Film

1988 1 godz. 57 min.
6,4 556
ocen
6,4 10 556
550
chce zobaczyć
{"id":"3754","linkUrl":"/film/Alchemik-1988-3754","alt":"Alchemik","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/37/54/3754/7414948.2.jpg"}
Sendivius przybywa na dwór księcia Fryderyka, aby poznać sekret więzionego tam mistrza Setona. Więcej Mniej
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Filmopowiada historię alchemika Sendiviusa który przybywa na zamek księcia Fryderyka wsród wielu podróżników , i pragnie przekonać księcia, iż posiadł tajemnicę uzyskiwania złota z innych metali.Nie zrażony groźbami ze strony księcia, przystępuje do próby zamiany metalu w złoto w obecności władcy i jego podwładnych. Sprytnym fortelemFilmopowiada historię alchemika Sendiviusa który przybywa na zamek księcia Fryderyka wsród wielu podróżników , i pragnie przekonać księcia, iż posiadł tajemnicę uzyskiwania złota z innych metali.Nie zrażony groźbami ze strony księcia, przystępuje do próby zamiany metalu w złoto w obecności władcy i jego podwładnych. Sprytnym fortelem zaskarbia sobie łaski księcia i osiąga swój cel: wydobywa z lochów więzionego tam mistrza wiedzy tajemnej, Tomasza Setona. Sędziwy mistrz przed śmiercią wypowiada część formuły magicznej. Aby ją poznać w pełni Sendivius przemierza świat, a za nim szpieg księcia Von Rumpf.To dopiero poczatek niesamowitej historii która jest połączeniem baśni fantasy, filmu historycznego i typowej intrygi sensacyjnej. Fantastyczne i "kosmiczne" zakończenie gwarantuje że film na długo się zapamięta.

studio
Studio Filmowe Tor / Telewizja Polska (współudział)
data produkcji
1988
tytuł oryg.
Alchemik
inne tytuły
Film nakręcono w Sandomierzu (Polska).
Film został zmontowany z ok. 60- 70% planowanych początkowo materiałów zdjęciowych.
Efekty specjalne do filmu powstały w praskiej wytwórni Barrandov, jednak reżyser filmu Jacek Koprowicz ostatecznie zadecydował, że nie wykorzysta ich w filmie.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Jest to horror historyczno-fantasy z elementami S-F. Brzmi dziwnie? I tak jest. Film trzyma poziom polskich "ambitnych" filmów lat 80 do ostaniach 15 minut. Później zaczyna się star trek. Generalnie polecam ale nie każdemu się spodoba. 6/10.

 • Polskie fantasy

  Brudny_Hary ocenił(a) film na 5

  Ciężki temat...muzyka jak z Krzyżaków, scenografia nielogiczna i sztampowa, fatalne światło etc. Sam film mozna obejrzeć, chociażby żeby zobaczyć co próbowano zrobić przez lata w temacie polskiego fantasy... Minusem jest to, że po 13 latach ( chodzi o wiedzimina) nie widać progresu. Dla koneserów kina ... więcej

 • ALCHEMIK to tylko ścinki. Z czterech 50-minutowych odcinków wykrojono około 100 minut, by można było wyświetlić je w kinie. Zachowano czystą akcję, gubiąc gdzieś atmosferę. Czasami niejasne stają się związki przyczynowo-skutkowe, kto, co, jak i dlaczego. Trudno przypuszczać, ... więcej

 • Beznadziejny.

  Dobromir77 ocenił(a) film na 1

  Dla mnie cały film jest beznadziejny. Nie jestem ksenofilem, ale Polacy takich filmów robić nie potrafią. Nie ma tu ani atmosfery, ani morału, ani niczego poza 110 minut nudy. Nie polecam nikomu. Szkoda czasu.

 • Moja ocena

  użytkownik usunięty

  Autor godny uwagi (m.in. intrygujący, owiany tajemnicą film Medium, niezgorszy w ostatnich latach Mistyfikacja), więc spodziewałem się ciut lepiej zrobionego filmu. No i zakończenie... jakby zepsuło wymowę. 6+.