Film

1982 1 godz. 42 min.
7,5 5 401
ocen
7,5 10 5401
4 377
chce zobaczyć
7,9 7
ocen krytyków
{"rate":7.857143,"count":7}
{"id":"3971","linkUrl":"/film/Austeria-1982-3971","alt":"Austeria","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/39/71/3971/7619070.2.jpg"}
Po wybuchu I wojny światowej galicyjscy Żydzi chronią się w karczmie Taga.
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Ekranizacja jednej z najwybitniejszych powieści Juliana Stryjkowskiego. Rok 1914. Pierwszy dzień i pierwsza noc I Wojny Światowej. Przy drodze do małego galicyjskiego miasteczka stoi karczma, tytułowa austeria, prowadzona przez starego, mądrego Żyda Taga. Znajdują w niej schronienie pierwsi uciekinierzy zagrożeni kozackim pogromem. Na tleEkranizacja jednej z najwybitniejszych powieści Juliana Stryjkowskiego. Rok 1914. Pierwszy dzień i pierwsza noc I Wojny Światowej. Przy drodze do małego galicyjskiego miasteczka stoi karczma, tytułowa austeria, prowadzona przez starego, mądrego Żyda Taga. Znajdują w niej schronienie pierwsi uciekinierzy zagrożeni kozackim pogromem. Na tle tej barwnej zbiorowości rysuje się wyrazista postać Taga, filozofa i wolnomyśliciela, mającego świadomość nadciągającej katastrofy.

na podstawie
studio
Zespół Filmowy "Kadr"
data produkcji
1982
tytuł oryg.
Austeria
inne tytuły
Scenariusz filmu powstał od razu po ukazaniu się powieści Juliana Stryjkowskiego (1966), ale nie przeszedł wówczas przez komisję - był to gorący okres przed Marcem'68. Film mógł powstać dopiero po odwilży początku lat osiemdziesiątych.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Oj oj oj oj

  Gibon_Szybkoreki ocenił(a) film na 10

  Kojarzycie zapewne tę pieśń co śpiewają Żydzi w tym filmie. Kazik Staszewski w jednym z wywiadów opowiadał, że widział lub słyszał (nie pamiętam już dokładnie) jak grupa Skinów przy tym tańczyła, myśląc że to Oi. Hehe.

 • Z chęcią bym

  leon391 ocenił(a) film na 7

  Z chęcią bym obejrzał, ale niestety leci zawsze albo o 1 albo 2 w nocy. Natomiast od 6 rano do samej nocy katowani jesteśmy Trudnymi sprawami, Szkołami i innymi wybitnymi dziełami.

  4
  • Ahhh ta Jewdohia

   Pro100wnik ocenił(a) film na 7

   Kawał babki, nie ma co :D

   6
   • Opowiem ci historię nie istniejącego świata...

    Grifter ocenił(a) film na 8

    Mistrzostwo Jerzego Kawalerowicza !! Pierwszy dzień wojny staje się tutaj generatorem zespolenia jednej nacji, która szuka schronienia, ukojenia i spokoju w obliczu tragedii. Ale to społeczeństwo więcej dzieli niż łączy. Erudyta Tag, jest świadom nadciągającego ... więcej

    4
    • Legalnie do obejrzenia po rekonstrukcji cyfrowej

     Dagome_iudex ocenił(a) film na 9

     http://www.youtube.com/watch?v =TyAmz-IxaFk