film

Grajmy dopóki nas nie zabiją

They Will Have to Kill Us First
2015
1h 40m
6,6 23
oceny
6,6 10 1 23
W 2012 roku ekstremiści islamscy przejęli kontrolę nad północnym Mali, wprowadzając własne porządki i prawo szariatu. Zakazano słuchania, wykonywania i tworzenia muzyki,... Zobacz pełny opis

Ten film nie ma jeszcze zarysu fabuły.
Grajmy dopóki nas nie zabiją zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

W 2012 roku ekstremiści islamscy przejęli kontrolę nad północnym Mali, wprowadzając własne porządki i prawo szariatu. Zakazano słuchania, wykonywania i tworzenia muzyki, którą uważano za wymysł szatana. Spalono instrumenty i zamknięto radiostacje. Dla Mali - państwa z tradycyjną kastą muzyków, o największym zagęszczeniu muzycznychW 2012 roku ekstremiści islamscy przejęli kontrolę nad północnym Mali, wprowadzając własne porządki i prawo szariatu. Zakazano słuchania, wykonywania i tworzenia muzyki, którą uważano za wymysł szatana. Spalono instrumenty i zamknięto radiostacje. Dla Mali - państwa z tradycyjną kastą muzyków, o największym zagęszczeniu muzycznych osobowości na świecie, gdzie muzyka była integralną częścią życia, którą uprawiali niemal wszyscy i słychać ją było na każdym kroku, okazało się to trudne do zaakceptowania. Muzyka była tu istotnym elementem codzienności i jedną z najważniejszych form komunikacji i przełamywania barier. Dlatego nie mogła pójść w zapomnienie. Uprawiano ją potajemnie, choć większość twórców wyjechała na południe kraju, gdzie nie obowiązywał zakaz jej uprawiania. Film pokazuje potęgę malijskiej muzyki i rolę, jaką pełni ona w kraju griotów. Poznajemy osobiste historie malijskich muzyków, którzy opowiadają o sytuacji społeczno-politycznej w ojczyźnie i powodach, dla których zmuszeni zostali do wyjazdu na południe. Słynna malijska diva Khaïra Arby tłumaczy, że w Mali po prostu nie ma życia bez muzyki, która łączy ludzi bez względu na ograniczenia i stanowi narzędzie walki o wolność. Dlatego po obaleniu ekstremistycznego reżimu za wszelką cenę chce zagrać dla swoich rodaków swój pierwszy koncert w Timbuktu. Z kolei członkowie fenomenalnej formacji Songhoy Blues, śpiewający w nurcie malijskiego bluesa i odnoszący sukcesy w Europie, opowiadają, czym dla nich jest muzyka i dlaczego żyją na wygnaniu na południu kraju, gdzie strach przed reżimem czai się na każdym kroku. I choć Arby święci triumfy w swoim kraju, a Songhoy Blues za granicą, to ich stosunek do muzyki dowodzi, że rzeczywiście jest ona w stanie przekroczyć wszelkie granice, w tym te polityczne, bez względu na ich charakter. Przede wszystkim jednak to właśnie za jej pomocą malijscy muzycy walczą z Al-Kaidą i zagrożeniami, jakie się z nią wiążą.

studio
Spring Films (współudział)
tytuł oryg.
They Will Have to Kill Us First
inne tytuły
Zdjęcia do filmu powstały w Bamako, Gao, Timbuktu (Mali), Sag-Nioniogo, Wagadugu (Burkina Faso) i Londynie (Anglia, Wielka Brytania).
Na razie nikt nie dodał wątku na forum . Spróbuj swoich sił i podziel się opinią. Możesz być pierwszy!
Dodaj wątek na forum

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones