film

Austeria

1982
1h 42m
7,4 6 613
ocen
7,4 10 1 6613
7,4 13
ocen krytyków
Po wybuchu I wojny światowej galicyjscy Żydzi chronią się w karczmie Taga. Zobacz pełny opis
Austeria zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Złote Lwy
Film zdobył nagrodę Złote Lwy oraz 1 nominacja
Sprawdź wszystkie nagrody

Ekranizacja jednej z najwybitniejszych powieści Juliana Stryjkowskiego. Rok 1914. Pierwszy dzień i pierwsza noc I Wojny Światowej. Przy drodze do małego galicyjskiego miasteczka stoi karczma, tytułowa austeria, prowadzona przez starego, mądrego Żyda Taga. Znajdują w niej schronienie pierwsi uciekinierzy zagrożeni kozackim pogromem. Na tleEkranizacja jednej z najwybitniejszych powieści Juliana Stryjkowskiego. Rok 1914. Pierwszy dzień i pierwsza noc I Wojny Światowej. Przy drodze do małego galicyjskiego miasteczka stoi karczma, tytułowa austeria, prowadzona przez starego, mądrego Żyda Taga. Znajdują w niej schronienie pierwsi uciekinierzy zagrożeni kozackim pogromem. Na tle tej barwnej zbiorowości rysuje się wyrazista postać Taga, filozofa i wolnomyśliciela, mającego świadomość nadciągającej katastrofy.

na podstawie
studio
Zespół Filmowy "Kadr"
tytuł oryg.
Austeria
inne tytuły
Austeria Międzynarodowy
więcej
Film został nakręcony w miejscowościach Przedbórz i Odrzywół (Polska)
Scenariusz filmu powstał od razu po ukazaniu się powieści Juliana Stryjkowskiego (1966), ale nie przeszedł wówczas przez komisję - był to gorący okres przed Marcem'68. Film mógł powstać dopiero po odwilży początku lat osiemdziesiątych.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Z chęcią bym

ocenił(a) film na 7

Z chęcią bym obejrzał, ale niestety leci zawsze albo o 1 albo 2 w nocy. Natomiast od 6 rano do samej nocy katowani jesteśmy Trudnymi sprawami, Szkołami i innymi wybitnymi dziełami.

Ahhh ta Jewdohia

ocenił(a) film na 7

Kawał babki, nie ma co :D

Genialni: Franciszek Pieczka, Liliana Głąbczyńska - ech ta Jewdohia, zakochasz się w tej czarownicy i to nie tylko szatańskiej urodzie z piekła rodem, nie, nie, ej staryj czort, dla niej samej warto obejrzeć ten film - Wojciech Standełło - nikt nie napisał o nim w komentarzach, a cadyk w jego wykonaniu po prostu...

Oj oj oj oj

ocenił(a) film na 9

Kojarzycie zapewne tę pieśń co śpiewają Żydzi w tym filmie. Kazik Staszewski w jednym z wywiadów opowiadał, że widział lub słyszał (nie pamiętam już dokładnie) jak grupa Skinów przy tym tańczyła, myśląc że to Oi. Hehe.

Widziałem w ramach Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema w paryskim kinie w wersji zremasterowanej. Co dziwne, klimat jest bardziej mistyczny, piękne barwy cieszą oko, ale efekt końcowy - upiorne twarze chasydów wyglądają komicznie - jak klauny. To jeden ze słabych punktów tego niezwykłego dzieła....

więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones