Seriale
Gry
Rankingi
VOD
Mój Filmweb
Program TV
Zobacz sekcję

Przegląd i konferencja "Kogo kręci kino historyczne?"

Informacja prasowa / 16-02-2007 08:21
Jak Rosjanie mówią w swoich filmach o Napoleonie w Rosji, o drugiej wojnie światowej, czy o wojnie w Afganistanie? Jak amerykańscy filmowcy odnieśli się do tematu wojny w Wietnamie i wojny secesyjnej? Jak Niemcy widzą postać Hitlera? Co polskie kino mówi o czasach stalinowskich, a co o stanie wojennym? Jak te wszystkie tematy łączą się z aktualnymi dyskusjami społecznymi w każdym z tych krajów?

W dniach 19-25 lutego w kinie Luna odbędzie się przegląd polskich i zagranicznych filmów poruszających tematy związane z historią. W dniach 22 i 23 lutego filmoznawcy z USA, Rosji, Niemiec i Polski oraz polscy reżyserzy podczas konferencji pod tym samym hasłem będą rozmawiać o tym, jak historia była i jest wykorzystywana na ekranach kinowych, także do uzyskiwania odpowiednich efektów ideologicznych i politycznych. Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest partnerem imprezy, organizowanej przez Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Temat historii w polskim kinie przybrał ostatnio na sile. Powstające obecnie filmy, takie jak "Post Mortem" Andrzeja Wajdy czy "Kurier z Warszawy" Juliusza Machulskiego skłaniają do refleksji, czy mamy do czynienia z modą na kino historyczne czy wręcz z jego renesansem. Ogromne powodzenie konkursu na film o Powstaniu Warszawskim i towarzysząca mu w mediach ogólnopolska dyskusja pokazują, iż temat ten wynika z żywej potrzeby konfrontacji współczesnych środków komunikacji z wielkimi tematami z naszej historii.



Organizatorzy imprezy postarają się więc poszukać odpowiedzi na pytanie o sens kina historycznego w dzisiejszych czasach.

Służyć temu będzie przegląd filmowy odbywający się w dniach 19-25 lutego w kinie Luna w Warszawie. W programie znalazły się następujące tytuły: "Niedzielne igraszki" Roberta Glińskiego, "Rozmowy kontrolowane" Sylwestra Chęcińskiego, "Słońce wschodzi raz na dzień" Henryka Kluby, "Aleksander Newski" Sergieja Eisensteina, "Upadek" Olivera Hirschbiegela, "Buffalo Bill i Indianie" Roberta Altmana oraz "Usłyszcie mój krzyk" i "Jeden dzień w PRL" Macieja Drygasa.

Każdej projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z twórcą lub wprowadzenie wybitnego filmoznawcy. Z publicznością spotkają się m.in. dr Andrzej Kołodyński, prof. Andrzej Werner, prof. Siergiej Sekirinskij, prof. Bernd Kiefer, prof. Sheila Skaff, a także reżyserzy Robert Gliński i Maciej Drygas.

Debata pod hasłem "Kogo kręci kino historyczne?" odbędzie się 22-23 lutego o godz. 10.30 w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie. W dyskusji wezmą udział m.in. Robert Gliński, Stanisław Różewicz, Sławomir Fabicki, Dariusz Gajewski, Maciej Drygas, Rafał Marszałek, Alina Madej, Tadeusz Sobolewski, Cezary Michalski, Wojciech Orliński, Andrzej Chojnowski.

Udostępnij:
Przejdź na Filmweb.pl

Najnowsze Newsy