Do wszystkich osób zainteresowanych tym, jakimi Wachowscy inspirowali się koncepcjami religijnymi tworząc swój film!

Na cho-miku w wersji PDF dostępna jest książka amerykańskiego religioznawcy Josepha Campbella pt. "Bohater o tysiącu twarzy”, którą Wachowscy inspirowali się pisząc scenariusze wszystkich trzech filmów z serii Matrix. Campbell w swojej książce porównał historie bohaterów występujących w wierzeniach ludów całego świata i przedstawił pewną uniwersalną strukturę mitu, którą nazwał Monomitem. W ramach tego klasycznego wzoru wyprawy bohatera wyróżnił trzy fazy tj. Odejście, Inicjacje i Powrót a w ramach poszczególnych faz pewne charakterystyczne dla mitów bohaterskich etapy. Większość tych etapów występuje w ukazanej w trylogii Wachowskich historii Neo.

W oparciu o prace Campbella Christopher Vogler opracował podręcznik pt. ''Podróż Autora. Struktury Mityczne dla Scenarzystów i Pisarzy", poświęcony temu, w jaki sposób wykorzystywać teorię monomitu przy pisaniu scenariuszy filmowych i książek. W swoim podręczniku przedstawił nieco zmodyfikowaną w stosunku do tej, którą zaprezentował w swojej książce Campbell teorię monomitu ( http://www.thewritersjourney.com/hero%27s_journey.htm#Hero ).

Wrzucam tutaj link do krótkiego wywiadu z Voglerem, w którym omawia fabułę pierwszego Matrixa przez pryzmat tej swojej koncepcji monomitu.
https://www.youtube.com/watch?v=8AG4rlGkCRU

Jako swego rodzaju ciekawostkę podaję informację, że z tej książki korzystał także George Lucas pracując nad scenariuszem Gwiezdnych wojen.

http://film.org.pl/wewn/star-wars-ewolucja-scenariusza-26575...

Także James Cameron w pewnym stopniu, co prawda nie aż tak dużym jak Wachowscy inspirował się teorią Campbella pisząc scenariusz pierwszego ‘’Terminatora’’.

https://adairjones.wordpress.com/2010/01/19/monomyth-james-c...
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1540-5931.2008....

37

Zgłoś nadużycie

Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu: