Andrzej Maleszka 

6,7
72 oceny pracy reżysera
Andrzej Maleszka
Ukończył filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Scenarzysta, reżyser filmowy i teatralny. Autor ponad trzydziestu filmów fabularnych i telewizyjnych. Zrealizował m.in. Mechaniczną Magdalenę [1988], Maszynę zmian (1996, serial tv, Grand Prix w Monachium, nominacja do Emmy Award) i Kociaka (1993-95, zrealizowane na zamówienie Eurowizji).

autor i reżyser "Jaśka" znany jest przede wszystkim jako twórca niekonwencjonalnych filmów i spektakli dla młodej widowni. Jego dokonania zostały docenione zarówno w kraju jak i za granicą. Jest on laureatem m.in. Grand Prix i UNESCO Prize na festiwalu Prix Jeunesse International w Monachium (1998), Srebrnego Medalu na The New York TV Festiwal (1993), Nagrody Specjalnej na Festiwalu Sztuk Współczesnych we Wrocławiu, Nagrody Jury na Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Chicago (1994), Grand Prix na Festiwalu Filmów Telewizyjnych w Montevideo (Urugwaj, 1998). Za niewątpliwy sukces można uznać także nominację do Emmy Award za film "Telejulia" (1998). Również w 1998 r. "Gazeta Wielkopolska" nagrodziła Andrzeja Maleszkę "Gigantem" przyznawanym za "poznański styl pracy". Znalazł się tu w towarzystwie m.in. Tadeusza Mazowieckiego, o. Jana Góry i himalaisty Krzysztofa Wielickiego.
Andrzej Maleszka studiował teatrologię na UAM w Poznaniu, gdzie zajęcia prowadzili m.in. Izabella Cywińska i Janusz Nyczak. Równolegle pracował w Studenckim Teatrze Nurt. Potem, przez kilka lat związany był z poznańskim Teatrem Nowym. Zrealizował ponad 30 filmów telewizyjnych i 5 spektakli teatralnych, wszystkie na podstawie autorskich scenariuszy. Najważniejsze z nich to: "Wielkoludy", "Mechaniczna Magdalena", "Mama nic", "Maszyna Zmian" i "Niebieska Róża".
Zarówno jego filmy, jak i przedstawienia teatralne emanują niezwykłą fantazją ich twórcy, nieoczekiwanymi pomysłami i ogromnym ładunkiem energii. Są to najczęściej magiczne historie łączące fantastykę i współczesne realia. Możliwe jest tu wszystko: ludzie mówią kocim językiem, na głowie może komuś wyrosnąć niebieska róża, a dziewczyna może zachowywać się jak telewizor i być sterowana pilotem.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 3 marca 1955

miejsce urodzenia: Poznań, Polska

W 1978 roku ukończył filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Polska).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Moze ktoś ma linki do obejrzenia? Jak byłam ledwie odrośnięta od podłogi to leciało w TV i teraz nigdzie nie mogę namierzyć.

Chciałbym jeszcze raz zobaczyć spektakle z Teatru Młodego Widza (tak to się chyba nazywało) "Balladę o Kasi i drzewie", "Mechaniczną Magdalenę" czy "Tośkę. Niestety zapewne zaległy gdzieś w archiwach tvp. Zdobycie ich wiąże się jak znam życie z dużymi kosztami, więc pozostaje powspominać.

Jestem rocznik 78 więc dobrze pamiętam ''Mechaniczną Magdalenę'', która była jeszcze teatrem tv dla dzieci, a nie serialem. Pamiętam też spektakl wcześniejszy Maleszki o dziewczynce, która zamieszkała gdzieś na leśnej polanie. Całym jej domem było łóżko które stało po środku łąki , a odwiedzały ją tam przedziwne...

Jak wyżej napisane.
:)

Czy ktoś wie, co się dzieje z Panem Andrzejem obecnie? Ktoś może mógłby udostępnić kontakt?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones