PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=483242}

Kobieta w ukryciu

The Invisible Woman
6,0 3 994
oceny
6,0 10 1 3994
5,7 3
oceny krytyków
Kobieta w ukryciu
powrót do forum filmu Kobieta w ukryciu

UWAGA SPOILER!
Czy kto był ojcem tej dziewczynki pod koniec filmu? Czy nie ten pisarz Karol Dickens? Wie ktoś?

Tomik_4

Dziecko Dickensa i Ellen Ternan zmarło po urodzeniu - jak w filmie. Po śmierci Dickensa Ellen wyszła za mąż za George'a Wharton'a Robinson'a - prowadzili prywatną szkołę dla chłopców w Magrate - jak w filmie. Mieli dwoje dzieci: Geoffrey'a (w filmie przebrany za lwa) i Gladys. Film wiernie przedstawia historię związku Dickensa i Ternan: przedstawień z udziałem rodziny Trenan, szczegółów relacji z żoną Dickensa, katastrofy kolejowej Staplehurst rail crash, publicznych odczytów i działalności charytatywnej pisarza, włącznie ze zniszczeniem przez oboje wszelkich dokumentów świadczących o ich relacji (spalenie korespondencji).
http://en.wikipedia.org/wiki/Ellen_Ternan

lilo61

Nie bardzo rozumiem. W obsadzie tego filmu nie ma Ellen a główną rolkę gra Nelly (Felicity Jones) i to ona miała cichy romans z tym pisarzem Karolem Dickensem. Ta dziewczynka mówiła do niej "mamo" pod koniec filmu. Czy to była scena już po śmierci tego pisarza Dickensa? Czy to nie była ich córeczka?

Tomik_4

1. Nelly to zdrobnienie od Ellen :) W poprzednim poście podałem link - proszę sprawdzić imiona i nazwiska.
2. Kiedy po raz pierwszy w filmie (scena próby w teatrze) Dickens spotyka rodzinę Ternan - matka przedstawia mu starsze córki i Ellen, potem Dickens swojej rodzinie i innym aktorom przedstawia panią i panny Ternan - najmłodsżą również jako Ellen. Dopiero potem zaczał się do niej zwracać jak wszyscy - Nelly.
3. W scenach ze szkoły dla chłopców mąż zwraca się do niej Nelly, jest już wtedy panią Wharton Robinson - po mężu.
4. Dziecko, które występuje na początku filmu w kostiumie lwa i pastor zwraca Ellen uwagę, że w sztuce Dickensa nie było lwa, oraz dziecko, które na końcu filmu, kiedy Ellen rozmawia z mężem - wpada z "rykiem" do pokoju (przebrane za lwa), a potem kłania się po występie na szkolnej scenie - to CHŁOPIEC, syn George'a i Ellen - mówią między sobą i o nim "Geoffrey" (to prawdziwe imię ich syna), a on do Ellen "mamo". Nie ma tam dziewczynki.
5. W filmie kilkakrotnie pojawia się informacja lub sugestia, że Dickens już nie żyje. Ellen Ternan wyszła za mąż 6 lat po śmierci pisarza i w filmie jest to zgodne z faktami.
6. Romans Dickensa i Ellen Ternan trudno nazwać "cichym". Oświadczenie/list otwarty, który pisarz zamieścił w prasie (cytowany w fimie) miał bronić czci Ellen, a tymczasem publicznie ujawnił uczucia pisarza. Chociaż starali się zachować dyskrecję i tak było to publiczną "tajemnicą" - byli razem przez 12 lat. Dickens był bardzo popularny, uwielbiany - jego rozwodu po 22 latach małżeństwa nie udało się przeprowadzić w tajemnicy. Po jego śmierci jego synowie starali się sprawę tuszować, ale mimo zniszczenia większości "pisanych" dowodów - nie mogli ukryć zapisu dla Ellen w testamencie ani dożywotniej renty z wpływów wydawniczych. Nie wiem dlaczego się nie pobrali - nie wiem, które z nich tego nie chciało, jedno jest pewne - Dickens przed śmiercią zadbał, aby Ellen do końca życia nie musiała pracować.

lilo61

Uff...Wątek zakręcony. Dzięki:)

lilo61

Chciałam sprawdzać w Wikipedii, ale po co , dzięki za bardzo szczegółowe i fachowe objaśnienia!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones