Film

Alchemik

1988
1 godz. 57 min.
6,3 609
ocen
6,3 10 1 609
606
chce zobaczyć
Sendivius przybywa na dwór księcia Fryderyka, aby poznać sekret więzionego tam mistrza Setona. Więcej Mniej
Alchemik zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Filmopowiada historię alchemika Sendiviusa który przybywa na zamek księcia Fryderyka wsród wielu podróżników , i pragnie przekonać księcia, iż posiadł tajemnicę uzyskiwania złota z innych metali.Nie zrażony groźbami ze strony księcia, przystępuje do próby zamiany metalu w złoto w obecności władcy i jego podwładnych. Sprytnym fortelemFilmopowiada historię alchemika Sendiviusa który przybywa na zamek księcia Fryderyka wsród wielu podróżników , i pragnie przekonać księcia, iż posiadł tajemnicę uzyskiwania złota z innych metali.Nie zrażony groźbami ze strony księcia, przystępuje do próby zamiany metalu w złoto w obecności władcy i jego podwładnych. Sprytnym fortelem zaskarbia sobie łaski księcia i osiąga swój cel: wydobywa z lochów więzionego tam mistrza wiedzy tajemnej, Tomasza Setona. Sędziwy mistrz przed śmiercią wypowiada część formuły magicznej. Aby ją poznać w pełni Sendivius przemierza świat, a za nim szpieg księcia Von Rumpf.To dopiero poczatek niesamowitej historii która jest połączeniem baśni fantasy, filmu historycznego i typowej intrygi sensacyjnej. Fantastyczne i "kosmiczne" zakończenie gwarantuje że film na długo się zapamięta.

studio
Studio Filmowe Tor / Telewizja Polska (współudział)
tytuł oryg.
Alchemik
inne tytuły
Zdjęcia do filmu realizowano w Sandomierzu (podziemia rynku) oraz na zamku Świny koło Bolkowa (Polska).
Film został zmontowany z ok. 60- 70% planowanych początkowo materiałów zdjęciowych.
Efekty specjalne do filmu powstały w praskiej wytwórni Barrandov, jednak reżyser filmu Jacek Koprowicz ostatecznie zadecydował, że nie wykorzysta ich w filmie.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Ten film buduje naprawdę ciekawą atmosferę. Do czasu myślałem, że to jest Baśń, ale reżyser (nieprędko)wyprowadził mnie z błędu mimo to skutecznie. Ciężko zdobyć, ale warto:)

 • Jest to horror historyczno-fantasy z elementami S-F. Brzmi dziwnie? I tak jest. Film trzyma
  poziom polskich "ambitnych" filmów lat 80 do ostaniach 15 minut. Później zaczyna się star trek.
  Generalnie polecam ale nie każdemu się spodoba. 6/10.

 • ALCHEMIK to tylko ścinki. Z czterech 50-minutowych odcinków wykrojono około 100 minut,
  by można było wyświetlić je w kinie. Zachowano czystą akcję, gubiąc gdzieś atmosferę.
  Czasami niejasne stają się związki przyczynowo-skutkowe, kto, co, jak i dlaczego. Trudno
  przypuszczać,... więcej

 • Interesujący

  Nibelung ocenił(a) film na 8

  Moim zdaniem film nie zasługuje na tak słabą ocenę jaka w tym momencie widnieje w ogólnej ocenie filmu. W mojej opinii film jest bardzo interesujący, ze względu na bardzo subtelne połączenie fantasy, sensacji i aspektów okultystycznych. Oglądałem film z dużym skupieniem i ani przez chwilę się nie nudziłem.... więcej

  1
  • Akcja się kupy nie trzyma. Nie wiadomo kto, dlaczego i po co. A szkoda , bo można było zrobić spójną fabułę. Reżyser nie zapanował nad scenariuszem. No i to debilne zakończenie, jak w amerykańskim filmie - statek kosmiczny.