PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=645580}
6,5 3 155
ocen
6,5 10 1 3155
5,6 5
ocen krytyków
Barbara
powrót do forum filmu Barbara

To miłość trzymała "wschodnich Niemców" w ich ojczyźnie.Jak widać, świat "enerdówka" to całkiem miłe miejsce, w którym można się zrealizować zawodowo i uczuciowo. Tylko Barbaro - co z twoją miłością życia ? Czy twój kochanek to tylko wspomnienie młodości ? Czemu wystrychnęłaś go na dudka ? Czyżby był "zgniły", jak cały zachód w tamtych czasach ? Niedźwiedz dla ostniemców, dla reszty ckliwe wspominki Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Dla mnie chała, którą ratuje główna rola kobieca ....

ocenił(a) film na 10
pi_kawka

SPOILER
Przecież chodziło o uratowanie tej dziewczyny, dlatego Barbara nie uciekła.

ocenił(a) film na 5
Sqrchybyk

To ja może przypomnę los dziesiątek tysięcy podzielonych rodzin, z których częśc zamieszkiwała NRD, a częśc zdołała "prysnąć" do RFNu. Ludzie wiali, nie bacząc na zerwane więzy, a potem cierpieli. Wesoło nie było. W "Barbarze" jest jakoś na opak, wbrew historii i zdrowemu rozsądkowi. Natomiast ocenę 10/10 ("arcydzieło") Skurczybyka skomentuję krótko: "bez jaj...".

ocenił(a) film na 10
pi_kawka

Rany, bohaterka postanowiła po prostu pomóc młodej dziewczynie (Stelli), zamiast sobie. Może to i wbrew zdrowemu rozsądkowi (chociaż Barbara miała jednak "jakieś" życie w tym NRD, podczas gdy Stella była na prostej drodze do piekła), ale za taki brak zdrowego rozsądku to się medale dostaje...

Arcydziełem bym tego filmu nie nazwał, ale ja nie stosuję filmwebowych określeń towarzyszących poszczególnym ocenom. Mam swoją skalę. "Barbara" IMO jest na poziomie najlepszych (no, prawie najlepszych) filmów naszego Kina Moralnego Niepokoju, bo też z tym nurtem mi się ten film kojarzy, i to zarówno tematycznie, jak i pod względem wykonania.

Sqrchybyk

Dlaczego nikt nie zauważył, ze Barbara zakochała się w doktorku, koledze z obecnej pracy, to drugi powód dla jakiego została. Za mało w Was empatii Panowie ;)

ocenił(a) film na 10
Shallin

Nie pamiętam już dokładnie... Może i tak, ale to mniej ważny powód. "To nie był kraj dla zakochanych" ;)

Sqrchybyk

Mylisz się, dla kobiety to bardzo ważny powód, kraj nie ma znaczenia, Polaka tez nie była krajem dla zakochanych a jednak kupę kochających się ludzi tam pozostało i żyje.

ocenił(a) film na 10
Shallin

OK, może masz rację. Jak obejrzę ponownie to się do tego odniosę.

Sqrchybyk

ok. milo :)

ocenił(a) film na 5
Shallin

Po czym wnioskujesz, że Barbara zakochała się w lekarzu? (Film oglądałem pół godziny temu, więc jestem na świeżo ;])

ocenił(a) film na 6
Ultor

Np. po scenie w kuchni :). Oczywiście, jest to teza, z którą można polemizować, ale jest to jakieś logiczne uzasadnienie decyzji o pozostaniu.

ocenił(a) film na 5
sbbbbs

No, te spojrzenia w pokoju na samym końcu też niby mówią same za siebie, ale jednak wydawało mi się, że Barbara cały czas kocha mężczyznę z NRD. Rezygnuje z jego miłości aby ratować Stellę, a teraz spróbuje ułożyć sobie życie u boku lekarza, ale nie jest pewna czy im się uda.

ocenił(a) film na 6
Ultor

Też tak odbierałem sytuację; niemniej jednak, scena kuchenna ma miejsce jeszcze zanim Barbara zmuszona jest podjąć decyzję o zaniechaniu własnej ucieczki -- można zatem wnosić, że jakieś uczucie się już wówczas w niej rodziło. A wątek z mężczyzną z RFN jest tak dziwny (chodzi mi o jego sugestię, iż to on mógłby wrócić do NRD), że trudno mi do końca wyrobić sobie zdanie o tym, co ich łączyło.

ocenił(a) film na 5
sbbbbs

Ten lekarz od początku filmu ją podrywał. Pocałunek nie był niewinny, ale trwał krótko i ja go odebrałem jako taki znak "lubię cię" od Barbary. "Starasz się, to masz chociaż pocałunek ode mnie". Hehe, to właśnie lubię w kinie. Jedna scena i wiele interpretacji, różne punkty widzenia ;)

Sqrchybyk

Po latach znów trafiam na Sqrchybyka i tym razem Kolego muszę Ci przyznać rację. Dodam nawet, że ten film też oceniam wysoko.
Shallin trafia w sedno, chociaż ciężko ocenić, który z powodów przeważył. Wydaje mi się, że jednak dotarło do niej właśnie to, że ona może jakoś ułożyć sobie życie i na prowincji, a na Stellę czekały same przykre niespodzianki.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones