Janusz Andrzej Zajdel

[{"id":17,"name":"originalMaterials","above5p":true,"career":{"name":"autor materiałów do scenariusza"},"ranking":{"name":"Materiałów do scenariusza","link":"/person/ajax/roles/1670677/17","url":"/ranking/person/originalMaterials"},"rating":{"count":2,"rate":8.5,"desc":"oceny","profession":"materiałów do scenariusza"}}]
8,5
2 oceny materiałów do scenariusza
Janusz Zajdel
Janusz Andrzej Zajdel ur. 15 sierpnia 1938 w Warszawie. Fizyk, popularyzator nauki, pisarz, autor literatury fantastycznonaukowej, prekursor i najwybitniejszy twórca fantastyki socjologicznej w Polsce.
Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalista w zakresie fizyki jądrowej. Pracował jako inżynier-radiolog w Centralnym Laboratorium Ochrony Radiologicznej. Na początku lat 80. został współzałożycielem komisji zakładowej NSZZ Solidarność. Działał także jako aktywny członek ZAiKSu.
Entuzjasta i propagator literatury science fiction - członek World Science Fiction Society. W dorobku autora znajduje się 7 powieści i 83 opowiadań SF, ponadto był autorem poradników fachowych, broszur, skryptów i scenariuszy do programów oświatowych. 
Twórczość literacką rozpoczyna Zajdel w latach 60. ubiegłego wieku, powstałe wtedy opowiadania utrzymane są w konwencji klasycznej SF. 5 ostatnich powieści, napisanych na przełomie lat 70. i 80., zalicza się do fantastyki socjologicznej, można w nich odnaleźć nawiązania do sytuacji jaka wówczas panowała w PRL. Przedstawione w nich światy oparte są na mistyfikacji, bohaterowie natomiast dążą do odkrycia prawdy - "drugiego dna" rzeczywistości.

Janusz Zajdel zmarł 19 lipca 1985 w Warszawie na raka płuc. Pośmiertnie została mu przyznana nagroda Fandomu Polskiego Sfinks, której nazwę w 1986 zmieniono na Nagrodę im. Janusza A. Zajdla. Stało się tradycją, że wręcza ją Jadwiga Zajdel, wdowa po pisarzu. W 2009 roku powstała krótkometrażowa, niezależna produkcja Michała Baczunia oraz Jacka Drofiaka  - „Tam i z powrotem”. Scenariusz filmu oparto na motywach opowiadania pod tym samym tytułem, opublikowanego po raz pierwszy w zbiorze „Kroki w nieznane 3” w 1972 roku. Jest to pierwsza ekranizacja twórczości pisarza.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 15 sierpnia 1938

data śmierci: 19 lipca 1985

miejsce urodzenia: Warszawa, Polska

żona Jadwiga (do jego śmierci), córka Joanna
Za powieść "Wyjście z cienia" otrzymał Złotą Sepulkę w 1984 roku.
Ukończył fizykę na Uniwersytecie Warszawskim (Warszawa, Polska).
Zmarł na raka płuc w Warszawie (Polska).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych