PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=824767}

Na powierzchni

Buoyancy
6,6 847
ocen
6,6 10 1 847
Na powierzchni
powrót do forum filmu Na powierzchni

... ale mało realistyczny. 14-letni podrostek rozwala trzech rosłych chłopów i to czym? Kością piszczelową wyłowioną z morza. Ale to szczegół, bo film jako całość przyjemnie się oglądało, choć to nie jest obraz dla oka miły.Najbardziej jednak przerażające sa fakty, że 200 tysięcy mężczyzn na takich trawlerach pracuje. I tak bogatsze kraje (Tajlandia) bogacą się na biednych (Birma, Kambodźa). Film ma wymowę ogólnoludzką, bo przeciez tak na dobrą sprawę film mógłby rozgrywać się jakies 200 lat wstecz, a bohaterami mogli być np. Anglicy i Irlandczycy. Kolejny film pokazujący, że tam, gdzie pojawia się żądza pieniędzy i perspektywa łatwego zarobku, człowieczeństwo i ludzkie odruchy przestają się liczyć.
Nie inaczej zresztą dzieje sie we współczesnych korporacjach, ale to juz może temat zbyt obszerny, żeby go tutaj poruszać.

ocenił(a) film na 3
Stefan_Zyskowski

Smutno mi, ale powiem jasno - bredzisz.

ocenił(a) film na 7
Krzypur

Mój komentarz do filmu ma kilka wątków. Może odniòsłbyś się do któregoś z nich i poparł jakimiś rzeczowymi argumentami. Nie przyszło ci do głowy, że możemy mieć różny odbiór jakiegoś obrazu, nie mówiąc już o odbiorze świata, czyli tzw światopoglądzie. Nie stanowi to jednak albo raczej nie powinno stanowić powodu, dla którego miałbyś kogoś obrażać.

ocenił(a) film na 3
Stefan_Zyskowski

Od słów "Film ma wymowę ogólnoludzką... wypisujesz ryzykowne twierdzenia i banały. Przepraszam za słowo "bredzisz". Dla mnie ten film jest naiwny i bardzo słabo zagrany, że nie wspomnę o okrutnie cienkich dialogach.

ocenił(a) film na 7
Krzypur

Tak, zgadzam się z Tobą, wyszło banalnie, ale sa to rzeczy dla mnie bardzo ważne, o których czasami zapominamy. Co do samego filmu: jeżeli odbierać go na płaszczyźnie "ratio", to jest banalny, jeśli natomiast na poziomie "emotio", to jednak swoją wartość przedstawia. Rzadko odbieram filmy "brzuchem", ale ten jakoś do mnie trafił.

ocenił(a) film na 3
Stefan_Zyskowski

No to by się zgadzało z moim odczuciem Twojego odczucia.

Krzypur

Ej, Kolego, ma do Ciebie pytanko. Wiesz jak jest po po rumuńsku? Ale po, nie ko, nie sprawdzaj poko. I nie żaden kod. Samo po.
UWAGA!!!
Żeby na podłodze nie było czegoś ostrego. Bo jak się dowiesz, to padniesz, będziesz się tarzał ze śmiechu po podłodze. Ja nie mogłem dojść do siebie, jak się dowiedziałem - tak się pokładałem ze śmiechu.
pzdr
Cień

ocenił(a) film na 7
Krzypur

cienkie dialogi? ale o co chodzi? o czym by tam mieli gadać?

ocenił(a) film na 3
mitrus80

Nie wiem, o czym, ale dla mnie to było amatorskie.

ocenił(a) film na 6
Krzypur

Dlaczego Pan twierdzi, że film jest naiwny? Oglądałam go niezbyt uważnie i nie wszystkie niuanse dostrzegłam.

ocenił(a) film na 3
przewrotnie

Bo tak został zrealizowany. Abstrahuję od treści filmu, ale oceniam robotę filmową. Dla mnie - naiwne "branie za serce".

ocenił(a) film na 7
Krzypur

Pozwolę sobie się z Panem nie zgodzić. Film jak na produkcje niskobudżetową jest wykonany całkiem nieźle. Dobre zdjęcia, scenariuszowo można się przyczepić, ale jest to dramat oparty na prawdziwych wydarzeniach, więc jeśli ludzie, którzy przeżyli te wydarzenia tak je odbierają to trudno jest się do tego przyczepić. Od aktorstwa przy tego typu projektach nie można wymagać za dużo - wiadomo, że nie jest to poziom światowy, ale "da się to oglądać". Dialogi rzeczywiście nie stanowią mocnej strony "Na powierzchni", ale myślę, że twórcy nie chcieli pokazać nam żadnej relacji głównych bohaterów, bo jako takiej nie było. Moim zdaniem "robota filmowa" jest na zadowalającym poziomie. Sam film całkiem ciekawy, nie jest to żadna rewelacja, ale na pewno nie dno.
Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 3
FrAnczesk0

Zostańmy przy odrębnych zdaniach. Swoją drogą, gdy czytam (a jest to przy wielu filach powiedziane) "oparte na faktach", to zapala mi się lampka ostrzegawcza.

ocenił(a) film na 7
Stefan_Zyskowski

A ja się z Tobą jak najbardziej zgadzam chociaż
nie zapominaj że 14-latek w amoku walczący o życie może być też niebezpieczny.

Stefan_Zyskowski

To nie kość piszczelowa, a kość udowa - najmasywniejsza, de facto najbardziej wytrzymała kość w ludzkim ciele i może zrobić solidne kuku.

Inna kwestia, że zbiorniki wodne to największy zasób szczątków ludzkich, mało prawdopodobne, ale czemu mogło się nie zdarzyć?
Z resztą można to również czytać metaforycznie.

ocenił(a) film na 7
adasia_VM_fun

Tak, rzeczywiście, na myśli miałem właśnie kośc udową. Ale mniejsza o większość. Co do metafory, oczywiście można było i tak to interpretować, tym bardziej, ze w ludziach w takich sytuacjach wyzwalają sie najbardziej atawistyczne zachowania. Z tym, że ten film był tak dosłowny, że nie doszukiwalbym sie tam żadnych metafor.

Stefan_Zyskowski

O, te atawistyczne zachowania to ciekawe spostrzeżenie. Mój partner skomentował to w trakcie filmu w kontekście sceny bójki człekokształtnych z Odysei kosmicznej Kubricka. Może to nie takie głupie porównanie jak pierwotnie miało być. :P

ocenił(a) film na 6
Stefan_Zyskowski

Pamiętaj, że młody zdobył "zaufanie" oprawców. To ułatwiło mu ich pokonanie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones