Chuck Jones I

Charles Martin Jones

[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":1116,"rate":6.978494623655914,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":89,"rate":6.50561797752809,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":false,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":61,"rate":6.688524590163935,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":17,"name":"originalMaterials","above5p":false,"career":{"name":"autor materiałów do scenariusza"},"ranking":{"name":"Materiałów do scenariusza","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/originalMaterials"},"rating":{"count":39,"rate":6.82051282051282,"desc":"ocen","profession":"materiałów do scenariusza"}},{"id":6,"name":"actors","above5p":false,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":26,"rate":7,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":1,"rate":7,"desc":"ocena","profession":"występów osoby"}}]
7,0
1 116 ocen pracy reżysera
Chuck Jones I
Chuck Jones, podczas 60 lat pracy zawodowej stworzył ponad 300 animowanych historii i został uhonorowany czterema Oscarami, z czego trzy za reżyserską pracę nad serią animacji pt. Looney Tunes. W 1996 roku Akademia przyznała Jonesowi honorowego Oscara za całokształt pracy i szczególne osiągnięcia w dziedzinie animacji.
Chuck Jones urodził się w 1912 w miejscowości Spokane, w stanie Washington, i karierę gwiazdy filmowej rozpoczynał bardzo wcześnie. Już jako mały chłopiec grał w niemych filmach. Po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych znalazł pierwszą pracę autora kreskówek w studio Ubbe Iwerksa, w przeszłości związanego z Waltem Disneyem. Jednak dopiero przejście do studia braci Warner w 1936 roku pozwoliło młodemu, 24 letniemu wówczas artyście, rozwinąć skrzydła i pokazać na co go stać…

Podczas "Złotego Wieku Animacji", na przełomie lat 1930 – 40, nadzorował i kierował pracą wielu rysowników, których zespołowym osiągnięciem jest światowej sławy postać, "trudne dziecko" animacji - Królik Bugs i Kaczor Duffy.
W pracy nad Looney Tunes Jones stworzył swoją własną grupę niepokornych "charakterków" z Kojotem i jego prześladowcą, Strusiem Pędziwiatrem na czele.

W przeciwieństwie do animacji produkowanych przez studio Walta Disney’a, kreskówki Jonesa przedstawiały postaci tryskające szalonym i wielokrotnie czarnym poczuciem humoru, co trafiało w gusta nie tylko dzieci, ale i rodziców. Świat animacji zaroił się od dowcipnych, krnąbrnych, upartych, złośliwych i przez to bardzo ludzkich postaci.

Po zamknięciu studia Warner Bros w 1962 roku, Jones przeniósł się do wytwórni MGM, gdzie swoim dowcipem i inteligencją ubarwił kreskówkę "TOM I JERRY" – czyli wieczna gonitwa najbardziej znanej na świecie myszy i równie sławnego kota. W 1965 roku wyreżyserował krótki film animowany zatytułowany Kropka i linia, za który otrzymał Oskara.

"Jestem wciąż zaskoczony tym, że ktoś zaoferował mi pracę i płacę za to, co chciałem robić". - wspominał Jones.

Jeden z jego najbardziej popularnych filmów "What’s Opera, Doc?" został włączony do National Film Registry (Filmoteka Narodowa) w 1992 roku z uzasadnieniem, że "jest to jeden z najbardziej kulturalnie, historycznie i estetycznie ważnych filmów naszych czasów".

W 1996 roku Chuck Jones został uhonorowany przez Akademię Filmową Oscarem za całokształt pracy i szczególne osiągnięcia w animacji filmowej. We wstępie do jego prowokatorskiej i obrazoburczej autobiografii zatytułowanej 'Chuck Amuck: Życie i twórczość animatora kreskówek', Steven Spielberg napisał: "Chuck Jones ze swoją oryginalnością, szybkim i ciętym dowcipem, niebanalnym poczuciem humoru nie ma sobie równych".

Przed śmiercią Jones wrócił do sztuk pięknych, by doskonalić swoje umiejętności rysunku. Jednak wciąż swoje animowane postaci postrzegał i traktował równie realnie, prawdziwie jak tematy swoich "poważnych" szkiców i rysunków. "Animacja nie jest iluzją życia" - powiedział na swojej stronie internetowej - "To jest życie". (na podstawie materiałów Warner Bros. Home Video)
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 21 września 1912

data śmierci: 22 lutego 2002

miejsce urodzenia: Spokane, Waszyngton, USA

Oscar
Zdobył Oscar, 1 inna nagroda i 4 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Dorothy (1935 - 28.02.1978, jej śmierć), córka Linda; 2. Marian J. Dern (od 1981 do jego śmierci)
Jego trzy kreskówki - "What's Opera, Doc?", "Duck Amuck" i "One Froggy Evening" znalazły się na liście US National Film Registry, zawierającej tytuły produkcji filmowych budujących dziedzictwo kulturowe USA.
Zmarł na atak serca w Corona del Mar (Kalifornia, USA). Jego ciało zostało skremowane a prochy rozrzucone nad morzem.
W 1932 roku ukończył Chouinard Art Institute w Los Angeles (Kalifornia, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych
  • bez watpienia jedna z najwazniejszych postaci nie tylko animacji ale i kina ogolnie; czlowiek, ktorego filmy pomimo uplywajacego czasu nie traca niczego ze swej swiezosci i czarnego humoru. wraz z texem avery stworzyli alternatywe dla przeslodzonych filmow disneya, postaci w ich filmach byly zlosliwe, ... więcej

  • widziałem w jego filmografii 80 filmów, wielu z was na pewno też. Facet zasłynął reżyserią krótkich bajek z serii Warner Bros (ferajna ze Zwariowanych Melodii).