[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":65,"rate":6.846153846153846,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":47,"rate":6.872340425531915,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}}]
6,8
65 ocen pracy reżysera
Andrzej Maleszka
Ukończył filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Scenarzysta, reżyser filmowy i teatralny. Autor ponad trzydziestu filmów fabularnych i telewizyjnych. Zrealizował m.in. Mechaniczną Magdalenę [1988], Maszynę zmian (1996, serial tv, Grand Prix w Monachium, nominacja do Emmy Award) i Kociaka (1993-95, zrealizowane na zamówienie Eurowizji).

autor i reżyser "Jaśka" znany jest przede wszystkim jako twórca niekonwencjonalnych filmów i spektakli dla młodej widowni. Jego dokonania zostały docenione zarówno w kraju jak i za granicą. Jest on laureatem m.in. Grand Prix i UNESCO Prize na festiwalu Prix Jeunesse International w Monachium (1998), Srebrnego Medalu na The New York TV Festiwal (1993), Nagrody Specjalnej na Festiwalu Sztuk Współczesnych we Wrocławiu, Nagrody Jury na Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Chicago (1994), Grand Prix na Festiwalu Filmów Telewizyjnych w Montevideo (Urugwaj, 1998). Za niewątpliwy sukces można uznać także nominację do Emmy Award za film "Telejulia" (1998). Również w 1998 r. "Gazeta Wielkopolska" nagrodziła Andrzeja Maleszkę "Gigantem" przyznawanym za "poznański styl pracy". Znalazł się tu w towarzystwie m.in. Tadeusza Mazowieckiego, o. Jana Góry i himalaisty Krzysztofa Wielickiego.
Andrzej Maleszka studiował teatrologię na UAM w Poznaniu, gdzie zajęcia prowadzili m.in. Izabella Cywińska i Janusz Nyczak. Równolegle pracował w Studenckim Teatrze Nurt. Potem, przez kilka lat związany był z poznańskim Teatrem Nowym. Zrealizował ponad 30 filmów telewizyjnych i 5 spektakli teatralnych, wszystkie na podstawie autorskich scenariuszy. Najważniejsze z nich to: "Wielkoludy", "Mechaniczna Magdalena", "Mama nic", "Maszyna Zmian" i "Niebieska Róża".
Zarówno jego filmy, jak i przedstawienia teatralne emanują niezwykłą fantazją ich twórcy, nieoczekiwanymi pomysłami i ogromnym ładunkiem energii. Są to najczęściej magiczne historie łączące fantastykę i współczesne realia. Możliwe jest tu wszystko: ludzie mówią kocim językiem, na głowie może komuś wyrosnąć niebieska róża, a dziewczyna może zachowywać się jak telewizor i być sterowana pilotem.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 3 marca 1955

miejsce urodzenia: Poznań, Polska

W 1978 roku ukończył filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Polska).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych