Nawet "Barbie" nie pomogła! Mniej ról mówionych dla kobiet w kinie

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Hollywood+mia%C5%82o+w+2023+roku+mniej+r%C3%B3l+dla+kobiet.+I+to+pomimo+%22Barbie%22-154337
Nawet "Barbie" nie pomogła! Mniej ról mówionych dla kobiet w kinie
źródło: materialy promocyjne
Stanowy Uniwersytet w San Diego opublikował swój doroczny raport na temat tego, jak widoczne są kobiety w amerykańskich filmach kinowych. Dane nie napawają optymizmem.

Spada liczba ról dla kobietBadacze z SDSU przeanalizowali ponad 2,2 tys. postaci pojawiających się w 100 najbardziej kasowych filmach 2023 roku.

Jak się okazuje - wbrew opinii, którą można znaleźć w wielu miejscach w Internecie - postaci kobiecych w filmach kinowych nie ma zbyt wiele. I co istotne, ich liczba spadła w porównaniu z rokiem poprzednim.


77% filmów posiadało więcej postaci męskich niż kobiecych. Mniej więcej równa liczba była w 5% filmów. W przypadku 18% kobiety stanowiły większość.

Po przebadaniu wszystkich postaci okazało się też, że tylko 35% spośród kobiecych bohaterek miało kwestie mówione (to spadek o dwa punkty procentowe w stosunku do 2022 roku).

Liczba solowych protagonistek spadła z 33% do 28%,

Badacze zauważają również, że kobiece postacie są statystycznie młodsze od męskich. Tylko 15% bohaterek miało 40 lat i więcej. W przypadku męskich postaci ten odsetek wynosił 28%. Tylko 7% kobiecych postaci było po sześćdziesiątce.

Zwiastun filmu "Barbie"

Przypominamy o trwającym głosowaniu w naszej ANKIECIE OSCAROWEJ. TUTAJ znajdziecie nominacje we wszystkich kategoriach. Kto Waszym zdaniem powinien zdobyć nagrody Akademii?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones