PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=461432}

Parnassus

The Imaginarium of Doctor Parnassus
6,6 163 629
ocen
6,6 10 1 163629
6,0 27
ocen krytyków
Parnassus
powrót do forum filmu Parnassus

problem ze zrozumieniem . kompletnie nie pojmuję sensu... mógłby ktoś wytłumaczyć ?!

ocenił(a) film na 6
ninek_w

Niestety nie potrafię Ci pomóc... Sam mam ten problem :P

ocenił(a) film na 7
ninek_w

ten film jest po prostu tak banalny, że aż skomplikowany :) zresztą mówi się, że Terry Gilliam zrobił ten film dla kasy, a nie dla idei. nie wiem, ile w tym prawdy, film wyszedł mu dobry, ładny, ale zabrakło mi ukrytego przesłania.. albo też nie umiem go odczytać :)

agula_131

ja wg nie rozumiem o co w tym filmie chodzi . kim był w końcu Parnassus ?! o co chodziło z tym diabłem ? i kim był ten Tony i czemu miał 3 oblicza ? :)

ocenił(a) film na 10
ninek_w

IMHO:
Parnassus - imię niewątpliwie pochodzi od Parnasu - góry, w na której "stacjonowały" Muzy i Apollo. Dlatego ja interpretuję Parniego jako artystę, a świat za lustrem jako tworzoną przez niego sztukę.

Tony miał różne oblicze, kiedy pojawiał się w marzeniach innych (po przejściu przez lustro) był oszustem i jako taki dostosowywał to co mówi, do tego, co inni chcą usłyszeć, jak to się mówi zmienia twarz za lustrem robi to bardziej dosłownie (pierwsza kobitka mówi coś w stylu "wiedziałam, że będziesz tak wyglądał, w marzeniu Valentiny ma twarz mężczyzny z żurnala, który ta czytuje).

prymitywizm

dziękuję bardzo :))

ocenił(a) film na 10
ninek_w

Cała przyjemność po mojej stronie :)
Mam nadzieję, że dałam jakieś punkty zaczepienia.

ps. Masz nieprzyzwoicie apetyczny avatar. :)

prymitywizm

hahah xd dziękuję :D aż się głodna zrobiłam :D

ninek_w

Tony przede wszystkim miał różne oblicza, ponieważ była to przymusowa zmiana w scenariuszu spowodowana śmiercią Ledgera, którego w późniejszych scenach zastąpili właśnie Depp, Farrell i Law.

Ofeflia

wiem , czytałam o tym . ale czemu nie dali np. tylko i wyłącznie Deppa ?! albo Farrella ?! :) zrobili tak , że ma te 3 oblicza... właśnie tego nie zrozumiałam na początku :)

ninek_w

W porządku :)
Osobiście żałuję, że nie zagrał tylko i wyłącznie Ledger. Za Farrellem specjalnie nie przepadam, za Lawem już w ogóle, a Deppa ostatnio mam trochę dosyć choć bardzo go cenię.

ninek_w

polecam zapoznać się z ciekawostkami :P

ocenił(a) film na 7
Ofeflia

Ale sam Ledger też miał się 'przemieniać' w tych różnych "snach", dlatego 3 aktorów, ponieważ były 3 przemiany :) Muszę obejrzeć to jeszcze raz, by dokładniej przeanalizować portret psychologiczny tych trzech typów :]

agula_131

A to o tym nie wiedziałam :) ja tylko wszędzie słyszałam wersję, że cała trójka zagrała z tego właśnie powodu i dlatego (m.in.) oddali córce Ledgera całe ich wynagrodzenie otrzymane za film. Przemiany miały być nowym elementem w scenariuszu.

Ofeflia

polecam zapoznać się z ciekawostkami :P

agula_131

Jak dla kasy to mu nie wyszło za bardzo: http://boxofficemojo.com/movies/?id=imaginariumofdoctorparnassus.htm

ninek_w

-mały spoiler - Jeśli o mnie chodzi to ten film jest skomplikowany głównie ze względu na polski tytuł: "Parnassus - Człowiek który oszukał diabła"(zerknijcie na plakat). Przecież w tym filmie Parnassus nie oszukuje diabła, mało tego, na końcu diabeł sam odpuszcza bo nie wygrana jest najważniejsza a sama gra. Z angielskiego to po prostu Imaginarium doktora Parnassusa i taki tytuł byłby ok. ja pamiętam jak podczas seansu patrzyłem na zegarek i czekał kiedy ten Parnassus oszuka tego diabła, film się już kończy a tu nic, no i nie oszukał.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones