Memories

1995 1 godz. 53 min.
7,6 1 873
oceny
7,6 10 1873
2 586
chce zobaczyć
powrót do forum filmu Memories
  • użytkownik usunięty

    Nie sądzicie, że w "Cuchnącej bombie" bohater ma cechy trickstera, tj. występującego w różnych kulturach boga chaosu i zniszczenia?

    Przy okazji, czy w innych filmach nie odnajdujecie takiej postaci?

  • trickster jest jedną z najważniejszych postaci w kulturze w ogóle - napędza dynamikę cyklu istnienia i umożliwia rozwój, wymuszając zmianę. u Szekspira - Puk, w mitologi nordyckiej - Loki, w greckiej - Hermes lub Prometeusz, w popkulturze z motywu trickstera czerpią m.in. Bart Simpson, Joker, E. Nigma, Maska, Różowa Pantera, Donnie Darko, myślę, że w większości filmów protagonista lub główny antagonista mają cechy trickstera zaburzającego ustalony ład - zwłaszcza, gdy robią to nie z powodów pragmatycznych (w stylu: napad na bank na kasy), ale dla samej idei ("lubią patrzeć, jak świat płonie" :)).

  • Trickster jest bogiem chaosu i zniszczenia? Albo inaczej - jest wyłącznie nim? To jedno. Drugie jest takie, że "trickster" jest pojęciem sztucznym do cna, już sama nazwa by na to wskazywała (ohydne anglo-nazewnictwo, droga ku nowomowie i "brytmakaronii").

  • Pyrogenus ocenił(a) ten film na: 8

    Cover Czyli możemy go swojsko nazwać "Rozk**wiaczem" bądź "Władcą wszelkiego rozpiździaju"? [Wpis odblokowany za zgodność z regulaminem]