PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=676755}
6,2 9 527
ocen
6,2 10 1 9527
6,7 11
ocen krytyków
Borgman
powrót do forum filmu Borgman

Moja głowa!

ocenił(a) film na 6

Po opisie spodziewałem się filmu, który będzie trudny w odbiorze, męczący, lecz w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Nie zostałem zaskoczony, dostałem to czego się spodziewałem, ale w potrójnej dawce. Film mnie przerósł, nie zrozumiałem zupełnie niczego, wciąż zastanawiam się po co te akcje typu zabicie lekarki, siedzenie na śpiącej Marinie, zniszczenie ogródka koparkami i zarazem brak reakcji na te czyny ze strony rodziny.
Mógłbym wymieniać wiele podobnych scen i zadawać pytania kim była Stina i czemu Marina nagle zachciała zabić męża i, niczym desperatka, pragnęła Borgmana, lecz myślę, że ostatecznie i tak nie ułożą mi się w całość i nie zaprezentują treści oraz, co ważniejsze, przesłania filmu.
Sądzę, że nawet surrealizm scen oraz ich nonsensowność nie wypadły najlepiej, po prostu daleko mu do filmów używających podobnych środków przekazu (patrz: "Blue Velvet")

Nie żebym był fanem "Transformersów" czy "Szybkich i wściekłych", bo rzadko oglądam tego typu filmy, ale "Borgman" mnie nie przekonał, w przeciwieństwie do dzieł Lynch'a, który tworzy podobnie zagmatwane fabuły.

ocenił(a) film na 4
ringos1

UWAGA, MOŻLIWY SPOILER!!! Chodziło o pozyskanie dzieci. Miały dołączyć do tej dziwnej zbiorowości opetanej złem, tępionej przez Kościół, wypełniającej jakąś niszczycielską względem ludzi misję. Wszystkie osoby, które stanęły na drodze, nie miały znaczenia. Dlatego można je było weliminować. Borg umiał oczywiście wpływać na umysły, więc czynił to. Dlatego śpiąca żona otrzymywała przekaz pełen mężowskiej agresji wobec niej, co poskutkowało całkowitym znienawidzeniem coraz bardziej niechcianego męża. Zasypany staw stał się wcześniej mogiłą kolejnych ofiar. Tak to widzę, bo reżyser nie raczył klarownie wyjaśnić wszystkich wątków swej opowieści. Istnieje dowolność interpretacji, a każda będzie równie dobra, jak i bezsensowna.

ocenił(a) film na 6
duzami

Dzieci można pozyskać na sto innych, prostszych sposobów. Mam wrażenie, że film miał przede wszystkim zaintrygować widza ukazaniem świata, którego nie ma. Potrafimy właściwie ocenić przemoc, która wybija nam szyby w oknach, włazi z buciorami, gwałci, kradnie. Obce jest naszej naturze widzieć ją w osobach, zachowaniach z pozoru łagodnych, ugrzecznionych. Ja tu dostrzegam silne wpływy Funny Games, podobny schemat rozwoju akcji.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones