PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1321}

Psychoza

Psycho
8,1 145 572
oceny
8,1 10 1 145572
8,7 38
ocen krytyków
Psychoza
powrót do forum filmu Psychoza

Pytanie

użytkownik usunięty

Jaki jest wasz ulubiony film lat 60?

użytkownik usunięty

Psychoza albo Dobry, zły i brzydki któryś z tych dwóch

ocenił(a) film na 8

"Niewinni czarodzieje"

Wymienię kilka świetnych filmów z lat '60. Jakoś tak się złożyło, że wiele z mojej listy to horrory, ale nie tylko :) Jakoś tak się składa, że dreszczowce z lat '60 i '70 mają świetny klimat. Z lat '70 chyba mógłbym więcej wymienić, ale mam nadzieję, że kogoś zainteresuje któryś tytuł z mojej listy, zwłaszcza jeżeli chodzi o mniej znane perełki jak "Ostatni człowiek na Ziemi" czy "Karnawał dusz", bo reszta to właściwie standard.

Na pierwszym miejscu zdecydowanie "Noc żywych trupów" George'a A. Romero (1968)

Sklepik z horrorami (1960) - świetna komedia R. Cormana i świetna rola początkującego Nicholsona.
Karnawał dusz (1962) - bardzo klimatyczna produkcja, oniryczna i psychodeliczna, są omamy i popadanie w obłęd, czyli to co lubimy na ekranie :P
Ostatni człowiek na Ziemi (1964) - fajna atmosfera osamotnienia w postapokaliptycznym świecie.
Plan dziewięć z kosmosu (1959) - nie może zabraknąć tego filmu, chociaż to rok 59 :)
Ptaki (1963)
Wstręt (1965) Polańskiego - wiwisekcja popadania w obłęd

Czyż nie dobija się koni? (1969)
Witajcie w Ciężkich Czasach (1967) - nietypowy western, 1 wielka alegoria
Bonnie i Clyde (1967)
Szymon Pustelnik (1965) Bunuela

Matka Joanna od Aniołów (1961)

Wina_Woltera

Zapraszam do ankiety tych co oglądali filmy Hitchcocka! Głosy można oddać na stronie: http://www.filmweb.pl/user/camillo_kp/blog/550926 Za oddanie głosu będę wdzięczny!

ocenił(a) film na 8

Dziecko Rosemary.

Seppuku, Persona

ocenił(a) film na 7
Vaylander

Garsoniera (1960) :D reszta to nic ;)

"Dobry, zły i brzydki" - to w ogóle jeden z najlepszych filmów, jakie kiedykolwiek powstały.

"Pewnego razu na dzikim zachodzie"

ocenił(a) film na 10

Absolwent

Sporo tego. Oj sporo. Znakomitości wtedy nie brakowało. Strangelove, 2001, 8 i 1/2, Dotyk Zen, Lawrence z Arabii i można tak dalej.

ocenił(a) film na 9
grzegorz_cholewa

o Personie chyba zapomniałeś

ApolloCreed_

Była wspomniana.

ocenił(a) film na 8

Złote lata kina. Oprócz wymienionych to jeszcze: Palacz zwłok, Żywot Mateusza, Straż przyboczna, Rękopis znaleziony w Saragossie, Easy rider, Dzika banda, Planeta małp, Piekło i niebo.

przemyslav07

Zapraszam do ankiety tych co oglądali filmy Hitchcocka! Głosy można oddać na stronie: http://www.filmweb.pl/user/camillo_kp/blog/550926 Za oddanie głosu będę wdzięczny!

ocenił(a) film na 9

Psychoza, Doktor No ;)

ocenił(a) film na 10

Psychoza to film z lat 50. Tak samo jak rok 2000 to jeszcze XX wiek.

ocenił(a) film na 9
Kamileki

http://www.digitaldreamdoor.com/pages/movie-pages/movie_60s.html

ilm z roku 1960 zawsze klasyfikowane są do lat 60-tych

ocenił(a) film na 10
ApolloCreed_

Czyli są w błędzie.

Kamileki

Mój świat się przez to załamał.

ocenił(a) film na 10
Wina_Woltera

Nie umieraj.

Wina_Woltera

Zapraszam do ankiety tych co oglądali filmy Hitchcocka! Głosy można oddać na stronie: http://www.filmweb.pl/user/camillo_kp/blog/550926 Za oddanie głosu będę wdzięczny!

użytkownik usunięty
Kamileki

Nie, to Ty jesteś w błędzie. Mylisz lata z dekadą.

ocenił(a) film na 10

To zależy. Kinematografia ustaliła sobie takie zasady aby było przejrzyście, ale dodatkowo chodzi mi o inną sprawę. Filmy z lat tzw. zerowych często są kręcone wcześniej ( Psychoza - Okres zdjęciowy trwał od 30 listopada 1959 do 1 lutego 1960 roku ). Niektóre filmy z lat 60 były kręcone w 100 % w 1959. Nierzadko ktoś opisując film pisze np. film wkomponowuje się styl lat

użytkownik usunięty
Kamileki

Trzeba było tak od razu, bo zdanie: "Tak samo jak rok 2000 to jeszcze XX wiek." sugeruje jednak, że na mysli miałeś coś innego.

użytkownik usunięty
Kamileki

"Kinematografia ustaliła sobie takie zasady"

To nie kinematografia ustaliła takie zasady. Ogólnie przyjęte jest: dekada (1961-70), lata (1960-69).

użytkownik usunięty
Kamileki

Nie.Psychoza jest z początku lat 60.

ocenił(a) film na 10

Koniec lat 50. Przykładowo filmy z roku 2000 to jeszcze lata 90. Nie interesuje mnie jak uwzględniane są filmy w rankingach.

Kamileki

Drogi kolego, wyskakujesz z wiedzą, którą poznają dzieci na pierwszej lekcji historii i do tego wyrażasz się kategorycznie niczym papież. Wszyscy wiemy jak liczy się wieki. I co z tego? Zwyczajowo, dla wygody, filmy z roku 1960 zawsze są zaliczane do lat '60, nie ma co z tego powodu robić butthurta.

ocenił(a) film na 10
Wina_Woltera

No widzisz, ja wyskakuje z wiedzą, a Ty z nerwami.

P.S. Nie byłbym tego taki pewien, że każdy wie jak się liczy wieki.

Kamileki

W mojej wypowiedzi nie było żadnych nerwów. 3maj się. Wesołego święta zmarłych.

ocenił(a) film na 10
Wina_Woltera

Dziś jest Wszystkich Świętych. Pozdrawiam.

Kamileki

Ależ Pan jest zasadniczy :D

ocenił(a) film na 10
Wina_Woltera

To tylko pozory. Jestem mniej poważny niż mogło by się wydawać :)

Kamileki

Zapraszam do ankiety tych co oglądali filmy Hitchcocka! Głosy można oddać na stronie: http://www.filmweb.pl/user/camillo_kp/blog/550926 Za oddanie głosu będę wdzięczny!

ocenił(a) film na 8
Kamileki

Czepiasz się. Nie ma co naciągać matematyki do znaczeń potocznych. Lata 60. to określenie umowne, przez które rozumie się dekadę od 1960 do 1969. Równie dobrze można by przyjąć jakąś inną dekadę np. od 1964 do 1974, wyszłoby na to samo.

ocenił(a) film na 10
gowniarz_wyniosly

1961-1970 :D

"Król szczurów" (1965) polecam film a także książkę pod tym samym tytułem.

ocenił(a) film na 8

Zdecydowanie "Dobry, zły i brzydki" :D

ocenił(a) film na 4

Oczywiście Odyseja Kubrica.

widzialemwszystko

Zapraszam do ankiety tych co oglądali filmy Hitchcocka! Głosy można oddać na stronie: http://www.filmweb.pl/user/camillo_kp/blog/550926 Za oddanie głosu będę wdzięczny!

Zdecydowanie "Dobry, zły i brzydki", a później "Dzika banda" i "Dr Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę".

"Absolwent" i "Dziecko Rosemary".

użytkownik usunięty

A jakby ktoś chciał poznać moje ulubione filmy z lat 60 to są:

Wszystkie Bondy z tych lat (1962-1969)
Śniadanie u Tiffany'ego (1961)
Dr Strangelove (1964)
Siedmiu wspaniałych (1960)
Doktor Żywago (1964)
Bullitt (1968)

użytkownik usunięty

+ Lawrence z Arabii

użytkownik usunięty

+
Fantomas
Seria Żandarmów

użytkownik usunięty

Najdłuższy dzień
2001:Odyseja kosmiczna
Bonnie i Clyde

Oj, sporo mam tego.

Zapraszam do ankiety tych co oglądali filmy Hitchcocka! Głosy można oddać na stronie: http://www.filmweb.pl/user/camillo_kp/blog/550926 Za oddanie głosu będę wdzięczny!

ocenił(a) film na 10

Dr Strangelove

użytkownik usunięty

Cała trylogia dolarowa, Pewnego razu na Dzikim Zachodzie, Odyseja kosmiczna, Persona, Harakiri, Słodkie życie, Absolwent

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones