studiował na New York College of Music w Nowym Jorku (Nowym Jork, USA).

forum osoby Jerome Kern

Na razie nikt nie dodał wątku na forum tej osoby.
Spróbuj swoich sił i podziel się opinią.
Możesz być pierwszy!

Dodaj wątek na forum