Film, zwłaszcza fabularny, nie powinien wpływać na podstawy - bądźmy propagandoodporni, wiedzę i poglądy czerpmy z lepszych źródeł.
Oceny wskazują, na ile miły był seans, rzadko podwyższam np. za przekazywane wartości.
Ulubiony = chętnie wracam/może wrócę, niekoniecznie do całości.

Szczegółowo o ocenach:
Ocena jest wyłącznie moja, subiektywna, szczera.
Wszystkie filmy oceniam w taki sam sposób, jedną miarą.
Stosuję ściśle skalę filmwebu (tj. średni to 5, niezły to 6), z wyjątkiem 10 („arcydzieło!”), bo nie widziałem jeszcze arcydzieła, ale stosuję 10 aby w pełni wykorzystać skalę. Najwyższą notę dostają filmy, które mnie całkowicie pochłonęły.
Jeśli dobrze spędziłem przy filmie czas, robi wrażenie, wywołuje pozytywne emocje, to dobrze oceniam. Filmy to rozrywka i to z reguły dla mas. Rozrywką jest dla mnie często poszerzanie horyzontów i wiedzy, jednak kinematografia to medium, które słabo się do tego nadaje. Kinematografia odzwierciedla tylko niewielki skrawek rzeczywistości, wiele tematów omija. Nieraz słusznie, gdyż bardziej skomplikowane zagadnienia trudno na język filmu przełożyć. Ponadto, zwłaszcza w kinie głównego nurtu, pewne poglądy są silnie reprezentowane, zaś inne pomijane. Wiele idei jest pomijanych niemal całkowicie w kinematografii.
Staram się oglądać z czystą kartą - bez przygotowania, często bez podstawowej wiedzy o tematyce (omijam z reguły np. zarys fabuły). Wpływu oczekiwań na ocenę próbuję unikać, lecz to trudny to eliminacji czynnik.
Trudno powiedzieć, co ma na wpływ na moje oceny, na pewno estetyka (jestem wzrokowcem, jeżeli coś jest zgodne z moim poczuciem estetyki, jest piękne, to ma większą szansę na wysoką ocenę), zgodność z przekonaniami* (bohater negatywny obniża szansę na wysoką ocenę), w przypadku filmów widzianych dawniej także sentyment. Dobry film to film angażujący, wciągający, zachwycający, nie nudzący czy irytujący.
Gra aktorska jest trudna dla mnie do oceny, w prawie wszystkich przypadkach uznaję ją za poprawną. Ma ona nikły wpływ na oceny, z reguły obniża jeżeli sposób odegrania mnie nie przekonuje.
Sporadycznie wystawiam ocenę trochę inną niż wyżej wyjaśniona, z różnych względów, zwłaszcza gdy uważam temat za ważny lub za przekazywane wartości. Jest to wyraźnie zaznaczone w komentarzu. Czasem zmieniam ocenę jakiś czas po obejrzeniu, z reguły na plus, jeżeli film po jakimś czasie wciąż we mnie siedzi. Zmiany ocen są niewielkie (maksymalnie 1,5 pkt), bo liczy się pierwsze wrażenie, na gorąco.
Przy dokumentach biorę pod uwagę obiektywizm i wiarygodność - o ile mam odpowiednią wiedzę.
Plusy, minusy i połówki ocen (np. 5,5) wynikają ze stwierdzenia, że jest za dobry na niższą ocenę i za słaby na wyższą (5 lub 6) lub z niepewności co do oceny (5 czy 6).
* same moje przekonania się trudne do zakwalifikowania, określiłbym je jako racjonalne, głównie oparte na wiedzy naukowej a nie ideologii, zawierają idee przypisywane zarówno skrajnej lewicy, jak i skrajnej prawicy
Na filmwebie od 8 kwietnia 2018
{ "votes": { "last": 1614194154831, "films": 1532, "serials": 165, "games": 0, "tvshows": 0, "roleCount": 0 }, "w2s": { "last": 1614280092978, "films": 2431, "serials": 256, "games": 0, "tvshows": 1 }, "favorite": { "last": 1608153451280, "films": 39, "serials": 0, "games": 0, "tvshows": 0, "people": 13 } }

FILMOWE DNA

0
oceny
0
ulubionych
0
chce zobaczyć
0
oceny ludzi kina
  • ?