film

Wojna Światów

2020
1h 22m
7,6 346
ocen
7,6 10 1 346
Dokument w reżyserii Mirosława Borka i Krzysztofa Talczewskiego traktujący o zwycięstwie militarnym Polski w wojnie z bolszewikami w 1920 roku na podstawie źródeł archiwalnych. Zobacz pełny opis
Wojna Światów zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Film dokumentalny oparty na zrekonstruowanych filmach archiwalnych z wojny polsko-sowieckiej 1920 roku, zakończonej jednym z największych sukcesów militarnych narodu polskiego. W "Wojnie światów" wykorzystano również nagrania radiowe, relacje uczestników i świadków wydarzeń, a także archiwalne świadectwa materialne, które przetrwały doFilm dokumentalny oparty na zrekonstruowanych filmach archiwalnych z wojny polsko-sowieckiej 1920 roku, zakończonej jednym z największych sukcesów militarnych narodu polskiego. W "Wojnie światów" wykorzystano również nagrania radiowe, relacje uczestników i świadków wydarzeń, a także archiwalne świadectwa materialne, które przetrwały do naszych czasów: fotografie, rozkazy oraz zapisy tajnych raportów. Telewizja Polska przeprowadziła cyfrową rekonstrukcję stuletnich, niepublikowanych dotąd archiwalnych filmów, m. in. z Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii, Czech, Węgier i USA. W sierpniu 1920 roku stoczona została jedna z ważniejszych dla Polski bitew - Bitwa Warszawska, zwana Cudem nad Wisłą. Wojna polsko-sowiecka zaczęła się jednak dużo wcześniej, skończyła dużo później i nie ograniczała się do obrony Warszawy; przeciwnie toczyła się na terenie od Smoleńska do Warszawy, od Płocka do Lwowa. Nie była cudem, tylko efektem znakomitej synchronizacji dowodzenia, wywiadu i waleczności żołnierzy. Jak dramatyczna była sytuacja, świadczą decyzje władz z lipca roku 1920 o ewakuacji placówek dyplomatycznych i archiwów oraz pośpieszna ucieczka części przedsiębiorców. Jednak nie wszyscy wyjechali. Warszawiacy szykowali się do obrony miasta. Wzorem pospolitego ruszenia sprzed wieków, odbywał się stutysięczny ochotniczy zaciąg. Na froncie miało zmierzyć się ze sobą ok. 450 tysięcy żołnierzy polskich z blisko milionową armią sowiecką. Sir Edgar Vincent d’Abernon, ambasador Imperium Brytyjskiego w Berlinie, w roku 1920 przewodniczący Misji Ententy w Polsce, zaliczał Bitwę Warszawską do przełomowych wydarzeń w historii świata. Postrzegał wojnę polsko-bolszewicką nie tylko w wymiarze politycznym, czyli jako walkę o dominację w regionie. Był to również konflikt w wymiarze ideologicznym, starcie młodego państwa budującego demokratyczne fundamenty z totalitarnym bolszewizmem, systemem zmierzającym do zburzenia starego świata. Wojna polsko-bolszewicka to nie była waśń pokrewnych sobie plemion, lecz raczej zmaganie zbrojne dwóch zasadniczo rozbieżnych światopoglądów.

studio
Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny (koprodukcja) / Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (współfinansowanie) / Telewizja Polska (koprodukcja)
tytuł oryg.
Wojna Światów
inne tytuły
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

A im więcej o tym czytam, tym bardziej mój podziw rośnie. Cóż to były za szalone czasy.

powtórka z rozrywki?

ocenił(a) film na 9

Po obejrzeniu tego filmu aż ciśnie się na usta znane powiedzenie: „historia lubi się powtarzać”. Bo mamy XXI wiek, 100 lat po tamtych wydarzeniach, a Polska znowu musi się zmagać z nawałą lewactwa i neobolszewizmu. O ile wtedy atak był zbrojny i tylko ze wschodu o tyle teraz metody są bardziej wyrafinowane, zgodne ze...

więcej

Mieszanie obrazów archiwalnych z sekwencjami z filmów fabularnych bez wyraźnego zaznaczenia, co jest co uważam za karygodne.
Koloryzacja wyszła komicznie - zupełnie nienaturalne kolory. Lepiej, gdyby zostało to w czerni i bieli.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones