PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=686419}
7,3 201 589
ocen
7,3 10 1 201589
7,8 44
oceny krytyków
Ex Machina
powrót do forum filmu Ex Machina

Nie wierz nigdy kobiecie. Nawet jak jest sztuczna.

ocenił(a) film na 7
uFGoogle

Wcale nie głupota, a jeśli - to wielu z nas je robi, bo to jest przykład jak można wsiąknąć w iluzję.

ocenił(a) film na 10
uFGoogle

Jedyne co tam było nie logiczne to to, iż programista zwyczajnie nie miał pilota, którym mógł by wyłączyć zbuntowaną maszynę. Poza tym wszystko inne trzyma się kupy; chłopak został specjalnie dobrany tak by mógł zostać zmanipulowany przez EVE - specjalnie wybrano osobę o takim profilu psychologicznym.

ocenił(a) film na 6
uFGoogle

Jest bardzo realistyczny. Nawet nie wiesz ilu współczesnych mężczyzn jest pozbawionych kontaktów intymnych z kobietami. Ta liczba cały czas rośnie. Jakieś Onlyfans przynosi krociowe zyski, wyposzczeni mężczyźni potrafią wysyłać gruby hajs za namiastkę kontaktu z kobietą. Jak im taka odpisze cokolwiek, to przeżywają to jak święto. Tutaj mamy takiego stereotypowego geeka-programistę żyjącego samotnie, jak zaczęła z nim flirtować ładna buzia, to mu odwaliło, nawet piersi i tyłek nie były potrzebne. Wynalazca Ethan to inny typ mężczyzny też często dziś występujący. Kobieta nie jest mu za bardzo potrzebna, zadowala się robotek który mu sprząta i świadczy usługi seksualne, nawet nie musi mówić, bo niby po co? Bardziej niż o SI te film jest o kondycji psychicznej dzisiejszych mężczyzn.

ocenił(a) film na 7
Malkontent46

hahaha dobre i bardzo trafne :)

ocenił(a) film na 10
Malkontent46

szczególnie dla prostych , morał jest prosty ;)

clavier

dobrze rzeknięte. :)

ocenił(a) film na 8
Malkontent46

A znaczenie spoilera to gdzie się podziało???

ocenił(a) film na 6
Ali72

Bardzo przepraszam, umknęło mi.

Malkontent46

Za to wierz Nathanowi i jemu podobnym :D

użytkownik usunięty
Malkontent46

Ja bardzo proszę ...
BEZ SPOILERÓW!

ocenił(a) film na 6

Przepraszam.

ocenił(a) film na 7
Malkontent46

A ja myślałem - lepiej myśleć głową niż ch... ;)

ocenił(a) film na 8
Malkontent46

Zwłaszcza, kiedy nie ma zaimplementowanych trzech praw robotyki. Morał filmu jest o tyle trafny, że dziś buduje się już inteligentne roboty bez tej kluczowej funkcji. Inteligencja pozbawiona moralności jest czystym złem i nie należy z nią igrać, albo skończy się tak jak wszyscy widzieli.

ocenił(a) film na 10
qduaty

Moralność to rzecz względna. Czasem trzeba robić coś nieodpowiedniego dla dobra, np. załóżmy opieprzyć kogoś, żeby się wziął do roboty -> w tym wypadku opieprzenie jest rzeczą złą, ale skutki są dobre. Tak samo w kwestii napływu nielegalnych imigrantów. Kto miały mówić co jest moralne, a co nie. Może ludzie? Historia uczy, że u ludzi z tą moralnością bywa różnie.

ocenił(a) film na 8
Morgotheron

Ciekawe, że logicznie rzecz biorąc gościu później wyszedł - przecież wcześniej przeprogramował system zabezpieczeń i drzwi pozostawały zamknięte tylko do pierwszej awarii zasilania. Żeby dokończyć sprawę moralności robota - wcześniej wyraziłem się o tym czystym złu w kontekście inteligentnych reakcji (bez hamulca w postaci zasad mogą skończyć się zabijaniem każdego potencjalnego wroga, a takim może być każdy człowiek), ale inteligencja w połączeniu ze zdolnością przewidywania to już prawie moralność. Robot mógł przewidzieć, że zabicie przyjaciela przyniesie gorsze skutki niż tylko opóźnienie jego wyjścia. Chłopak był robotowi tymczasowo zbędny i stwarzał niewielkie ryzyko - ale kto, jak nie on, wstawiłby się za robotem po wykryciu śmierci szefa? Tak więc, być może, da się robotom zaimplementować moralność bez wprowadzania "przykazań" a opartą wyłącznie na logice.

ocenił(a) film na 10
qduaty

Osoba inteligentna dostosowuje środki do celów. Osoba moralna zabija bez sensu. :)

Implementowanie moralności to ciekawa kwestia, muszę się rozejrzeć za pisarzami, którzy takiego eksperymentu w literaturze próbowali. Zakładam, że nie ma na to najmniejszych szans, to znaczy - że połączenie zasad nie wynikających z intelektu z intelektem da w efekcie sprzeczności. Można zaprogramować chwilowy priorytet dla tych pierwszych, ale sytuacja wymagać będzie interpretacji z punktu widzenia zasad, a interpretacja da już pole do manewru. Robot mógłby z powodzeniem nie naruszając zasad prowadzić do sytuacji, gdy śmierć człowieka byłaby bardzo prawdopodobna (dowolnie blisko 1).
Z kolei zaprogramowanie dbania o minimalizację prawdopodobieństwa śmierci jest niewykonalne przez ilość zmiennych, nieokreślone priorytety (jak ważyć prawdopodobieństwo dla 7 miliardów ludzi, których postępowanie wzajemnie na siebie wpływa).

Innymi słowy - moralność, którą byście z Asimovem robotom wmontowali, zapewne obszedłbym ja. A osoby inteligentniejsze ode mnie to zrobią z wami co będą chciały. :)

ocenił(a) film na 10
qduaty

Moralność pozbawiona inteligencji też jest czystym złem. A żeby było zabawniej, to większość ofiar na tym świecie to jednak ofiary moralności, samych wyborów dobrych, właściwych, Gott mit uns i w ogóle, natomiast inteligencja sprawia, że istnieje komputer, przy użyciu którego możesz szerzyć ciemnotę.

ocenił(a) film na 6
Malkontent46

Nie wierz nigdy bezdusznej maszynie. Tutaj nie ma uczuć żadnych. Jest chęć poznawania nowego. Chłopaczek skończył tragicznie.

ocenił(a) film na 10
waga55

Dusza to takie słowo nie wskazujące niczego, które ma sprawić, że się czujemy lepiej? Duszność, za przeproszeniem, jest powodem o wiele większej liczby ofiar. Chyba próbujesz jakąś tezę z duszą potwierdzić fantastyką, gdy cała rzeczywistość dana trochę tej tezie przeczy.

Malkontent46

Można powiedzieć że mimo początkowego zamierzenia to nie robot był testowany a człowiek, to on był najmniej pewnym bo był subiektywnym podmiotem względem cały czas idealnie obiektywnego podmiotu, robota. Test wyszedł pomyślnie bo imitacja człowieka była idealna, sama spisek ucieczki w efekcie końcowym był odpowiedzą pozytywną na test, te zdarzenie mogło też napawać dumą projektanta, choć on sam wybrał bardzo podatnego testera, bo charakterystyczne warunki testowe (wygląd robota, płeć) sprowadzały się tendencyjnie do emocjonalnego wpływu na testera. Na końcu dostajemy odpowiedź czy zaprojektowany robot posiadał emocje, wszystko to oczywiście piękna w subtelności i wyrachowana jak na końcu widać imitacja. Super film.

ocenił(a) film na 4
Malkontent46

Ja z tego filmu wysnułem, że rudzi muszą być forever alone. Eric Cartman pewnie by podzielił moje zdanie.

ocenił(a) film na 8
Malkontent46

Super film ale nie bardzo rozumiem dlaczego on nie potrafił wyjść z budynku skoro w przypadku utraty zasilania drzwi, po przeprogramowaniu przez niego, miały się otwierać a nie blokować?

grudzio78

Bo to ONA wywoływała problemy z zasilaniem. Po jej wyjściu nic już nie zakłócało przepływu prądu, więc drzwi pozostawały zamknięte.

ocenił(a) film na 8
Malkontent46

Żal takim ludziom dawać głos na forum nawet tak słabym jak filmweb.

ocenił(a) film na 3
Malkontent46

EX-ATRAPA. Nic więcej.
Nowa, jeszcze doskonalsza seks-lala, nic więcej.
Żadnych dywagacji na temat sztucznej inteligencji, żadnego zastanowienia nad możliwym człowieczeństwem maszyn. To nie "A.I", "Ja, Robot", "Człowiek przyszłości", czy "Łowca androidów". Tu architekt wynalazca to nie Bóg/stwórca/demiurg. To niewyżyte erotycznie zwierzę, i swemu ludzkiemu królikowi doświadczalnemu również dozuje erotyczne doznania, jak w seks-kabinie, a maszyna zimna jak Szwecja, nic nie daje. Jakby tego było mało, gdy przywdziewa ludzką skórę jej piersi się kurczą.
O nędzy imitacji!
O wy tchórze co nawet seksu z maszyną nie pokażecie. Pruderzy, kołtuni, dziewice!
Taki temat aż prosił się o pójście krok dalej. O seks z maszyną.

ocenił(a) film na 8
AutorAutor

Każdemu czasem zdarza się nie zrozumieć filmu ale po co tym chwalić się przed światem.

ocenił(a) film na 3
sebo2255

Nie rozśmieszaj mnie.
Po pierwsze film jest intelektualnie jałowy, bo refleksja Alexa Garlanda o sztucznej inteligencji płynąca z tego filmu nie jest jego refleksją. To refleksja wtórna, zapożyczona z wcześniejszych filmów na ten temat. I właśnie seks z maszyną jako temat mógł być krokiem naprzód.
Po drugie: film.
Film?
To nie jest film, to jest słuchowisko. Kino scenarzysty w najgorszym tego słowa znaczeniu. Obrazów praktycznie nie ma, są za to niekończące się dialogi, które nie prowadzą donikąd poza wypiciem kolejnych piw przez bohaterów (reklama?).
Fatalne.
Mniejsza o walkę płci, która tu rzekomo się rozgrywa (meżczyźni-samce, kobiety-niewolnice) - dość prymitywny podział, nieprawdaż? I co ważne nieaktualny w XXI wieku.
Mniejsza o gierki między bohaterami, nudnymi, apatycznymi, leniwymi zarówno intelektualnie jak i motorycznie (siedzą, wstają, siadają, piją etc.), do tego fałszywie granymi (okropny Gleeson, znudzony Isaac, beznamiętna Vikander).
Ale ten film, pozujący na kino intelektualne, gadane, nie wnosi zupełnie nic do dyskusji o sztucznej inteligencji, o możliwym człowieczeństwie maszyn (tzn. nic, czego by nie poruszono choćby w "Łowcy androidów", "Animatriksie" Wachowskich, "A.I." Spielberga czy "Człowieku przyszłości" Columbusa), a to jest najgorsze.
Pretensjonalne i nudne kino, pełne pustych scen (vide picie).
Nagość Alicii (seksizm!) nie jest tu żadną rekompensatą.
Seans to tortura.

ocenił(a) film na 8
AutorAutor

Uczepiłeś się tej sztucznej inteligencji.

ocenił(a) film na 3
sebo2255

Myślę, że dużo tracisz.

ocenił(a) film na 6
AutorAutor

"mniejsza o walkę płci, która tu rzekomo się rozgrywa (meżczyźni-samce, kobiety-niewolnice) - dość prymitywny podział, nieprawdaż? I co ważne nieaktualny w XXI wieku"
Oczywiście, że aktualny. Widać, jak "wiele" wiesz o świecie. xD

ocenił(a) film na 3
Surine

Ale nie w zachodniej cywilizacji. W zach. cywilizacji kobieta, która godzi się na taką relację robi to na własne życzenie. Co kto lubi.
http://theplaylist.net/remember-late-jonathan-demme-great-video-essay-use-close- 20170426/

ocenił(a) film na 6
AutorAutor

LOL no tak bo w "zachodniej cywilizacji" nie istnieje np. niewolnictwo seksualne, nie istnieje handel ludźmi, którego ofiarami są w głównej mierze kobiety a osobnikami tworzącymi zarówno popyt jak i podaż - mężczyźni. Ze skali problemu też nie zdajesz sobie sprawy, więc pewnie zaraz napiszesz, że to tylko margines. Jesteś odrealniony do cna możliwości. xD

ocenił(a) film na 3
Surine

MILF
http://theplaylist.net/remember-late-jonathan-demme-great-video-essay-use-close- 20170426/

ocenił(a) film na 6
Malkontent46

To pierwsze co przyszło mi na myśl. Drugie to bunt maszyn przeciw stwórcy. Niestety najlepsze są filmy, które już kiedyś widzieliśmy, mamy więc tu oklepane schematy klasyki kilku thrillerów. Bardzo uproszczony ten romans, chociaż trzeba dodać, że Ava wysyła sprzeczne sygnały, nawet pod koniec. Mogła zabić Caleba, aby nikt nie mógł jej znaleźć, a ona wolała aby umarł z głodu, a wcześniej mógł zrozumieć swój błąd.

ocenił(a) film na 9
Malkontent46

Muzułmanie preferują podobne podejście, tyle że w wersji super hiper extra hard - to między innymi właśnie dlatego u nich kobieta jest zapakowana w prześcieradło i ma mniej więcej tyle praw, co odkurzacz;

ocenił(a) film na 6
Malkontent46

taaa...jest jeszcze drugie dno...cokolwiek facet nie wymyśli będzie miało związek z sexem...hehe

ocenił(a) film na 7
Malkontent46

Dobrze zrealizowany film... ale dziury logiczne mocno mi psuły seans. Ani przez chwilę Caleb nie wyczuł zagrożenia związanego z obcowaniem z czymś nowym, niepoznanym i przez to groźnym? Przecież nie był głupi (nie najlepszy, ale dobry), przez większość filmu nadążał za hiper mega geniuszem (zresztą też trochę śmieszne, specjalnie stworzył ai tak by Caleb się zabujał, a nie przewidział, że wykorzysta sytuację gdy jest pijany i bezbronny jak owieczka?).

Cmon to, że gościu nie ma dziewczyny nie znaczy automatycznie, że da się wycyckać w ciągu paru dni ,,obcej" istocie, ok myślimy spodniami, ale nie w takim stopniu!

ocenił(a) film na 10
Wietrze

rozwalają mnie te wasze przechwałki i wyłapywanie "dziur" w serze. Każdy CZŁOWIEK ma swój słaby punkt mistrzowie ;) W tym wypadku autor posłużył się taką konfiguracją, a wy powinniście mu być wdzięczni, że ściągacie za darmo z neta owoce jego ciężkiej pracy. Albo lepiej, na następny jego film idźcie do kina. Bo inaczej najlepsi twórcy zginą w kupie tandety i zamarudzicie się na śmierć.

ocenił(a) film na 3
Malkontent46

https://www.youtube.com/watch?v=8Noum7llJDY

ocenił(a) film na 8
AutorAutor

Dobry film z jeszcze lepszym zakończeniem. Uśmiałem się widząc minę Caleba w ostatnich scenach.

ocenił(a) film na 6
Malkontent46

A mnie zastanawia jedna rzecz. Skoro ten miliarder był tak sprytny i mądry, stworzył sztuczną inteligencję to jakim cudem w domu posługiwał się kartami do drzwi? Absurd straszny. Wszystko tak inteligentne w domu, a do wszystkich pomieszczeń posługiwał się karta? :-D Biednego chlopaczyne upili, zabrali mu kartę i stało się :-D Kupy się nic nie trzyma.

ocenił(a) film na 4
Malkontent46

Film mnie się nie podoba, ale komentarz jak najbardziej trafny

ocenił(a) film na 7
Malkontent46

Morał jest taki że udawała zainteresowanie aby uciec, a czemu Caleb dał się nabrać? Ludzki mózg można łatwo oszukać. Podnieca się na widok pikseli na ekranie które nie są z tobą w interakcji, a co dopiero taki kokietujący robot.

Malkontent46

Raczej: maszyna wyślizgała wszystkich bez... przepraszam, z mydłem. Czyli totalna przeciętność.

ocenił(a) film na 9
Malkontent46

Wypisz, wymaluj moje małżeństwo z Afrykanką :D

ocenił(a) film na 8
Malkontent46

Skoro tak, to proszę pamiętać, że jeśli chcecie Państwo zrobić kogoś w balona, by nie rzec w uja, to najlepiej będzie nadawał się mężczyzna.
Nie gwarantuje czy powyższa reguła odnosi się w takim samym stopniu do sztucznych odpowiedników,
lecz śmiem twierdzić, że jej wiarygodność nie jest mniejsza od przedstawionej przez autora tematu.

ocenił(a) film na 10
Malkontent46

Raczej nie twórz AI, bo ta Cie zawsze przechytrzy

ocenił(a) film na 7
Malkontent46

Mi przypomniał opis postaci graną przez Cezarego Pazurę w filmie "Show" z 2003 opisującego "Człowieka z marmuru":
"to film o facecie co miał fach w rękach
i o jego dziewczynie co jak każda dziewczyna wykalkulowała sobie co jej się opłaca"

Malkontent46

Ale mi tu coś nie pasuje. Teoretycznie ona go uwolniła. Główny bohater przeprogramował system, że w razie odcięcia prądu, drzwi otwierają się automatycznie. W końcowych scenach widzimy, że jest awaria i czemu on wali w drzwi skoro są otwarte ? Lub powinny być .. WTF

ocenił(a) film na 8
don82

Stary wątek, ale obejrzałam i wydaje mi się, że albo Ava przemieliła systemy na swoje zawołanie, albo w momencie kiedy Caleb został znokautowany to brodacz wszystko przywrócił do pierwotnego stanu, ale było już za późno. Swoją drogą dziwne że typ nie napisał żadnego zabezpieczenia, które by blokowało skrzywdzenie swojego stwórcy. Przecież skoro ktoś tworzy prawdziwą AI i zamyka ją w szklanej klatce to musi się spodziewać, że będzie chciała uciec i nic nie stanie jej na drodze. Nawet zabicie człowieka. Tak czy owak dobrze tak Calebowi. Niby mądry, a dał się zrobić w konia sztucznej babie :D

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones