PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=850771}

Nastolatki

Adolescentes
6,7 178
ocen
6,7 10 1 178
7,3 3
oceny krytyków
Nastolatki
powrót do forum filmu Nastolatki

Kręcony przez 5 lat, od 13 do 18 roku życia Emmy i Anais. Dwie różne dziewczyny, dwie różne rodziny wywodzące się z dość odległych klas społecznych. Chyba nie oglądałam bardziej prawdziwego obrazu psychiki nastolatek, ich zachowań, obaw, radości, kłopotów i dojrzewania oczywiście. To też obraz relacji z rodzicami, przede wszystkim matkami, z chłopakami. Opowiada o codziennym życiu, a tak intensywnie, ciekawie, z szacunkiem, empatią ale też z odpowiednią dawką humoru. Dialogi są naprawdę godne zapamiętania - te ważne i te śmieszne. Ale to także portret Francji z takimi wydarzeniami jak zabójstwo dziennikarzy Charlie Hebdo czy masakra na koncercie Balaclan. Rozmowa przyjaciółek nad jeziorem kończąca film fantastyczna. Chciałabym z 5 lat obejrzeć ich dalsze losy.

użytkownik usunięty
Agatonik

Tak. Naga szczerość tego filmu jest rzeczywiście bardzo wyjątkowa. Splot tego, co prywatne z tym, co publiczne/polityczne został tu uchwycony delikatnie, ale i uczciwie oddając historii to, co historyczne a partykularyzmom to, co rodzinne i indywidualne. Ale z perspektywy mojego gnostyckiego sanatorium jest to obraz przede wszystkim bardzo smutny, a nawet przerażający. Fatalizm i nieuniknioność tego bardzo tuzinkowego, ale jednak nieuniknionego pytania, które nad tym filmem powiewa cały czas — to be or not to be? — i absolutnie nieświadomy proces konstruowania na nie nie tyle odpowiedzi ile po prostu reakcji — rekacji na samo bycie-w-świecie — przeraża mnie. Dziecko wciąż ma przed sobą wybór, a osoba dojrzała to ktoś, kto już go dokonał, mówiąc krótkie i zimne to be. Kapitalizm, socjalizm, patriarchat, fallogocentryzm czy jakkolwiek sobie to nazwiemy — mówiąc słowami Oscara Wilde'a — to po prostu życie brudne i wymagające zgody na ten właśnie brud Boga czynu, który tworząc świat musiał zbrukać sobie ręce. Anaïs decyduje się na wykonanie bolesnego tatuażu dobrowolnie (cokolwiek to znaczy) i tak samo dobrowolnie będzie później w bólach rodzić dzieci. Emma pewnie też wejdzie w ten świat kapitału i będzie powielać te same (być może do pewnego stopnia zrewidowane) wzorce, za pomocą których instytucje takie jak szkoła (państwo) i rodzina (partykularyzm) ją kształtowały tak, jak kształtuje się niezbyt twardą plastelinę. Wydaje mi się, że jest to film, który porusza w najbardziej intymny sposób centralny dla kapitalizmu problem alienacji i drugi nie mniej ważny reifikacji, które razem świadczą o jakiejś nieprzekraczalnej niemożności rewolucji. Dlatego ja na przykład nie chciałbym poznawać przyszłych losów tych sympatycznych dziewczynek, bo wiem, że nie znajdę tam nic, co nie byłoby tylko i wyłącznie wiecznym powrotem Blanquiego, innym takim samym Benjamina. Pesymistyczna taka historiozofia, ale myślę, że ten film jest jej flegmatycznym potwierdzeniem.

ocenił(a) film na 9

To wysoce prawdopodobne, że będzie tak jak piszesz. Ale ja aż taką pesymistką nie jestem. Świat nie jest dobry, ale też zdarzają się małe szczęścia i spełnienia.

Agatonik

a gdzie go znajdę online?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones