Adolf Hitler 

9,0
24 oceny materiałów do scenariusza
Adolf Hitler
Adolf Hitler urodził się w Austrii, w miejscowości miejscowości Braunau am Inn. Był czwartym dzieckiem Klary Polltz, która wcześnie straciła resztę swojego potomstwa. Ojciec, straszy od matki o 23 lata, był celnikiem. Chociaż marzył on o męskim potomku, to Adolfa usynowił dopiero przed śmiercią. Gdy Adolf miał 8 lat, ojciec posłał go do sławnej, prowadzonej przez benedyktynów szkoły w Lambach. Adolf postanowił wtedy zostać księdzem.
W 1900 roku został przeniesiony do szkoły w Linzu gdzie okazało się, że jest on niezwykle wrażliwym chłopcem, a do tego ma „duszę artysty”. Zdecydował się, że w przyszłości zostanie malarzem. Tutaj, poznał także swoją pierwszą wielką miłość dla której chciał się zabić.
W 1907 postanowił zrealizować swoje marzenia dotyczące malarstwa i udał się do Wiednia, gdzie zdawał trzy razy egzamin do Akademii Sztuk Pięknych. Niestety nie doceniono jego talentu i zawiedziony Adolf przeniósł się do hospicjum, gdzie mieszkał w nędzy i ubóstwie. Zimą zarabiał on na życie odśnieżaniem ulic. W 1910 roku założył on z Reinholdem Hanischem własny biznes, jednak wkrótce pomiędzy Hitlerem a jego współpracownikiem zaczęło dochodzić do nieporozumień, wskutek których dotychczasowi wspólnicy się rozstali. Odtąd Adolf sam sprzedawał swoje akwarelowe widokówki.
W młodości planował studiować malarstwo w Wiedniu, jednak po trzykrotnie niezdanym egzaminie na studia zrezygnował z tego.W tym właśnie czasie Adolf Hitler stał się antysemitą i nacjonalistą.

Gdy trwała I wojna światowa Adolf walczył jako ochotnik armii niemieckiej i został odznaczony Krzyżem Żelaznym. Gdy Hitler przebywał w wojskowym szpitalu w Pasewalku, dowiedział się o zawieszeniu broni. Uznał wtedy klęskę Niemiec za zdradę. Był zrozpaczony. Niedługo po przegranej wojnie Hitler wstąpił do NSDAP. Szybko zauważono, że Adolf to człowiek, który posiada niezwykły talent oratorski, a także osoba umiejąca wpływać na tłumy i posiadająca zdolność „stawiania na swoim”. Wybrano go więc na przewodniczącego.

W 1923, po nieudanym puczu monachijskim został skazany na 5 lat pozbawienia wolności i osadzono go w więzieniu w Landsbergu, gdzie Hitler napisał książkę „Mein Kampf”. Po przedterminowym zwolnieniu z więzienia w grudniu 1924 opublikował swą książkę, a następnie zgromadził wokół siebie grono ambitnych i bezwzględnych ludzi.

Kryzys gospodarczy Niemiec przyczynił się do tego, że naziści zyskali dużą przewagę w parlamencie. W 1933 roku, zaraz po uzyskaniu obywatelstwa niemieckiego, Hitler został kanclerzem III Rzeszy i stanął na czele koalicyjnego rządu. W 1934 roku, podczas nocy długich noży, rozprawił się z wieloma przeciwnikami. Wśród nich znajdował się jedyny człowiek, z którym Hitler był na „ty”- Ernest Rohm.

W 1934 roku Hitler zajął miejsce dotychczasowego szefa państwa- Paula von Hindenburga.Hitler wprowadził do państwa wiele zmian. Złamał on postanowienia traktatu wersalskiego poprzez przyłączenie do Niemiec Zagłębia Saary. W 1935 r. wznowił powszechny obowiązek służby wojskowej..

Na kongresie NSDAP w Norymberdze Hitler triumfował, entuzjastycznie przyjęty przez naród. Wprowadził on prawo, które wykluczało ze społeczeństwa wszystkich ,,nie-Aryjczyków''. Sprawił, że żydowscy lekarze, pracujący w szpitalach niemieckich, musieli odejść z pracy. Za jego rozkazem, w 1936 r. wysłano do obozu koncentracyjnego w Dachau grupę Cyganów. Adolf Hitler doprowadził też do masowych aresztowań świadków Jehowy. Jego celem było po prostu zlikwidowanie Żydów, Cyganów, homoseksualistów i osób chorych psychicznie.

Hitler zajął kolejno Nadrenię, Austrię, Kraj Sudetów, całe Czechy, oraz Kłajpedę.Doprowadził do rozpoczęcia akcji przeciwko Żydom. Niedługo po niej, w Niemczech zaczęto dyskryminować Cyganów. Hitler podpisał pakt Ribbentrop-Mołotow, co było wstępem do II wojny światowej. Potem jego życiu toworzyszyły najpierw sukcesy, a nastepnie pasmo niepowodzeń.

W 1945 roku Hitler popełnił samobójstwo.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 20 kwietnia 1889

data śmierci: 30 kwietnia 1945

miejsce urodzenia: Braunau am Inn, Austro-Węgry, (obecnie Austria)

wzrost: 165 cm

żona Eva Braun (29.04.1945 - 30.04.1945, do ich śmierci)
W 1938 r. został mianowany "Człowiekiem roku" magazynu "Times".
W ostatnich latach życia cierpiał na chorobę Parkinsona.
Jest autorem książek:
- 1924 r. - "Der Hitler-Prozeß vor dem Volksgericht in München";
- 1925 r. - "Mein Kampf" (Tom 1);
- 1926 r. - "Mein Kampf" (Tom 2).