W ostatnią sobotę, 25 lutego, na kursie Filmowego Elementarza kontynuowane były zajęcia "Filmowanie: kamera, ujęcia, światło w filmie". Do wcześniejszych ćwiczeń doszedł dźwięk w filmie. Każda z czterech sześcioosobowych grup nakręciła pod opieką wykładowców krótki materiał, który będą montować już na następnych warsztatach.
Zajęcia poprowadzili: Andrzej Wolf, Jarosław Kupść wraz z Patrykiem Kinem i Tomaszem Pyrakiem.
18 lutego kursanci Filmowego Elementarza odbyli pierwsze z dwóch zajęć z zakresu "Filmowanie: kamera, ujęcia, światło w filmie". Przez ponad 4 godziny zapoznawali się z obsługą kamer i kadrowaniem ujęć, w ramach zajęć dowiedzieli się także, co różni ujęcia ze statywu i ujęcia z wolnej ręki. Kolejnym elementem warsztatów było zaznajomienie się z oświetleniem studyjnym. Część teoretyczną uzupełniła inscenizacja scen na dwie osoby.
Zajęcia poprowadzili: Andrzej Wolf, Jarosław Kupść wraz z Patrykiem Kinem i Tomaszem Pyrakiem.
11 lutego zajęcia w ramach Filmowego Elementarza prowadził Jarek Kupść, filmowiec z długoletnim doświadczeniem zawodowym zdobytym w Stanach Zjednoczonych i potwierdzonym wieloma zdobytymi tam nagrodami. Tematem zajęć było ustawienie planu zdjęciowego. Kursanci przygotowywali się tym samym do przyszłotygodniowych zajęć, na których zaczną samodzielnie – pod opieką wykładowców – obsługiwać profesjonalny sprzęt filmowy.
W sobotę w Warszawskiej Szkole Filmowej rozpoczęła się pierwsza edycja Filmowego Elementarza. Inaugurujący wykład poprowadził nie kto inny, lecz sam Mistrz, profesor Krzysztof Zanussi. Reżyser wprowadził 24 kursantów w świat podstawowych pojęć filmowych. Zaskoczył obecnych już na samym początku, mówiąc, że nabrał pewności co do tego, że chce być filmowcem dopiero w momencie, w którym... został wyrzucony ze szkoły filmowej.
Prof. Zanussi opowiadał o roli i odpowiedzialności reżysera. Mówił o języku filmu i narracji, także o tym, czego mu brakuje w wielu współczesnych produkcjach. Podkreślał, że najważniejsze jest czerpanie z własnych doświadczeń i sięganie do własnej wrażliwości. W przerwie zajęć i bezpośrednio po ich zakończeniu dopytywał uczestników kursu o to, czym się zajmują, co studiują.
Blisko trzygodzinnym zajęciom z prof. Zanussim towarzyszył pokaz fragmentów jego filmów. Przed spotkaniem z Mistrzem uczestników Filmowego Elementarza przywitali organizatorzy z ramienia Warszawskiej Szkoły Filmowej i Filmwebu.