Film

2008 1 godz. 10 min.
6,5 101
ocen
6,5 10 101
90
chce zobaczyć
{"id":"478367","linkUrl":"/film/Gugara-2008-478367","alt":"Gugara","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/83/67/478367/7295018.2.jpg"}
Twórcy filmu dotarli do jednej z rodzin Ewenków, rdzennych mieszkańców południowej Syberii, których kultura od dłuższego czasu ulega stopniowej degradacji. Słowo „gugara”... więcej

Ten film nie ma jeszcze zarysu fabuły.
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Twórcy filmu dotarli do jednej z rodzin Ewenków, rdzennych mieszkańców południowej Syberii, których kultura od dłuższego czasu ulega stopniowej degradacji. Słowo „gugara” w języku ewenkijskim oznacza brzmienie dzwonków, które pasterze zawieszają na szyi renifera. Kiedyś ten dźwięk był wszechobecny wśród syberyjskiej tajgi, dziś nieTwórcy filmu dotarli do jednej z rodzin Ewenków, rdzennych mieszkańców południowej Syberii, których kultura od dłuższego czasu ulega stopniowej degradacji. Słowo „gugara” w języku ewenkijskim oznacza brzmienie dzwonków, które pasterze zawieszają na szyi renifera. Kiedyś ten dźwięk był wszechobecny wśród syberyjskiej tajgi, dziś nie słychać go tam prawie wcale. Coraz trudniej jest też spotkać przemierzające syberyjską przestrzeń plemiona Ewenków. Przez lata ich kultura była niszczona przez władze komunistyczne, które zmusiły plemiona do porzucenia koczowniczego życia. Ewenkom odebrano renifery i zamknięto ich w kołchozach. Dziś nie potrafią oni odnaleźć się w postradzieckiej, równie dla nich okrutnej rzeczywistości. Młodzi Ewenkowie opuszczają syberyjskie wioski i w poszukiwaniu szerszych perspektyw wyjeżdżają do większych wsi lub miast. Starsi zapijają smutki spirytusem.

studio
Centrala / Polski Instytut Sztuki Filmowej
data produkcji
2008
tytuł oryg.
Gugara
inne tytuły
W 2009 roku, w Lublinie Jacek Nagłowski oraz Andrzej Dybczak otrzymali II Nagrodę za ''ukazanie  w niezwykle sugestywny i dojrzały artystycznie sposób, wpływu Nowego Świata na tożsamość Małych Narodów"; w Konkursie Krótkometrażowym na Międzynarodowym Dniu Filmu Dokumentalnego "Rozstaje Europy".
W 2008 roku, w Parnu Jacek Nagłowski oraz Andrzej Dybczak zdobyli Grand Prix na International Documentary and Anthropology Festival.