Odtwórz Zwiastun nr 1 1:23
Film

2018 1 godz. 15 min.
5,2 125
ocen
5,2 10 1 125
243
chce zobaczyć
{"id":"811119","linkUrl":"/film/Si%C5%82aczki-2018-811119","alt":"Siłaczki"}
Fabularyzowany dokument o pierwszych polskich sufrażystkach, które walczyły o prawa kobiet na przełomie XIX i XX wieku. 
Siłaczki
Zwiastun nr 1 1:23
Siłaczki - Zwiastun Nr 1 Siłaczki - Zwiastun Nr 1

Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! – przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety. Odważmy się być wolnymi! – zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych. Chcemy całego życia! – krzyczała Zofia Nałkowska,Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! – przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety. Odważmy się być wolnymi! – zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych. Chcemy całego życia! – krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym. Bez różnicy płci! – postulowała Paulina Kuczalska, nazywana – nie bez powodu – papieżycą feminizmu. Walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie. Mówiono im, że to nie pora na walkę o prawa kobiet. Ale one nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek. Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki – to o nich opowiada fabularyzowany dokument Siłaczki. O ich wieloletnim boju o sprawę kobiecą, bo – jak krzyczała Zofia Daszyńska – Golińska w 1911 roku podczas marszu krakowskich emancypantek: Praw się nie dostaje! Prawa się zdobywa w walce!

studio
Dom Spotkań z Historią (koprodukcja) / Krakowskie Biuro Festiwalowe (koprodukcja)
inne tytuły
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • warto, aby poznać polskie sufrażystki

  Elinor

  film ciekawy, chociaż widać niestety momentami, że to produkcja bardzo niskobudżetowa; niemniej polecam, aby poznać działaczki, dzięki którym kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze, aż wstyd, ale o większości z nich usłyszałam po raz pierwszy...

  3
  • Gdzie to można zobaczyć?

   naastka

   ktoś wie?

   • Wie ktoś gdzie można obejrzeć ten film? :)

    FlowerGirl13

    Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź ! Pozdrawiam :))

   • Kilka informacji:

    pogodno_2

    http://natemat.pl/244807,silac zki-film-o-polskich-feministka ch-walczacych-o-prawa-wyborcze -kobiet

    • Film Siłaczki Gdzie?

     KongresKobiet_Pila ocenił(a) film na 10 

     Na bieżąco są podawane dane na Facebooku: filmSILACZKI

     Twórz z nami drugą największą bazę filmową na świecie! To proste! Wystarczy, że skorzystasz z plusika przy sekcji, do której chcesz dodać treść lub klikniesz w przycisk „Lista elementów do edycji”.